Naturalne składniki wspierające PGC-1α i mitochondria.
czerwiec 19, 2020 by Jarek
Kategoria: Metabolizm
To jest kolejna koincydencja, gdyż mamy dane dotyczące wspierania pewnych metabolizmów, ale dzięki badaniom nie w kierunku ZD, a dzisiaj dystrofii mięśni.
Naukowcy badając i poszukując metod, naturalnych wspierania funkcjonowania mięśni, ale i głównych metabolizmów energetycznym z tym związanych, sprawdzili jak można aktywizować gen PGC-1α. Powinien być Wam znany, jeżeli nie to tutaj literatura:
https://www.zespoldowna.info/jak-naprawiac-mitochondria-i-hamowac-starzenie-w-zespole-downa.html
https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-4-wyjasnienia-genow-zd.html
https://www.zespoldowna.info/nowy-panel-mthfr-uk-cz-3-detoksykacja-i-mitochondria.html
Wracam do artykułu, który po prostu wpadł mi do ręki.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7276681/
Na początek go chciałem “przelecieć” by ocenić czy warto…i natknąłem się na tą część wykresu.
Pojawiły się tam znane nam nazwy: resveratrol, EGCG, kurkuma obok tych mniej znanych jak kwercytyna, czy saponiny. No i to mnie silnie zaintrygowało. Co autorzy chcą zrobić z nimi w tym kierunku.
Zaczynamy od zdania klucza:
“Zgłoszono, że trzy koaktywatory PGC-1 kontrolują metabolizm mitochondriów na różne sposoby, pomimo ich podobieństw strukturalnych, a tym samym różnych sposobów działania. PGC-1α jest indukowany przez różne bodźce; mając na uwadze, że PGC-1β nie reaguje na bodźce i utrzymuje podstawową funkcję mitochondriów; działanie trzeciego członka PGC-1, koaktywatora związanego z PGC-1, najwyraźniej ogranicza się do regulowania ekspresji genów i metabolizmu mitochondriów w wysoce proliferujących komórkach. Koaktywatory PGC-1 wiążą się z różnymi czynnikami transkrypcyjnymi lub receptorami jądrowymi, które koordynują ekspresję genów docelowych.”
Czyli wiemy, że cała grupa PGC-1 jest krytyczna dla mitochondriów. Czytamy dalej:
“PGC-1α może służyć jako główny regulator metabolizmu oksydacyjnego i biogenezy mitochondrialnej, działając w ten sposób jako kluczowy regulator ROS generowany głównie przez mitochondria. Powszechnie wiadomo, że PGC-1α moduluje enzymy wychwytujące ROS, w tym białka mitochondrialne dysmutazy ponadtlenkowej manganu 1 i 2 (SOD1 i SOD2) oraz białka oddzielające 1 i 2 (UCP1 i UCP2) 66,68. Rzeczywiście, nadekspresja PGC-1α powoduje zwiększoną ekspresję SOD2 w komórkach nerwiaka niedojrzałego SH-SY5Y69, a zubożenie PGC-1α przez siRNA zapobiega regulacji w górę SOD1 i SOD2, a także peroksydazy glutationowej 1 (GPX1), innego wymiatania ROS enzym wraz z UCP1 i UCP2, co wskazuje, że PGC-1α kontroluje odpowiedzi cytoprotekcyjne”
No i mamy kolejny wątek nam doskonale znany: stres oksydacyjny na poziomie genu SOD1. Okazuje się, że PGC-1α jest regulatorem tego procesu, o ile dobrze funkcjonuje, a w zespole Downa dążymy do tego by właśnie to regulować. Dochodzimy do wątku związanego z ZD:
“Co ciekawe, w zespole Downa (ZD), chorobie neurorozwojowej związanej z dysfunkcją mitochondriów i stresem oksydacyjnym, w fibroblastach, a także w komórkach nerwowych pobranych z hipokampa myszy ZD stwierdzono obniżenie poziomu i aktywności białka PGC-1α.ZD jest chorobą genetyczną charakteryzującą się zaburzeniami poznawczymi związanymi z wczesną neurodegeneracją i starzeniem się, a także osłabieniem mięśniowym…
