Mount Everest prawie.
maj 8, 2023 by Jarek
Kategoria: Nasze Góry
“Jak wysoko wchodzą osoby z ZD w górach?” Tak wysoko jak pozwalają na to ich fizyczność i zdrowie…i przekonanie rodziny, że jest to możliwe. Zaczyna być to już “standardem”, że osoby z ZD dochodzą do bazy pod Mount Everest czyli najwyższej góry świata. Znajduje się ona na wysokości 5 364 m npm. Wynika to z przekonań rodzin, że ich najbliżsi z ZD są w stanie to miejsce osiągnąć.
Ja znam historię już 3 osób z ZD, które były w stanie tam wejść. Najsłynniejsza wyprawa amerykańska z 2013 roku była prawdziwą ekspedycją sportową wymagającą olbrzymiego wysiłku i pokonania wielu kilometrów. Elisha Reimer, chłopak z ZD, był miesiącami przygotowywany do tego wydarzenia przez ojca i ekipę wspinaczy z nim współpracujących.
https://www.zespoldowna.info/elisha-reimer-doszedl-pod-mount-everest.html
W ubiegłym roku, chyba o tym niestety nie napisałem, w ramach akcji charytatywnej, promującej możliwości osób z ZD, do bazy pod Mount Everest dotarł 7 latek Avnish z Indii ze swoim ojcem. Obydwaj przygotowywali się do tego wydarzenia, które zakończyło się sukcesem. Nie było to samodzielne przejście jak miało to miejsce w przypadku Elisha, gdyż chłopak był niesiony przez ojca w wielu miejscach. Jednak sam fakt dotarcia na taką wysokość osoby z ZD robi już wrażenie z perspektywy możliwości. To było celem tego projektu, pokazać jak wiele możliwości istnieje, pod warunkiem przygotowania się do nich i danie szansy, by po prostu spróbować.
https://www.youtube.com/watch?v=xiO4cj-IlqU&t=3s
Tak jak dzisiaj Mount Everest, tak wcześniej Kilimandżaro, Grand Teton, Wzgórza na Synaju, czy Munro w Szkocji stały się celem, który wydawał się być niemożliwy do zdobycia. Osoby z ZD dzięki wielu ludziom, nie tylko rodzinom, wspinały się na szczyty. Zawsze jest ten pierwszy raz, który szokuje bo nikt nie odważył się myśleć, że jest to możliwe, a potem było tak dużo miejsc w zasięgu. Świetnym przykładem z lat 2007-2009 był projekt chodzenia po górach w Walii. Munro oznacza szczyt o wysokości ok. 914 m. Dla wielu było to szokiem, że osoba 12 letnia z ZD zdobyła taki szczyt. Był to przełom, o który dzisiaj mało kto pamięta w Walii, bo mamy coraz więcej osób z ZD, które zdobywają Munro w Szkocji!
https://www.zespoldowna.info/andrew-bob-harris-i-jego-grand-teton.html
https://www.youtube.com/watch?v=aqpJjiMT-JY
Zatem jak pojawia się pytanie: “Jak wysoko wchodzą osoby z ZD w górach?” można odpowiedzieć tak: tak wysoko na jaką wysokość są przygotowane i wsparte by weszły, tak jak wszyscy.