Memantyna, melatonina wnioski z badań

październik 29, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Czytając podsumowanie badań doktora Alberta Costy na temat memantyny, możemy powiedzieć jednoznacznie: nie ten lek w tym wieku. Memantyna mogłaby być pomocna, gdyby była używana znacznie wcześniej niż 18 lat.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24152324

image

Badania nad antagonistami receptorów NMDA, w tym memantyną wchodzą w kolejną fazę badań. Doktor Alberto Costa z wyraźnym rozczarowaniem stwierdził, ze nie osiągnął celu jaki wydawało się można osiągnąć. Memantyna nie poprawiła PAMIĘCI  i nie zatrzymała demencji u osób z ZD powyżej 18 roku życia. Kolejne badania będą kontynuowane jak sam twierdzi, ale już dzisiaj poszukuje się innych rozwiązań.

Ciekawym kierunkiem jest usprawnianie snu. Jak z pewnością większość z Was doświadcza tego, osoby z ZD mają zaburzony sen. Mała część populacji uzyskuje fazę snu REM. Mówi się tutaj o poziomie szacowanym na poziomie 1,5% zaledwie, choć nie przeprowadzono pełnych badań panelowych.

Dlaczego sen? Cóż w czasie snu następuje “pełny reset” mózgu, czyli oczyszczenie, uporządkowanie i odpoczynek po trudnym dniu. Mózg wypoczęty gotowy jest do nowych wyzwań. Jeżeli mózg osoby z ZD nie odpoczywa a na to wskazują dotychczasowe badania, podobnie jak mózg osoby dotkniętej choroba Alzheimera, konieczny jest głęboki sen jako w istocie środek wspomagający funkcjonowanie.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24147912

Hiszpanie idąc tym tropem podawali myszom z ZD melatoninę, pochodną tryptofanu (obecny w Nutrivene D) w trybie długoterminowym (chronicznym). podawanie jej w tym trybie powodowało u dorosłych myszy z ZD (Ts65Dn) odbudowywało i “naprawiało” proces neurogenezy oraz plastyczność synaps. Redukowała również inhibicję synaptyczną przez co poprawiała się aktywność hipokampa. Obniżała się tez peorksydacja lipidów w hipokampie, co w efekcie w całości prowadziło do zdecydowanej poprawy funkcji poznawczych.

Melatonina-organiczny związek chemiczny, pochodna tryptofanu. U zwierząt jest hormonem syntetyzowanym głównie w szyszynce. Koordynuje pracę nadrzędnego zegara biologicznego u ssaków, regulującego rytmy okołodobowe, m.in. snu i czuwania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Melatonina

 

Efekty opisane w tym badaniu pozytywnie współgrają z wnioskami uzyskanymi wcześniej, które potwierdzały, że podawanie melatoniny poprawia pamięć przestrzenna i uczenie się, jak i degenerację cholinergiczną u myszy w średnim wieku.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23350971

Niestety na ten moment badań, trudno określić jaki mechanizm determinuje takie pozytywne procesy. Konsultując się z Richardem i z doktorem Leichtmanem wróciliśmy do badań korelujących ginkgo i sen. W nich to pokazywano “usprawnianie” fazy REM, poprzez podawanie ginkgo tuż przed spaniem. Okazywało się, że regulując w ten sposób sen, osoba z ZD zdecydowanie poprawiała swoje funkcje poznawcze jak i sprawność motoryczną. Konkluzją tych raportów była następująca kwestia: im więcej “dobrego” snu tym lepsze funkcjonowanie osoby z ZD.

Polecam artykuł o śnie tutaj, przyda się: http://wyborcza.pl/1,75400,14825823,Sen_czysci_ci_mozg.html

image

Dwa kluczowe cytaty z tego artykułu poniżej.

“Nad rolą snu uczeni debatują od dawna. Wiadomo, że śpimy, by mieć wspomnienia, uczyć się i przyswajać informacje. To funkcje poznawcze. A czy są jakieś mechanizmy fizjologiczne? Tak, naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Rochester twierdzą, że właśnie je odkryli – sen jest po to, żeby wymyć z mózgu neurotoksyny, które zgromadziły się tam po całym dniu intensywnego myślenia.”