Udowodniono, że aktywacja PGC-1α przez środki farmakologiczne poprawia stres oksydacyjny i fenotyp kliniczny w chorobach związanych ze stresem oksydacyjnym. Na przykład doniesiono, że nutraceutyki, w tym resweratrol, podawane przez indukcję SIRT1 i tiazolidynodiony, które indukują aktywację PPARγ, zostały zgłoszone w celu przeciwdziałania stresowi oksydacyjnemu i wynikającej z niego dysfunkcji mitochondriów w mysich modelach choroby neurodegeneracyjnej. Ponadto wykazano, że polifenole, resweratrol i 3-galusan epigalokatechiny (EGCG) odwracają dysfunkcję mitochondriów i zmniejszają stres oksydacyjny w komórkach ZD, działając poprzez oś PGC-1α / SIRT1 / AMPK. Ostatnio wykazano, że metformina, która aktywuje PGC-1α poprzez indukcję AMPK, przywraca sieć mitochondriów i przeciwdziała dysfunkcji mitochondriów oraz wytwarzaniu ROS w fibroblastach serca tytułem trisomii.”
W tym fragmencie mamy jednoznaczną kwestię i to precyzyjnie odnoszącą się do ZD:
EGCG, RESWERATROL I METFORMINA regulują aktywność PGC-1α.
Co to oznacza?
Po pierwsze w ten sposób regulujemy odporność w ZD poprzez supresję IL-6, IL-12, TNF
“Aktywacja PGC-1 zahamowała wytwarzanie kilku prozapalnych cytokin poprzez ukierunkowanie na szlak sygnałowy NF-κB i zmniejszenie fosforylacji P65.”
Po drugie prowadzi to do regulacji angiogenezy regulując dostępność tlenu.
Po trzecie wpływa oczywiście na funkcjonalność mitochondriów.
Czytając raport dalej pojawiają się dane dotyczące wpływu stymulacji poszczególnych naturalnych składników na opisane powyżej problemy. Zastosowano do sprawdzenia modele mysie, gdyż tylko w ZD, rodzice negują ich stosowanie, a w innych przypadkach jakoś nie.
W pierwszej kolejności zastosowano EGCG i mix polifenoli herbaty zielonej przeciwko stresowi oksydacyjnemu.Okazuje się, że leczenie EGCG i polifenolami daje efekt wzmocnienia działania PGC-1α .
Co ciekawe resweratrol został także pozytywnie opisany w tym kierunku. Obniża poziom ROS oraz zwiększa aktywność PGC-1α .
Kurkuma w tym raporcie pojawia się jako narzędzie redukujące uszkodzenia mięśni i poprawiające funkcjonalność mięśni.
Wnioski jakie płyną z tego raportu dla nas są chyba jednoznaczne:
1.Stosowane “obowiązkowe” suplementy takie jak EGCG (plus flawony herbaty zielonej) +resweratrol+ kurkuma mają wpływ nie tylko na funkcjonowanie genów jak nam się ciągle wydaje.
2.Ich stosowanie oprócz działania antyzapalnego o czym wiedzieliśmy, wspierają mitochondria, mięśnie, ich funkcjonalność i sprawność, oraz budowę.
3.Pozytywna stymulacja PGC-1α może także wpływać na lepsze dotlenienie całego organizmu, a to w ZD taki cichy problem.
Zatem nawet w innych problemach neurologicznych wskazuje się na efektywność leczenia, jaka my stosujemy w ZD i co ciekawe nazywa się to właśnie leczeniem. Cieszy mnie to, gdyż to jest kolejna informacja, że warto to robić, bo uzyskamy odpowiednie efekty, choć należy brać pod uwagę dawki, bioaktywność tych substancji.