Najlepsze badanie tarczycy to takie, gdy…

kwiecień 13, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

…mamy zrobione w jednym czasie wszystkie wyniki, gdy idziemy na czczo i bez podawania leków w tym dniu… przy czym badanie samych hormonów tarczycy wymaga jedynie nie podawania leków i suplementów stymulujących tarczycę w dniu badania.

POBRANIE KRWI

Tarczyca jest powiązana w jej funkcjonowaniu z wieloma witaminami, mikroelementami i przede wszystkim z genem MTHFR. Z tej perspektywy badanie hormonu tarczycy musi uwzględniać następujące elementy badania (jest to wersja maksymalna, którą być może w Polsce nie da się w całości zbadać):

-poziom homocysteiny

-poziom witaminy B 9

-poziom witaminy B 12

-poziom witaminy B 6

-poziom witaminy B 2

-poziom witaminy D 3 (25 oh)

-poziom cynku

-poziom selenu

Kolejnym elementem kontroli funkcjonowania tarczycy jest zbadanie jej hormonów. Zazwyczaj wystarcza:

-badanie ft 3

-badanie ft 4

-badanie tsh

-poziom AntyTPO

-poziom TG

 

image

Z tymi badaniami idzie się do lekarza, który powinien zrobić USG tarczycy i opisać ją np. tak:

“…Prawy płat o wymiarach 17×5,8×6,8mm,cieśń wysokości 2,8mm, lewy płat o wymiarach 19,9×5,7x 7mm. W obrazie prawidłowego miąższu w prawym płacie nieliczne bardzo drobne obszary transechogenne wielkości do 1,5mm…Lekarz wykonujący USG powiedział że tarczyca jest owszem mała.”

Jakie wnioski w przypadku dziecka z zespołem Downa należy podjąć po takiej wizycie:

1.Jeżeli płaty tarczycy są małe, to suplementacja tarczycy musi być stała.

2.Jeżeli wyniki badań są w normie, ale płaty tarczycy są małe to stale należy suplementować funkcjonowanie tarczycy.

3.Jeżeli wyniki są złe, a poziomy witamin i minerałów są także złe, to konieczne jest podniesienie poziomu witamin i mikroelementów, które wpływają na funkcjonowanie tarczycy, a następnie określenie zapotrzebowania na leki.

4.Pamiętajmy, że kluczowym dla funkcjonowania tarczycy jest jod. Według standardów diagnostycznych: “…O niedoborze jodu świadczy również poziom TSH przekraczający 5 mj/l. “. Jod może być dostarczany w małych ilościach i świetnie skoryguje problemy z tarczycą. Z tego też powodu stosuje się naturalne suplementy, zawierające jod, cynk, selen w postaci dodatku do żywności. Pamiętajcie przy tym, że fluor, chlor są “wrogami” jodu podobnie jak brokuł i kasza jaglana.

Pomocne linki:

https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/08/27/jod-a-niedoczynnosc-tarczycy-czyli-dolewanie-oliwy-do-ognia/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_z_niedoboru_jodu

http://my.clevelandclinic.org/services/heart/diagnostics-testing/laboratory-tests/thyroid-blood-tests

http://umm.edu/health/medical/ency/articles/thyroid-function-tests

Komentarze

Liczba komentarzy: 11 do “Najlepsze badanie tarczycy to takie, gdy…”
  1. Can pisze:

    Janek ma o 50% mniejszą tarczycę od rówieśników. Czy da sobie radę bez suplementacji? Pytanie z tych, które mogę porównać tylko do tego: czy mercedes z silnikiem malucha pojedzie? Oczywiście będzie się czołgał, posuwał do przodu…ale czy będzie to jazda? Dziecko z ZD musi byc badane według prostej zasady: USG tarczycy, poziom ft 3 i ft 4, poziom witaminy D3, selenu, cynku,jodu, czy ma polimorfizm genu MTHFR czy też nie. Zawsze musimy myslec o suplemenctacji tarczycy, tak by powyższe elementy wspomagały prawdziwą aktywność tarczycy, a nie tylko jej “czołganie”.

  2. Jola pisze:

    Jarku zaskoczyla mnie informacja ze brokuly sa “wrogami” jodu. Podajemy brokul codziennie do obiadku ze wzgledu na choline.
    Jak mam to rozumiec, jezeli wyciag z brokula jest w preparacie “Metabolic Thyro”, ktory ma pomoc w funkcjonowaniu tarczycy?

  3. Can pisze:

    Bardzo dobra uwaga. Brokuł jest świetnym warzywem i ja zawsze będę go polecał. Natomiast zawiera siar­ko­cy­ja­ni­ny tzw. rodanki, które wypłukują jod, podobnie jak kapusta, kasza jaglana.
    Teraz wracamy do metabolic thyro:
    1.Ze specyfikacji wynika, że wykorzystują rzeczywiście ekstrakt z brokułu.
    2.Mikroelementy zawarte w brokułach są jednymi z najlepszych antyutleniaczy potrzebnych dla funkcjonowania tarczycy, stosowanymi przy leczeniu raka tarczycy.
    3.Gdyby wyciągnąć rodanki z niego, byłby najlepszym warzywem dla naszych dzieci. Można to w pewnym sensie zrobić poprzez gotowanie, ale w tym samym czasie giną antyutleniacze.
    4.Zatem pójdę na łątwiznę i poproszę producenta o szczegółowe wyjaśnienie jak i po co jest dodawany brokuł do tego preparatu.

