NeuroAD TMS najnowsze wsparcie w chorobie Alzheimera.

marzec 22, 2019 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Skoro leki nie działają, pojawiają się nowe technologie, nowe podejścia w dziedzinie leczenia mózgu. NeuroAD TMS jest mechanizmem, który może odpowiednio stymulować mózg w chorobie Alzheimera, ale także jako trening mówienia, rozwoju kognitywnego.

https://spectrum.ieee.org/the-human-os/biomedical/devices/the-first-device-to-treat-alzheimers-is-up-for-approval-by-the-fda

https://www.youtube.com/watch?v=VbA37rJ1Obc

image

Zasada działania jest w miarę prosta: “…pacjent siedzi na krześle, aby otrzymać dawkę przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS), nieinwazyjnej techniki stymulacji mózgu, która jest obecnie powszechnie stosowana w leczeniu depresji. Jednocześnie pacjent wykonuje ćwiczenia kognitywne związane z komunikacją, pamięcią wzrokową, pamięcią przestrzenną i rozumieniem. Leczenie, które trwa sześć tygodni, wymaga jednogodzinnych sesji pięć dni w tygodniu.”

Technologia ma zgodę na zastosowanie w Europie, Izraelu a obecnie jest na ostatnim etapie akceptacji przez amerykański FDA. Przeszła także przez badania kliniczne potwierdzające jej efektywność od łagodnego do umiarkowanego etapu rozwoju choroby. Wynika z tych badań, że pełna terapia raz w roku poprawia funkcjonowanie mózgu na następne lata.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30877730/

Biorąc pod uwagę specyfikę starzenia się i kaskadę rozwoju choroby Alzheimera w ZD, wydaje mi się, że ten mechanizm musi być zastosowany z tej perspektywy przed 25 rokiem w ZD. Biorąc pod uwagę spersonalizowany przebieg patologii może to być w istocie zarówno okres jak napisałem wcześniej, ale i wiek w okolicach/nie później niż w 35 roku życia.

Z mojej perspektywy mechanizm działania może być też bardzo ciekawy na “budowanie” komunikacji u dzieci, gdyż:

“Systemy TMS wykorzystują cewkę elektromagnetyczną do generowania pola magnetycznego, które poprzez indukcję elektromagnetyczną wytwarza prąd elektryczny wewnątrz mózgu. W systemie NeuroAD cewka jest przemieszczana w celu stymulowania sześciu różnych obszarów mózgu, w tym dwóch części kory połączonych z mową (obszar Broca i obszar Wernickego).”

“TMS działa poprzez zwiększanie „plastyczności” mózgu, poprawiając tym samym jego zdolność do wzmacniania połączeń między neuronami a obszarami mózgu. „Otwiera to możliwość tworzenia sieci mózgowych i uczynienia ich bardziej podatnymi na interwencję”.

Jednakże w tym zakresie nie ma jeszcze badań. Z drugiej strony trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest to leczenie, a stymulowanie. Oznacza to, że ten mechanizm przygotowuje, uelastycznia mózg na reakcję, na podanie np. leków, czy też trening kognitywny. Nie można jednak tego nazwać leczeniem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...