Melatonina a epilepsja i ataki
październik 5, 2015 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Czy melatonina wpływa na ataki epileptyczne?
To jest jeden z najnowszych raportów ukierunkowanych w temat nas interesujący. W nim nie znalazłem informacji o negatywnych skutkach podawania melatoniny w przypadku epilepsji.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23532506
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21441606
W tym raporcie generalnie nie neguje się zastosowania melatoniny…ale pada te zdanie: “…melatonin has been shown to induce electroencephalographic abnormalities in patients with temporal lobe epilepsy and increase seizure activity in neurologically disabled children.” czyli melatonina wzmacnia anomalie w zapisie u pacjentów z epilepsją w płacie skroniowym i zwiększa liczbę ataków u dzieci z upośledzeniem neurologicznym.
Jak to podsumować? Posłużę się może tym artykułem: http://epilepsytalk.com/2012/11/19/epilepsy-and-melatonin-yes-no-or-maybe-so/
Z jednej strony leki antypadaczkowe zaburzają sen, wypłukują witaminę B 9 i przez to poziom melatoniny jest dużo niższy. Dobry sen to mniejsza liczba ataków. Wiemy, także że odpowiednia dawka melatoniny pozwala na redukcję dawki leków antypadaczkowych.
Z drugiej strony jak czytamy, że w zależności od dawki i czasu podania melatonina może mieć wpływ na ataki w szczególności w przypadkach pewnych form tzw. padaczek nocnych.
WNIOSEK:
1.Melatonina w pewnych typach padaczki lekoopornej może być dobrym lekiem.
2.W przypadku padaczek nocnych i padaczek skroniowych powinno się uwzględnić jednak możliwe negatywne jej działanie.