NAD jako czynnik redukujący utratę ciąży.

sierpień 11, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

O roli NAD, czyli  o jego prekursorze rybozydu nikotynamidu (NR) już napisałem. Teraz chcę jednak zaprezentować dane, które szumnie są określane jako” najbardziej istotne odkrycie od czasów odkrycia roli kwasu foliowego” w kontekście ciąży, wad płodu i poronień.

http://www.zespoldowna.info/prekursor-nad-dla-zespolu-downa-autyzmu-i-dobrej-ciazy.html

http://www.zespoldowna.info/metionina-i-wysoka-homocysteina-w-ciazy.html

Najczęstszą przyczyną poronień są deficyty różnych mikroelementów/witamin. Do tej pory przede wszystkim doszukiwano się tutaj specyficznego błędu polegającego na braku odpowiedniej dawki kwasu foliowego czyli witaminy B9.

NAD mnie zainteresował ponad 2 lata temu, gdyż poronienia jakie miały miejsce u kobiet ze mną współpracujących, nie mogły po prostu być związane z problemami czysto metylacyjnymi, a bardziej doszukiwałem się problemu z tlenkiem azotu i ścieżką polimorfizmów MTHFR A1298C/CGH1/NOS3 i czynnikiem BH4.

http://www.zespoldowna.info/bh4-polimorfizm-cgh1.html

http://www.zespoldowna.info/jezeli-poronilam-kilka-razy-to-jakie-witaminy-musze-wziac-pod-uwage-przy-suplementacji.html

Dodatkowo intrygował mnie jako czynnik istotnie wpływający na metylację. Nie wiem która ścieżka odniosła sukces podczas opisywanych przeze mnie dwóch przypadków, ale okazuje się być to zgodne z najnowsza publikacją w tym zakresie, która pojawiła się w prasie australijskiej …wczoraj 10 sierpnia.

http://www.zespoldowna.info/wysoka-homocysteina-to-zagrozenie-dla-ciazy.html

image

http://www.abc.net.au/news/2017-08-10/vitamin-b3-supplements-can-prevent-miscarriage-and-birth-defects/8785566

Artykuły te bazują na tej naukowej publikacji:

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1616361?query=featured_home&

image

Mowa w niej o deficycie NAD w organizmie kobiety ciężarnej, co staje się powodem utraty ciąży.

NAD w tym artykule jest składnikiem występującym nie tylko w mleku, ale przede wszystkim w jajkach, serze, tuńczyku, łososiu, indyku..i tutaj chyba bardziej mowa o niacynie a nie konkretnie NAD.

W samym badaniu pomimo tego, że mowa o NAD, to używa się słowa niacyna jako systemowa witamina B3, która w ramach eksperymentu jaki naukowcy przeprowadzili dała możliwość utrzymania ciąży. Wnioski z tych badań sugerują by przyjmować minimum 18 mg witaminy B3 ( albo niacyny albo kwasu nikotynowego) dziennie i więcej gdy ma się IBD, problemy z jelitami, cukrzycę, nadwagę. Jak to się przekłada na NAD na optymalną dawkę jego prekursora NR czyli rybozyd nikotynamidu?

Posłużyłem się tym artykułem: http://alivebynature.com/nicotinamide-riboside-optimum-dosage/

1.Pojedyncza dawka SUPLEMENTU zawierającego NR wystarczy by podnieść NAD+ i jest taka samo efektywna jak 2-3 mniejsze.

2.Najlepsze efekty utrzymuje się przy dawce między 300-500 mg dziennie, przy czym jest to raczej 500 mg.

3.Bezpieczna dawka to dawka nie przekraczająca 300 mg/kg/dziennie

Z mojej perspektywy jest to bezpieczny i korzystny suplement, który należy włączyć do suplementacji przed- i ciążowej, a dwa pierwsze pozytywne w tym momencie przykłady świadczą, że warto zwrócić na to uwagę.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “NAD jako czynnik redukujący utratę ciąży.”
  1. Can pisze:

    Na to wygląda że nie tylko ja zwróciłem na to uwagę. Teraz już jest też w polskiej prasie: http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,22219653,odkrycie-na-miare-kwasu-foliowego-witamina-ktora-zapobiega.html#Prze

  2. Karo pisze:

    Witam, czy w takim razie przy mutacji MTHFR 1298ac heterozygota, po dwóch poronieniach, dobrze by było przyjmować oprócz metylowaneho kwasu foliowego oraz wit b12 i b6 – niacynę oraz choline, próbując zajść w ciąże ? Czy one tez powinny być stosowane w metylowanej formie ?

  3. Can pisze:

    Determinantą wyboru formy chemicznej witamin są odpowiednie polimorfizmy. Jeżeli ich nie znasz warto podać formę zmetylowaną a w przypadku B12 mieszaną: adenosylokobalaminę i metylokobalaminę. Jest też opcja hydroksykobalaminy. W przypadku choliny to jest TMG, a niacyny NADP a ryboflawinę można podać jako FAD i FMN…ale dzisiaj nie są one dostępne.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...