MIT 9: Osoby z zespołem Downa nie mogą opanować podstawowych prawideł matematyki
Chyba z dotychczasowych najtrudniejszy problem. Jeżeli popatrzyłbym z perspektywy bardzo globalnej, jest to prawda.
Zacznę jednak od końca. Obserwując Chorwację, wypowiedzi ludzi z Czech, cały czas wydaje mi się, że w pierwszej kolejności problemem jest komunikacja…a w szczególności dźwięki poszczególnych języków. Języki słowiańskie są trudne pod tym względem przez co w pierwszej kolejności dziecko musi opanować, zrozumieć, swój język ojczysty by móc zrobić coś ponad to. Nie jest to łatwe. Z drugiej strony u wszystkich osób z ZD pojawiają się problemy z przetwarzaniem dźwięku na obraz w mózgu. Może to być dodatkowym ograniczeniem.
Przy okazji realizacji programu Yes I can, zauważyłem że przyjęcie obrazkowej, paluszkowej metody nauczania matematyki przyjmuje zupełnie inny wymiar zrozumienia pojęć i zasad u osób z ZD. Jest łatwiej zrozumieć.
Teraz początek: gdy nie ma ograniczeń komunikacyjnych tak jak np. w języku włoskim. Gdy jest odpowiednia metoda obrazkowego nauczania matematyki Numicon np. w UK. Gdy program w zakresie matematyki dla osób z ZD pozbawiony jest pojęć ściśle abstrakcyjnych i niepotrzebnych do niczego (Hiszpania), możemy stworzyć osobę, która zna ją i umie zastosować stając się np. pracownikiem administracyjnym zajmującym się komputerami, czy też zakupami (Włochy). Osoba taka pracuje w sklepie z materiałami budowlanymi, gdzie jest pełnoprawnym sprzedawcą (Irlandia). Jest kierowcą samochodu dostawczego i rozwozi owoce (Nowa Zelandia). Wszystkie te osoby osiągnęły to dzięki wytrwałości rodziców i nauczycieli….bo nigdy nie mieli dostępu do jakiekolwiek wspomagania.
Inna strona medalu to dostępność osób z ZD do edukacji. Według mnie osoby z ZD mają też swoje preferencje przedmiotowe, tak jak my wszyscy. Jednakże tylko niewielka grupa ludzi z ZD do tej pory mogła uczestniczyć w zajęciach szkolnych i to na całym świecie. Dopiero teraz ta edukacja jest bliżej i dopiero teraz będziemy wiedzieć więcej.