Moje dziecko nie śpi, czy mogę podać melatoninę? cz.2 wyjaśnienie naszych wątpliwości

sierpień 13, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Bardzo chciałbym podziękować Ghośce za praktyczne podpowiedzi. Po raz kolejny pokierowała mnie na właściwe tropy…nie tylko mnie. Zatem jakie są praktyczne podsumowania tematu: fluoksetyna i melatonina a sen dziecka z ZD?

http://www.zespoldowna.info/moje-dziecko-nie-spi-czy-moge-podac-melatonine.html

Od tego artykułu się zaczęło. Dzięki podpowiedzi Ghośki, miałem pewność, że trzeba uruchomić przyjaciół w tej materii. Oto ustalenia:

1.W ZD nie ma zagrożenia efektem zespołu seretoninowego przy jednoczesnym podawaniu fluoksetyny i melatoniny.

2.Melatonina jest metabolitem serotoniny, czyli proces powinien być rozumiany w następujący sposób:

-tryptofan jest początkiem procesu, dzięki któremu powstaje serotonina

-serotonina z kolei jest bazą tworzenia melatoniny

Tak to wygląda za wikipedia.org

image

3.Z perspektywy ZD na to wygląda, że melatoniny jest mniej, gdyż dużo mniej jest serotoniny, a to może prowadzić do zaburzeń rytmu snu.

4.I tutaj ciekawostka: fluoksetyna, lek typu SSRI którego mechanizm w istocie polega na zwiększeniu poziomu serotoniny poprzez bardziej efektywne jej wykorzystanie, ogranicza dostęp do zasobów serotoniny, doprowadzając do zmniejszenia/zredukowania melatoniny, co może pogłębiać problemy ze spaniem!!!! podczas jej podawania lub wywołać taki efekt.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7728363

image

5.Zatem istnieje wręcz sugestia o konieczności podawania melatoniny w trakcie zaburzeń snu w ZD, jak w trakcie podawania fluoksetyny jeżeli takie efekty występują.

6.Dzięki Richardowi znam pewną sugestię podawania fluoksetyny, która wywraca troszeczkę, dotychczasowy schemat podawania fluoksetyny.

MELATONINĘ powinno się podawać po przyjściu do domu z zajęć po godzinie 16.00. Mechanizm tego leku powoduje bardziej samo rozprężenie, niż efekt senności więc nie powinno powodować takie podanie natychmiastowej drzemki.

FLUOKSETYNĘ powinno podawać się tuż przed zaśnięciem.

Efekt jaki możemy uzyskać w ten sposób podając fluoksetynę to:

-niezaburzony sen brakiem melatoniny w organizmie, gdyż jest podana dużo wcześniej i występuje w odpowiedniej ilości

-brak nadmiernie pobudzonego dziecka w ciągu dnia

Myślę, że warto taki mechanizm rozważyć…choć pamiętajcie, że należy podać dziecku lek jak będzie już zasypiać. Podanie wcześniejsze jest ryzykowne o tyle, że może dziecko rozbudzić się i uzyskamy odwrotny efekt.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...