Leczymy tarczycę w zespole Downa na podstawie wyników: fT3, fT4 jako minimum!
14 lat temu w oparciu o dane światowe, zaproponowałem protokół leczniczy dla tarczycy w zespole Downa. Od tego momentu, co jakiś czas przychodzą dane od samych lekarzy, że to ma sens. Z tego też powodu, jak trafił do mnie ten artykuł, potwierdzający moje myślenie, opracowany przez samych lekarzy, postanowiłem po raz tysięczny wrócić do tematu.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37279507/
Po pierwsze w ZD leczymy poprzez tarczycę metabolizmy i ekspresję genów. Po drugie tarczyca jest w pierwszej linii “walki” ze stanem zapalnym, który jest permanentny, podwyższony w zespole Downa. Stanowi jego fenotyp, a tarczyca będąc wrażliwym instrumentem pokazuje to od razu!!! Wniosek?
1.TSH zawsze w stosunku do populacji jest podwyższone! Jest to reakcja na stan zapalny organizmu. Stąd twierdzenie o niedoczynności tarczycy w ZD na podstawie TSH jest przynajmniej błędne. Cytaty:
“Stężenia TSH wykazywały niezwykłą fluktuację w czasie, ze słabą (25-53%) zgodnością między klasami centylowymi TSH w dwóch kolejnych ocenach”.
“Oceniając podłużnie TFT w szerokiej populacji pediatrycznej DS, przedstawiliśmy nomogramy referencyjne specyficzne dla zespołu dla TSH, FT3 i FT4 i wykazaliśmy trwałe przesunięcie w górę TSH w porównaniu z dziećmi bez zespołu Downa.”
Wnioski:
TSH jako bardzo wrażliwe, ale nieprecyzyjne miano funkcjonowania tarczycy, w sposób permanentny może wskazywać na niedoczynność tarczycy z perspektywy normatywów stosowanych dla populacji. Jednakże miano to powinno służyć lekarzom do interpretacji stanu zapalnego jaki funkcjonuje w organizmie osoby z ZD w stosunku do miana istniejącego dla populacji, jaki ma on wpływ na niego. To jest moja sugestia co do roli TSH w badaniach.
2.FT3 i FT4 prezentują wartości w korelacji pozytywnej do wieku osoby z ZD. oznacza to, że w zależności od wieku miano tych dwóch parametrów osiąga swoją typologię. Niższy poziom FT3 odnotowano w wieku 0-11 lat, a niższy poziom FT4 w wieku 11-18.
Wnioski:
FT3 będzie niższe w wieku 0-11 lat zawsze tytułem deficytów:
*metabolizmów energetycznych vs. rozwój dziecka w trybie liniowym
*występujących przy gwałtownym rozwoju silnych objawów autoimmunologicznych
*występujących deficytów witamin i minerałów potrzebnych do metabolizmów przy tak silnym rozwoju
*silnej ekspresji “całego chromosomu 21”, która w raz z wiekiem maleje
FT4 jest niższe w wieku 11-18 tytułem:
*problemów z metabolizmem energetycznym vs.aktywność dziecka
*istotnym brakiem witamin i minerałów
*złą dietą
Podsumowując powiem: MAM OLBRZYMIĄ SATYSFAKCJĘ Z TEGO ŻE 14 LAT TEMU POWIEDZIAŁEM, ŻE ISTNIEJĄCE PROTOKOŁY LECZNICZE TARCZYCY W ZESPOLE DOWNA W POLSCE SĄ ZŁE.
Żałuję jednego tylko. Całe to pokolenie, które mogło z tego racjonalnie skorzystać, nie skorzystało.
Zatem wracamy jak należy diagnozować tarczycę i dlaczego:
1.Sprawne FT3 diagnozuje efekt metabolizmu energetycznego i potencjał regulacji ekspresji genów kluczowych dla trisomii 21. Zatem my MUSIMY ANALIZOWAĆ FT3.
2.Badaniem wspomagającym jest rT3, czyli odwrotna trójjodotyronina. Pokazuje on nieaktywny hormon T3, który powstał na drodze odjodowania tyroksyny T4 wymagający sprawnego metabolizmu energetycznego. Zestawienie tego badania z fT3 pokazuje efektywność metabolizmów, wrażliwość na czynniki immunologiczne, problemy z wątrobą, nerkami fenotypy w ZD!, ale też typologie niskiego T3, co jest częste w ZD. Jednakże badanie to nie jest wykonywane w Polsce powszechnie i tytułem jego dostępności nie znajduje się w naszym protokole.
3.Badamy FT4 ale i anty TPO, to pokaże nam stan zapalny i efektywność procesu.
4.W przypadku powiązania tarczycy z problemami immunologicznymi analizujemy stany zapalne, funkcjonowanie jelit, histaminy.
https://www.zespoldowna.info/badania-okresowe-2023.html
https://www.zespoldowna.info/niedoczynnosc-komorkowa-czyli-po-co-badac-rt3.html
https://www.zespoldowna.info/gdy-ft4-jest-dobre-a-ft3-niskie-to.html
https://www.zespoldowna.info/zespol-niskiego-t3-a-witamina-d3w-covidzie.html
Polecam przeczytajcie i miejcie swoje zdanie, zawsze.