N-acetylocysteina obniża poziom homocysteiny.

listopad 22, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Cieszy mnie to, że jak dostaję maile w sprawie wysokiej homocysteiny, to proponujecie swoje rozwiązania. Biorąc pod uwagę to co piszecie, zdecydowałem się przypomnieć jeden z suplementów, który już ponad 20 lat jest znany jako ten, który efektywnie obniża poziom homocysteiny, a Wy nie wymieniacie go. Mowa o n-acetylocysteinie czyli NAC.

W aptekach NAC w Polsce występuje jako ACC to pierwsza uwaga.

Druga to od blisko 1996 roku NAC klasyfikowany jest jako preparat o istotnym znaczeniu dla obniżania nadmiernej ilości homocysteiny.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8929261

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12113295

image

Już podawanie 200 mg NAC dziennie ma istotne znaczenie dla poziomu homocysteiny jak i poprawy funkcjonowania śródnabłonka. W badaniach jakie przeprowadzano, używano dawek między 400 mg do 600 mg dziennie w 2-3 dawkach. Analizując najbardziej stabilne efekty tej suplementacji uważam, że dawka 600 mg przez 10 dni może być najskuteczniejszą początkową dawką w walce z homocysteiną.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25731901

http://ajcn.nutrition.org/content/early/2015/10/07/ajcn.114.101964.abstract

Jak działa NAC? NAC po prostu wypiera homocysteinę z jej transportera. To pozwala na tworzenie się cysteiny i dwusiarczku NAC, które skutecznie są oczyszczane z organizmu. NAC jest także bezpośrednim prekursorem glutationu, tak potrzebnego antyutleniacza w organizmie, który nigdy nie występuje w organizmie w nadmiarze Uśmiech

UWAGA:

Ci, którzy mają polimorfizm genu CBS, BHMT mogą mieć problem z ilością siarki jaka znajduje się w organizmie. Z tego to powodu NAC nie jest przez nich dobrze tolerowany i może przyczyniać się do pogłębiania nierównowagi na tej ścieżce skutkującej nadmierna ilością szkodliwego dla organizmu amoniaku. W ten sposób może wpływać na poziom BH4, a to z kolei będzie wtedy obniżać poziom neuroprzekaźników.

http://www.zespoldowna.info/bh4-polimorfizm-cgh1.html

http://www.zespoldowna.info/jak-wplywa-bh4-na-neuroprzekazniki.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-7-geny-cbssuox-nosbhmt.html

http://www.zespoldowna.info/badanie-amoniaku-zasady.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...