“Młoda krew” na chorobę Alzheimera, czyli stem cells raczej na tak

sierpień 20, 2014 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

“Exposure to young blood late in life is capable of rejuvenating an old brain’s nerve-cell function and behavioral performance.” czyli wpływ młodej krwi w późnym okresie życia jest w stanie uzdrowić funkcjonowanie komórek nerwowych i zachowanie starego mózgu… i nie są to słowa szarlatana, tylko naukowca pracującego dla University of Stanford.

Naukowcem, który wypowiedział te słowa jest Tony Wyss-Coray, doktor nauk medycznych, profesor neurologii i nauk neurologicznych. Ciekawe? Ja przeczytałem cały, bardzo ciekawy artykuł na ten temat tutaj: http://med.stanford.edu/news/all-news/2014/08/looking-for-origins-of-alzheimers-disease-to-find-a-treatment.html

KONTROLA KOMÓREK IMMUNOLOGICZNYCH

Dla wielu choroba Alzheimera, dla nas ZD, jest chorobą immunologiczną. W chorobie Alzheimera (CHA) i w ZD zaczyna się od tego, że mikroglej nie jest w stanie pochłaniać akumulacji amyloidów beta w jego wczesnej fazie tworzenia. Powoduje to w ZD i w CHA powstawanie toksycznych złogów amyloidowych, które uśmiercają synapsy, mózg. Ten fakt jest potwierdzony histopatologicznie.

Czyli koniec znamy. Jaki jest zatem początek?

LilrB2

LilrB2 jest proteiną, która działa niczym hamulec, wyhamowując ostrość odpowiedzi immunologicznej. Jeden z naukowców Carla Shatz znalazła potwierdzenie, że jest hamulcem także w SYNAPSACH. Dzięki nim odbywa się przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami. Nasza pamięć jest przechowywana dzięki synapsom. Liczba synaps wokół takiej pojedynczej komórki funkcjonuje 10 000 i więcej synaps, które łączą się z innymi synapsami.

W ZD tych synaps mamy mnie,  a komórka nerwowa jest dodatkowo mało aktywna. Polecam: http://www.zespoldowna.info/zespl-downa.html

http://www.zespoldowna.info/pamiec-synapsy-dlugotrwale-wzmocnienie-synaptyczne-ltp.html

http://www.zespoldowna.info/wczesna-interwencja-jak-powinno-byc-wedlug-mnie-cz-2-mozg-i-jego-deficyty-anatomiczne.html

Wracamy do synaps. Nasz rozwój, nasze odczuwanie, pamiętanie i zapamiętywanie to synapsy. Gdy mamy do czynienia ze zbyt szybkimi zmianami rozmiarów synaps, to dla nich samych może być to szkodliwe, a przecież to się ciągle dzieje zgodnie z tempem naszego życia…i wtedy warto mieć “hamulec”.

Gdy rozpuszczalna forma beta amyloid, na długo przed prezentacją symptomów CHA,  uruchamia proces niszczenia synaps, może się przydać LilrB2.

C1q

Ben Barres to kolejny naukowiec, który badał synapsy. C1q jest częścią systemu obrony immunologicznej współpracujący z innymi proteinami. C1q jest najbardziej skumulowaną proteiną w synapsach w normalnie starzejącym się mózgu. Prowadzi to prosto ku katastrofie. Do kaskadowego mechanizmu prowadzącego do utraty synaps.

MŁODA KREW

Czy zatem warto szukać lekarstw na stymulowanie powyższych dwóch protein? W mózgu młodych osób nie istnieją takie zagrożenia synaps jak w przypadku osób starych. Z pewnością we krwi młodych osobników znajdują się cząstki, proteiny które prowadzą do “odmłodzenia” starego mózgu. Tony Wyss-Coray twierdzi, że to może podtrzymać siłę i jakość funkcjonowania starego mózgu.

Czy zatem krew, komórki macierzyste mogą pomóc w chorobie Alzheimera z synapsami, bo one zawierają przecież te istotne, choć nam nie znane cząstki? W ZD mamy takie same synapsy jak w CHA, czy zatem komórki macierzyste mogą pomóc osobom z ZD? Czy zatem cerebrolizyna, która jest kierowana w kierunku poprawy funkcjonowania synaps jest kierunkiem, który może pomóc?

Ostatnie dwa tygodnie o tym czytam i im więcej czytam tym bardziej mnie to złości. W CHA uważa się, że komórki macierzyste są w stanie pomóc osobom we wstępnym etapie rozwoju choroby. W powyższym artykule opublikowanym przez najlepszy w naukach neurologicznych Uniwersytet na Świecie, mówi się o możliwości podawania młodej krwi pacjentom z CHA. W tych przypadkach nikt nie dyskutuje nad tym czy warto, czy nie. Nikt nie rozważa, czy to jest etyczne czy też nie. Nikt nie patrzy że to są setki tysięcy dolarów wydawanych na starych, bezproduktywnych ludzi … bo tutaj chodzi o nas samych, gdy przyjdzie nasza starość i nasza bezradność.

A zespół Downa jest jak choroba Alzheimera, tylko funkcjonuje od urodzenia. Synapsy w ZD są niszczone od urodzenia. Dlaczego zatem tutaj, młodemu człowiekowi,, który mógłby o nas się troszczyć, nie można pomóc komórkami macierzystymi, bo to jest nieetyczne?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...