Nauczyciel wspomagający w klasach 4-6
Największym problemem przed jakim stoimy dziś to jak uczyć dzieci z ZD w klasach 4-6. W Portugalii, gdzie nie ma szkół specjalnych wytworzono system nad którym uważam i my powinniśmy się pochylić.
Po pierwsze: dlaczego nauczyciel wspomagający nie mógłby być wychowawcą klasy w okresie od 1 do 6 klasy?
Wiem, mówię coś przeciwko sobie. ZMIANA NAUCZYCIELA powoduje, ze nasze dzieci MUSZĄ WYKORZYSTAĆ NA 100% SWOJE MOŻLIWOŚCI, ZDOLNOŚCI. Jednak nasz największy problem, to pojawienie się nowego nauczyciela wspomagającego, który straci kolejny rok na adaptację, poznanie dzieci i mamy nagle piąta klasę przed sobą i frustrację czwartej klasy za sobą.
Po drugie: nauczyciel wspomagający to mentor dziecka niepełnosprawnego.
Wzmocnienie jego pozycji i pozwolenie mu na dłuższy horyzont czasowy w ramach klasy to są korzyści dla niego i dla dzieci. Gdy w 4 klasie przychodzą nauczyciele na jedną, góra na dwie godziny lekcyjne, to nie mają ciągłości obserwacji. Dzieci niepełnosprawne nie mają wsparcia i osoby, która odczyta ich silne strony i “wepchnie” je w tryb nauki.
Po trzecie: nauczyciel wspomagający to ciągłość edukacji z poprzedniego etapu edukacyjnego.
Pani z matematyki na pierwszych lekcjach przepytuje klasę z dzielenia. Skąd ona ma wiedzieć, że dzielenia nie było w trzeciej klasie?
Po czwarte: nauczyciel wspomagający to gwarancja zastosowania tych samych metod edukacyjnych. Dla mnie zrozumiała jest reakcja nauczyciela matematyki, który na pierwszych zajęciach zauważył, że jej przedmiot jest za trudny na tym poziomie dla dzieci z ZD. NIE JEST W STANIE TEŻ Z PERSPEKTYWY CZASOWEJ przygotować się indywidualnie do zajęć z naszymi dziećmi. Nowy zaś nauczyciel wspomagający w tym momencie “walczy” z nauczeniem się dzieci i mamy problem!
Dla mnie wniosek zatem jest oczywisty: dlaczego by nie spróbować z nauczycielem wspomagającym na dłuższym etapie edukacyjnym, niż było to do tej pory? Ja widzę jedynie korzyści z tego procesu.