MTHFR…razem czy osobno?
maj 11, 2014 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Mutacje MTHFR nie są przypadkiem klinicznym jak mówią lekarze…ale przyspieszają starzenie, zwiększają zagrożenie szybszej śmierci tytułem chorób układu kardiologicznego tudzież raka. Mutacja przekazana na dziecko z ZD, dziś nie musi stwarzać problemu…jutro może go tylko pogłębić.
Patrząc na problem z tej perspektywy zadajecie pytania: jakie suplementy odpowiednio stymulujące metylację DNA należałoby brać? Jakie rodzice, jakie dzieci?
Po doświadczeniach krótkich bo 14 miesięcznych mogę powiedzieć w ten sposób:
1.Na start zawsze warto wykorzystać jakiś preparat złożony typu Nutrivene D. Na jego bazie “podciągnąć” sobie różne niedobory do góry i przy okazji obserwować jak reaguje się na dawki witamin metylowanych z grupy B. Zrobić wyniki i okaże się… każdy ma tak zindywidualizowany poziom metabolizmu kwasu foliowego, witaminy B 12 i witaminy B 6 , że drugi etap musi być też bardzo indywidualny.
2.Tutaj polecam podawać produkty występujące w najprostszej możliwej kombinacji. Czyli metylofolat, czyli metylokobalaminę czy P5P w najprostszej, pojedynczej formie np. firmy Jarrow.
OPINIA
Co to da? W większości przypadku nie ma potrzeby suplementowania P5P (metylowej formy witaminy B 6), choć ona jest potrzebna jako kofaktor do procesu metabolizmu homocysteiny. Podobnie jest z witaminą B 12. Na to wygląda, że bardzo małe stałe ilości są wystarczające a dawki proponowane w zestawach są dość duże. Problemem jest jedynie dobór produktu, jak i dawki witaminy B 9. Zbyt duże ilości mogą przyspieszyć rozwój aktywności onkogenów. Zbyt małe będą problemem. Niestety tutaj należy rozpocząć od małych dawek i samemu zobaczyć co jest najbardziej i na jakim poziomie, skuteczne.
Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych.
UWAGA:
Mutacja MTHFR najczęściej objawia się “spadkiem energii” dostępnej do funkcjonowania. W takiej sytuacji polecam wdrożyć suplementacje q 10 “kanaki” połączoną z L-carnityną i d-rybozą.