Kurkuma, co wiemy?
wrzesień 21, 2010 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Tak jak obiecałem dzisiaj zaczynamy od kurkumy. Przypomnę, że na ten temat pisałem już tutaj:
http://www.zespoldowna.info/curcumin-czyli-kurkuma/
Co piszą polskie strony na temat kurkumy i jej kurkuminoidów:
1.strona http://naukadlazdrowia.pl/curry-i-kurkumina pisze:
Właściwości kurkuminy oraz podobnych do niej związków obecnych w kłączach są intensywnie badane w różnych ośrodkach na świecie. Wyniki badań potwierdzają jej prozdrowotne właściwości, znane od dawna np. medycynie hinduskiej (Ayurveda). Niestety, kurkumina słabo się wchłania do krwioobiegu. W organizmie jest obecna w ilościach rzędu nanogramów. Po podawaniu 3,6 g dziennie można było wykryć kurkuminę w tkankach jelita grubego, a także jej metabolity w moczu. Jej wchłanianie jest lepsze w obecności pieprzu lub ostrej papryki, co pokazano na zdrowych ochotnikach . Dostali po 2 g kurkuminy i oznaczono im stężenie kurkuminy w plazmie krwi (było mniejsze niż 10 ng/ml), ale zjedzenie kurkuminy razem z 20 mg piperyny spowodowało wzrost absorbcji o 2000%. Kurkuma z pieprzem, lub kurkuma wymieszana z ostrą papryczką tworzą pikantną palącą mieszaninę, jej proporcje to wynik wielowiekowych doświadczeń.
Kurkumina ma silne właściwości antyoksydacyjne dzięki obecności dwóch pierścieni aromatycznych z grupami OH (polifenol). Antyoksydanty i związki likwidujące wolne rodniki mają też często działanie przeciwzapalne. Wykonano wiele badań, aby poznać mechanizm działania przeciwzapalnego kurkuminoidów. Okazało się, że kurkumina hamuje aktywność cyklooksygenazy COX-2 , wpływa na system enzymów cytochromu P-450 oraz enzymy fazy II (S-transferazy glutationowe, GST). Kurkumina jest związkiem modulującym aktywność komórek T, makrofagów, neutrofili i ekspresję pro-zapalnych cytokin. Przetestowano próbkę ekstraktu o zawartości 41% kurkuminoidów, a także ekstrakt wzbogacony w kurkuminoidy (94%), który okazał się skuteczniejszy w zmniejszaniu stanu zapalnego u szczura. Podawanie kurkuminy w dawkach 1,2 g 4 razy dziennie przez 2 tygodnie miało korzystny wpływ na pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Obecnie praktyczne zastosowania mogą znaleźć właściwości przeciwzapalne kurkumy. Jednak zanim powstanie lek przeciwzapalny, osobom, które mają problem z bolącymi stawami można doradzić częste używanie kurkumy jako dodatku do potraw.
Można mieć nadzieję, że kurkumina lub jej pochodna z grupy kurkuminoidów będzie lekiem przeciwnowotworowym. Kliniczne badania fazy I przeprowadzono w 2000 r. na Tajwanie , grupie pacjentów z różnymi nowotworami (skóry, pęcherza, żołądka) podawano kurkuminę, zaczynając od 0,5 g dziennie. Dawkę zwiększano do 8, a nawet 12 g bez objawów toksyczności. Kurkumina hamuje angiogenezę, czyli powstawanie naczyń krwionośnych odżywiających nowotwór, a mechanizm jej działania okazał się dość złożony. Wpływa na adhezję komórek, co jest ważne przy tworzeniu nowych naczyń i rozroście guza. Kurkumina ma też efekt hamujący na enzymy proteinazy, w tym rodzinę metaloproteinaz.
2.Na stronie senior.pl tak opisują kurkumę:http://www.leki.senior.pl/80,0,Kurkuma-przyprawa-i-lekarstwo,2543.html
W medycynie hinduskiej kurkuma znana jest jako środek przyspieszający gojenie się ran oraz łagodzący dolegliwości żołądkowe.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat kurkuma zaczęła cieszyć się zainteresowaniem wielu firm farmaceutycznych, okazało się, bowiem, iż zawarte w niej substancje wykazują silne działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.
Obecnie trwają badania nad zastosowaniem tych substancji w leczeniu oraz profilaktyce chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, choroba Alzheimera. Dotychczasowe wyniki są obiecujące, co istotne nie wykryto żadnych działań ubocznych.
3.Dla tych którzy chcą więcej polecam tą stronę:
http://luskiewnik.strefa.pl/natural_growth_poromoters.html
Podsumowując kurkuma i jej składniki kurkuminoidy (polifenole, które spełniają niezwykle pożyteczną rolę tak jak bardziej znane flawonoidy) są niezwykle istotne w terapiach wymagających silnego antyutleniacza. Badania z tego roku, ogłoszone nie tak dawno bo w lipcu potwierdziły wysoką skuteczność kurkumy w terapii antyrakowej (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20848656).
Kurkuma też jest substancją, która wzmacnia system immunologiczny poprzez wpływ na APP, który to jest odpowiedzialny za walkę z bakteriami i wirusami.
Kurkuma jest także substancją, która będzie wykorzystywana jako lek w terapiach antypadaczkowych i neuroprotekcji (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20840851).
Kurkuma wreszcie jest jednym z głównych celów w terapii choroby Alzheimera.
Jak to się dzieje, że kurkuma działa tak efektywnie? Badania na ten temat są publikowane ostatnio, niemalże codzienne. Te z 11 września tegoż roku mówią tak w kontekście Choroby Alzheimera:
Kurkuma może wiązać blaszki amyloidowe (blaszki starcze) i wspierać podział istniejących złogów amyloidu oraz zapobiegać ich powstawaniu. Kurkuma z pewnością może “naprawiać” wszelkie zniekształcenia neurytów (aksonów) występujących w obrębie działania amyloidów… Stąd kurkuma może pełnić rolę neuroprotekcyjną, przed degenerującym działaniem amyloidu stając się w ten sposób doskonałym wsparciem w chorobie Alzheimera.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20840842
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20352992
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20838516
W kontekście samej choroby Alzheimera, która jest tym “samym” co ZD, kurkuma staje się jak widać kluczową substancją “naprawiającą”, redukującą i chroniącą komórki nerwowe przed działaniem amyloidu.
W ZD kurkuma staje się nie tylko lekiem na “Alzheimera” ale poprzez fakt, iż ograniczenia komunikacyjne wywołane “blokującym” działaniem amyloidu MOŻNA ZREDUKOWAĆ KURKUMĄ STAJE SIĘ LEKIEM PRIORYTETOWYM W TERAPII MÓWIENIA,gdyż prowadzi do wzmożenia procesu komunikacji, czyli MÓWIENIA, INTENSYFIKUJĄC GO I WZMACNIAJĄC!
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20838516
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20448485
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20371996
W świetle wszystkich ostatnich badań KURKUMA w ZD staje się jednym z kluczowych celów farmakologicznych.
gdzie moge ja kupic? i jak podawac 9 letniemu synowi. problem z mowa, jakanie sie zacinanie.
Mój mail: jarek@zespoldowna.info