MTHFR, bisfenol A i ciąża.
lipiec 24, 2017 by Jarek
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy
Czy bisfenol A powoduje problemy u dziecka w trakcie ciąży? Tak wiemy to już od pewnego czasu. Pytacie się, jak temu zapobiec. Oto sugestia.
Mając polimorfizm genu MTHFR jesteśmy szczególnie narażeni na wpływ środowiska…bardzo złego środowiska. W kontekście autyzmu i toksycznego oddziaływania bisfenolu A mamy coraz więcej potwierdzeń, że jego wpływ uszkadza metylację, trafiając właśnie w gen MTHFR i cykl kwasu foliowego.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25641946
Czym jest bisfenol A? Za https://pl.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A:
Bisfenol A (BPA, dian, 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan) – organiczny związek chemiczny z grupy fenoli. Stosowany do produkcji tworzyw sztucznych, nawozów.
https://academic.oup.com/humrep/article/27/5/1401/697127/DNA-methylation-changes-in-whole-blood-is
Wiemy zatem, że składnik nawozów sztucznych i plastików ogranicza metylację. Zatem by zapobiec temu, musimy tą metylację wesprzeć. Czytając poniższy raport:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28445388/
znamy nie jako przepis na “ratowanie” metylacji poddanej działaniu bisfenolu A.
Ważne: działamy na wszystkie cykle, co oznacza:
-użycie choliny w kierunku skrótu metylacyjnego
-kwasu foliowego czyli witaminy B9 najlepiej z grupą metylową w kierunku cyklu kwasu foliowego
-kobalaminy czyli witaminy B12 by poprawić cykl kobalaminy
ja dodałbym do tego jeszcze witaminę B2 (ryboflawinę), B3 (niacynę), cynk by wzmocnić funkcjonowanie genów odpowiedzialnych za wykorzystanie tych substancji.
Jak czytamy taka suplementacja, zdecydowanie przeciwdziała potencjalnym negatywnym działaniom bisfenolu A i jest to kolejny argument, by witaminy z grupy B w tym cholinę podawać nie tylko przed ale i w trakcie ciąży…co nie jest odkrywcze