  4. Jola pisze:

    Dziekuje, zatem czekamy co odpowie producent. Ta wiedza przyda sie nam wszystkim, ktorzy chca zakupic ten produkt jako wsparcie dla tarczycy.

  5. Can pisze:

    Oto odpowiedź od doktora Thiela odpowiedzialnego za produkt: “Kelp is a natural source of iodine and has been used for thousands of years to support thyroid function. American holistic researchers in the 20th century found that thyroid health improved with low doses of kelp and broccoli. Broccoli was helpful as, amongst other reasons, it seemed to assist those who were currently taking thyroid medications that wanted to wean off of them. Broccoli supplies chlorophyll, beta carotene, zinc, and other nutrients. The theoretical negative aspects of kelp and broccoli only occur at high doses. At low doses they synergistically support the thyroid.”
    czyli listownicowce (kelp) są naturalnym źródłem jodu i były używane przez tysiace lat do wspierania funkcjonowania tarczycy. Amerykańscy, holistyczni badacze w XX wieku zauważyli, że prawidłowe funkcjnowanie tarczycy poprawia się dzięki niskim dawkom kelpu i brokułu. Brokuł był pomocny przy wycofywaniu się z leku stymulującego pracę tarczycę, i jest to jedna z jego zalet. Brokuł dostarcza chlorofil, beta caroten, cynk i inne składniki odżywcze. Teoretycznie negatywne aspekty dotyczące kelpu i brokułu mają miejsce przy stosowaniu wysokich ich dawek. W niskich dawkach działają synergistycznie, wspomagając tarczycę.”
    Od Caroline przyszło uzupełnienie informujące, że: “…kelp to nośnik koniecznego dla tarczycy jodu w najlepszej możliwej formie i w dawce, która jest bezpieczna. Ekstrakt z brokułu jest w takiej formule i ilości, by wspomóc wchłanianie jodu z kelpa. Jest to ilość, która w żaden sposób nie przekracza dawki uznawanej za szkodliwą.”

  6. Jola pisze:

    A jaka jest Twoja opinia Jarku, czy jest on lepszy niz np. sam wyciag z KELP (wodorostow morskich)?
    W “Metabolic Thyro” mamy dodatkowo wyciagi z gruczolow bydla nowozelandzkiego i ziola.
    J

  7. Jola pisze:

    sklaniam sie w strone tego suplementy, widac ze ten sklad jest opracowany, ma naturalne skladniki, tylko wlasne te brokuly mnie troche wprowadzily w blad

  8. Can pisze:

    Jola, jestem po rozmowie z dr.Thiel. Jego zdanie jest następujące:”…1 cup of raw broccoli is about 91 gms. Metabolic Thyro contains just 13 mg of broccoli per tablet. So low use of broccoli to support thyroid work is not harmful at all. If You steam broccoli for a while You will decrease the level active goitrogens” czyli stwierdził, że: 1 filiżanka (porcja) świeżego brokuła to około 91 mg. Metabolic Thyro ma 13 mg brokuła na tabletkę. Użycie tak niskie brokułu jest wspomagające dla tarczycy. Chcąc obniżyć poziom goitrogenów (rodanków) w brokule należy je poddać parowaniu przez chwilę, co skutecznie ma obniżyć ich oddziaływanie.
    Moje zdanie: wydaje mi się, że w tym momencie wpadliśmy w małą pułapkę. Metabolic Thyro nie jest suplementem, a odmianą ŻYWNOŚCI FUNKCJONALNEJ, która ma w układzie codziennym zwiększać poziom naturalnych składników odżywczych występujących w żywieniu. Mają one zatem w naturalny sposób wspomagać funkcjonowanie organizmu. Są to zauważ, składniki pochodzące z roślin rosnacych w środowisku czy też zwierząt będących na wypasie całorocznym w środowisku skrajnie bliskim do naturalnego. Zatem jako żywność może to być interesujący dodatek wspomagajacy codzienną dietę, będący z pewnością alternatywą dla leków.
    Jednak jak mnie pytasz o zdanie to powiem tak: podaję letrox by wspomagać hormony tarczycy ale i 1 tabletkę Metabolic Thyro, by zwiększyć dostępność jodu, cynku, selenu i glutationów dla organizmu. Brokuł jest tym warzywem, który jest kluczowym w takim podejściu, gdyż jest bogaty w selen, glutationy. Substancje czynne w brokule to: Substancje czynne: witaminy: B1, B2, B3, C,selen, wapń, fosfor, magnez, żelazo, sulforafan oraz kwas foliowy
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Glutation
    http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=george&dbid=250

  9. Piotr pisze:

    Jeśli ktoś dalej potrzebuje wyjaśnienia w prosty sposób tematów związanych z tarczycą to poniższy link jest przydatny. Być może nie ze wszystkim się zgodzicie, co tam znajdziecie, ale mi podoba się zaangażowanie autora, tłumaczenie w przystępny sposób i często niekonwencjonalne podejście: http://www.endokrynologia.net/tarczyca-podstawowe-informacje

  10. Can pisze:

    Piotr dzięki za teorię. Praktyka jest jednak inna. Pan Doktor nie uwzględnia ani anatomii ani genetyki zespołu Downa, stąd jesteśmy tam gdzie byliśmy. Dzięki za podpowiedzi

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...