NF-kB ścieżka sygnalizacyjna.
luty 19, 2020 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Jakie badania by się nie wzięło, wraca jak bumerang kwestia ścieżki sygnalizacyjnej NF-kB w zespole Downa. Bierzemy dane dotyczące efektywności suplementów, ten element pojawia się jako krytyczny dla oddziaływania na organizm. Co to jest?
https://pl.wikipedia.org/wiki/NF-kB
Definiując temat dzięki wikipedii możemy powiedzieć, że NF-kB jest białkiem działającym jako czynnik transkrypcyjny. Co to jest czynnik transkrypcyjny?
Czynnik transkrypcyjny jest białkiem wiążącym DNA na obszarze promotora bądź sekwencji wzmacniającej w specyficznym miejscu lub regionie, gdzie reguluje proces transkrypcji. Czynniki transkrypcyjne mogą być selektywnie aktywowane, bądź dezaktywowane przez inne białka, najczęściej na ostatnim etapie przekazywania sygnału w komórce.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czynnik_transkrypcyjny
Oznacza to, że NF-kB jest elementem komunikacji/sygnalizacji w obrębie chociażby stanu zapalnego. Jego odpowiednie działanie, reguluje odpowiednio bodźce takie jak reakcja na stres, na wolne rodniki czy też na cytokiny. To wszystko w ZD jest rozregulowane.
https://link.springer.com/article/10.1186/1755-8794-6-24
W powyższym raporcie analizującym nadmierną ekspresję genów wskazuje się na mechanizm nazywany UPS.
“UPS jest znany z metabolizowania nieprawidłowo sfałdowanych, utlenionych i uszkodzonych białek, ale także białek biorących udział w transdukcji sygnału, regulacji cyklu komórkowego, różnicowaniu i rozwoju, odpowiedzi komórkowej na stres, regulacji odpowiedzi immunologicznej i zapalnej. Zaproponowano związek między syntezą białka a degradacją przez UPS…zaburzenia w tym układzie, które mogą być związane z utratą funkcji (mutacja w enzymie systemu ubikwityny lub docelowym substracie) lub zwiększeniem funkcji (nienormalna lub przyspieszona degradacja docelowego białka) mogą leżeć u podstaw, bezpośrednio lub pośrednio, patogenezy wielu chorób , w tym niektórych funkcji należących do typologii ZD.”
UPS jest zależny od aktywacji ścieżki/czynnika transkrypcji NF-kB. On reguluje ten mechanizm w szczególności w kontekście reakcji immunologicznej i utrzymania go w stabilnej i zbilansowanej formie. W ZD mechanizm jest deregulowany. Dodatkowym kontekstem jest oczywiście wpływ zarówno genu DYRK1A i RCAN1 na funkcjonowanie tej sygnalizacji. Jest on jak zwykle negatywny.
W końcu trzeba pamiętać o tym jednym, jako konsekwencji ww. procesu:
“1.ZD jest całościowym zaburzeniem układu odpornościowego i jest to przebadane.
2.Przyczyna leży w potrojeniu i/lub nadekspresji pojedynczych genów…ale nie tylko tych z 21 chromosomu, gdyż ZD jest zaburzeniem proteomu obejmujące wszystkie chromosomy!
3.Leczenie stanów immunologicznych w ZD wymaga spersonalizowanego podejścia począwszy od regulacji mRNA, następnie obniżenia reaktywności całego układu za pomocą diety, suplementów i witamin.
4.Dziecko z ZD nie powinno być szczepione, gdyż jego reakcja na szczepionkę jest niska.
5.Odpowiednie dostymulowanie, znalezienie równowagi całego układu immunologicznego może powodować kolejną poprawę funkcjonowania dziecka z ZD, znów o te pojedyncze procenty ale i tak to dużo!”
W efekcie stan zapalny to patologia choroby Alzheimera.
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2017.01805/full
https://selfhack.com/blog/nuclear-factor-kappa-b/
Jak to stymulować?
1.Zaczynamy jak zwykle od standardu: EGCG/zestaw flawonów herbaty zielonej bezkofeinowej
2.Resweratrol trans
3.Olej rybi.
4.DHA
5.…a potem czytamy i wiemy, że ścieżka ta jest jeszcze regulowana przez:
-kurkumę
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31881321/
-likopen
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31880092/
-PQQ
-histydyna
-astaksantyna
-cynk
-magnez
-rybozyd nikotynamidu
z tych suplementów jakie używamy.
6.Patrząc na dietę to znów dieta śródziemnomorska, bogata w warzywa i owoce jest najlepsza, a dieta z bogactwem węglowodanów prowadząca do otyłości najgorsza.
7.Ruch i dobre spanie to kolejny pozytywny regulator tej ścieżki.
8.Ważne jest przy tym utrzymywanie witaminy D3 na dobrym poziomie.
9.W kontekście leków wskazuje się tutaj znów na metforminę ale biorąc pod uwagę jej wpływ na budowanie siarkowodoru to znów musimy podchodzić do tego racjonalnie.
No to chyba wyjaśniłem najprościej jak można.