Mamy trzy typy choroby Alzheimera w zależności od czynników ryzyka…a może jednak osiem?

grudzień 8, 2021 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Trochę mi się to podoba, że naukowcy dochodzą do takich wniosków kilka lat po tym jak my to widzimy…a i to do końca nie widzą wszystkiego Uśmiech. Ten artykuł pojawił się w kilku źródłach i jest uważany z a przełomowy, dla etiologii i leczenia choroby Alzheimera.

Badacze z kilku konsorcjów badających chorobę Alzheimera i jej leczenie, doszło do wniosku że analizując czynniki ryzyka, takie chociażby jak charakterystyka choroby, jej przebieg kliniczny mamy trzy typy choroby Alzheimera:

https://www.technologynetworks.com/neuroscience/news/new-review-identifies-three-types-of-alzheimers-disease-356150

1.Dziedziczny

Jeżeli mamy gen dziedziczony tzw. dominant autosomalny, który prowadzi do pojawienia się choroby w układzie rodzinnym bardzo często u jednej płci w jej ramach, w wieku 30-50 lat.

2. Polimorfizm genu APOE 4

Występowanie takiego zjawiska powoduje pojawienie się choroby, ale ona ma swój sporadyczny, spersonalizowany charakter. Prawie 2/3 populacji z tym polimorfizmem rozwija chorobę, dodam od siebie, typową dla określenia late-onset, czyli w wieku starczym.

3.Środowiskowy

Tutaj już zacytuję autorów raportu, tak jak oni to opisują: “Nasz model probabilistyczny sugeruje zatem, że należy wziąć pod uwagę wszystkie genetyczne i środowiskowe czynniki ryzyka. Upośledzenie funkcji poznawczych rozwija się, gdy ich waga przewyższa odporność mózgu, która sama jest determinowana przez ochronne czynniki pochodzenia genetycznego i środowiskowego.”

Mówiąc w skrócie do tego worka naukowcy wrzucili wszystkie te czynniki, które nie mają precyzyjnego podłoża genetycznego, ale jednoznacznie uruchamiane są przez czynniki środowiskowe.

 

Mój komentarz:

1.Cieszę się, że powstała taka klasyfikacja, ale nie wnosi ona nic nowego, a szkoda.

2.Patrząc na trzeci typ i w ogóle na to podejście, nie widzę tutaj opisanej typologii dysbiozy w chorobie Alzheimera jaka jest kreowana przez czynniki środowiskowe, a nie jest wskazana jako istotny element typologii. Z mojej perspektywy, ten trzeci typ zostałby podzielony ewidentnie na dwa dodatkowe typy jeszcze pokazujące rozwój choroby Alzheimera w zależności od typologii przerostów określonych rodzin bakterii, połączonych ze specyficznym układem polimorfizmów genów immunologicznych. W skrócie geny immunologiczne preferują pewien rodzaj bakterii bardziej, co prowadzi przez lata do ich przerostu, a w konsekwencji do choroby Alzheimera i tutaj mamy dzisiaj dwie ścieżki zdefiniowane dla tej etiologii.

3.Należy analizować chorobę Alzheimera dodatkowo jeszcze z perspektywy chociażby wirusów. Z perspektywy tego podziału przypadki inicjonowane przez nie, wpadają do grupy środowiskowej. Ja bym stworzył kolejną podgrupę, czyli czwarta, piąta grupa to “bakteryjna”, szósta “wirusowa”.

4.Dalej rozbierałbym tą środowiskową grupę z perspektywy demencji. Jest ona typowa dla kilku typologii choroby Alzheimera. Jako przykład: udarowej, tudzież post udarowej. Z tej perspektywy choroba Alzheimera ma typowy kardiologiczny czynnik ryzyka.

5.To nie koniec. Już w 2015 roku pisałem o tym, że choroba Alzheimera to cukrzyca typu 3. Metabolizm cukru, insuliny, leptyny jest w tym przypadku bardzo ciekawym wariantem i istotnie odbiegającym od innych. Szkoda, że tego nikt nie uwzględnił.

https://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-to-cukrzyca-typu-3.html

6.Na koniec tych “grubych” wariantów wskazuję na to, co od dawna się mówi, a tutaj nie pojawia się: choroba Alzheimera związana z zespołem Downa. Jej przebieg, jej typologia jest tak inna, że wg. mnie musi pojawić się jako osobny typ.

W ten sposób mamy 8 typów choroby Alzheimera biorąc pod uwagę czynnika ryzyka i typologię przebiegu choroby. Nie wgłębiałem się w naturę amyloidów, protein tau, cukrzycy, czy demencji, gdyż gdybym to zaczął istotnie analizować, to tych grup powstałoby na pewno więcej.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...