Kurkuma poprawia wchłanianie eutyroxu.
marzec 19, 2015 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Pisałem kiedyś o tym, ale dobrze że przypomniacie się ze swoimi uwagami. Dzielę się zatem po raz kolejny tą informacją.
“Jarek, czy miałeś sygnały o zwiększaniu wchłaniania euthyroksu przy przyjmowaniu kurkumy?
Obserwując Syna – kiedy zażywa kurkumę ma TSH w granicach 2, bez kurkumy przy tych samych dawkach euthyroksu TSH rośnie od 3,5 do nawet 5.”
u mojego TSH znacznie wzrosło, choć ft3 i ft4 są w normie, ale może to być spowodowane czym innym (np. wcześniejszą infekcją) tego nie jestem pewna.
Kurkumina chelatuje żelazo, które jest bardzo ważne dla pracy tarczycy. Przy jej ciągłym podawaniu trzeba co jakiś czas sprawdzać poziom żelaza i ferrytyny.
Dzięki Kasiu za przypomnienie tematu, który wałkujemy od początku.
http://www.zespoldowna.info/co-zrobic-gdy-ferrytyna-jest-bardzo-niska-czy-mam-suplementowac-dziecko-zelazem.html
Ja jednak po tych wszystkich latach postawię taką tezę: kurkuma, egcg,ginkgo są chelatami żelaza w specyficznej formie np. oksydazy żelazowej, a nie ferrytyny. Niedobory żelaza “wolnego” bardziej mogą wynikać z błędnej diety, niż z samego działania tych suplementów. Bez względu na to jakie suplementy są podawane poziom ferrytyny u naszych dzieci to przeciętnie przedział 20-30 ng/ml. Zatem czy jest jakaś ścisła korelacja między efektem chelatacji a poziomem żelaza w organizmie? Ja nie jestem aż tak pewien już dziś…coś mi się tutaj mocno nie zgadza i będę wdzięczny za wsparcie.