“Układ glimfatyczny jest oparty na komórkach glejowych, które odżywiają i utrzymują przy życiu neurony. Z wypustek "własnych ciał" tworzą one na zewnątrz tętnic i żył sieć rurek. Znajdują się w nich akwaporyny – integralne białka błonowe tworzące kanały, przez które przepływa płyn mózgowo-rdzeniowy. Jest on wpompowywany do mózgu pod ciśnieniem przez kanały otaczające tętnice, obmywa tkanki, a potem zbiera się w kanałach wokół żył i jest usuwany z mózgu.
To aktywny system, co oznacza, że jego działanie nie polega na powolnej dyfuzji, ale wymuszonym ciśnieniem przepływie płynu przez mózg.
Uczeni odkryli wtedy, że ponad połowa usuwanego z mózgu myszy beta-amyloidu (białka odpowiedzialnego za chorobę Alzheimera) znika właśnie za pośrednictwem układu glimfatycznego. Jeśli więc on szwankuje, może to prowadzić do chorób neurodegeneracyjnych.”

Komentarze

Liczba komentarzy: 5 do “Memantyna, melatonina wnioski z badań”
  1. CAN pisze:

    Od Richarda informacja z USA: ” Melatoninę stosowało dwóch lekarzy na bezsenność w ZD u osób powyżej 25 roku. Nie były to dawki długoterminowe. Nie zauważyli istotnych zmian funkcji poznawczych. Doktor Leichtman wskazał, że dawka 3 mg przed snem jest właściwą.”

  2. Marta pisze:

    Czytałam gdzieś, w jednym z artykułów u Ciebie, na stronie, że większość osób z ZD ma problem z zapadnięciem w odpowiednią fazę snu, w której to właśnie następuje największa praca mózgu w zakresie funkcji poznawczych. Może to ogromne uproszczenie, co napisałam, ale taki chyba był sens artykułu. Nasuwa mi się więc, że skoro niektórzy nie mogą zapaść w tą fazę, to podawanie im leków na sen nic nie pomoże. A przynajmniej leków “usypiaczy” na bezsenność. Bo i rozchodzi się tu o bezsenność zupełnie innego typu. Swoją drogą, jak można sprawdzić czy akurat nasze dziecko osiąga tą odpowiednią fazę? EEG we śnie to pokaże? Czy może właśnie jednak to, że jest problem ze snem w ogóle, ma też wpływ na osiągnięcie odpowiedniej fazy snu?
    Pozdrawiam.

  3. CAN pisze:

    Marta postaram się przypomnieć tą logikę dotyczącą snu w kolejnym artykule.

  4. Renata pisze:

    Mam 33 letniego syna z Z.Downa,który ma problemy ze snem.Śpi może 3-4 godziny w nocy, rano jest wykończony, blady.Podaję mu za zgodą lekarza(od 3 lat) melatoninę 5 mg.2 godz.przed snem,kwas foliowy,ginkofar i Vit B12 .Syn mieszka w DPS (tam podobno śpi całą noc),a na weekendy przyjeżdża do domu i jest ogromny problem.Mam 70 lat i taki pobyt syna wykańcza mnie ponieważ w nocy syn budzi mnie co 10-15 min.
    Co mogę zrobić dla swojego dziecka ?Proszę o jakąś podpowiedź.

  5. can pisze:

    Ginkofar pobudza, podawanie melatoniny w tej dawce i tak długo wypłukuje cynk i zaburza funkcjonowanie snu. Widać, że jego stan związany jest z emocjami i chyba podejście powinno być trochę inne. 1.Alfa GPC jako środek regulujący latencję snu.2Zrobić badania podstawowe stąd:https://www.zespoldowna.info/badania-okresowe-2023.html i sprawdzić czego brakuje mu z metylacji. 3. Sprawdzić poziom cynku (melatoninę podaje się do 4 tygodni, gdyż inaczej niszczy wchłanianie cynku i to może zaburzać sen). 5. Na podstawie tych badań wprowadzić witaminy regulujące sen. 6.Jaki jest stan jelit? Zaburzenia mogą wypływać ze stanu zapalnego jelit i złej diety

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...