Nie ilość a jakość. Nie chcenie, a geny determinują ile kwasu foliowego powinno być suplementowane.

listopad 15, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

PODAWANIE SAMEGO KWASU FOLIOWEGO JEST NIESKUTECZNE, A MOŻE BYĆ TAKŻE SZKODLIWE DLA CZŁOWIEKA. Będę stale to obecnie pisał. Jak widzę nie wystarczają wcześniejsze wpisy.

Dostaję już dziesiątki próśb o wsparcie w zakresie suplementacji przedciążowej…gdzie wcześniejsze próby nie przynosiły efektu. Wciąż pojawia się w tych wszystkich mailach jedna kwestia: “przyjmowałam 0,8 mg kwasu foliowego…i potem więcej 1,5 mg …a nie pomogło.”

http://www.zespoldowna.info/dzienna-dawka-kwasu-foliowego-5-mg-przez-90-dni-i-tylko-zwiekszamy-poziom-niemetabolizowanego-kwasu-foliowego.html

http://www.zespoldowna.info/zbyt-duzo-kwasu-foliowego-a-za-malo-pozostalych-witamin-z-grupy-b.html

http://www.zespoldowna.info/co-powoduje-zbyt-nadmierna-ilosc-kwasu-foliowego-w-przygotowaniu-do-ciazy-i-w-jej-trakcie.html

Odwołam się do mojego wcześniejszego wpisu by to przypomnieć:

“Wysoka dawka kwasu foliowego u myszy w ciąży prowadzi do deficytu pseudo-MTHFR i zmiany metabolizmu grup metylowych, z opóźnieniem rozwoju embrionu i uszkodzeniem pamięci krótkoterminowej u potomstwa. Czyli efekt podawania wysokich dawek kwasu foliowego powoduje zaburzenia w metabolizmie kwasu foliowego podobnego do tego co ma miejsce przy polimorfizmie MTHFR z dość istotnymi podanymi skutkami dla płodu i samego potomstwa.

Patrząc na dalsze wnioski, zmieniana jest ścieżka metabolizmu grup metylowych w cyklu kwasu foliowego i choliny, które prowadzą do niezamierzonych problemów u potomstwa, wynikających z suplementacji kwasem foliowym. Wpływ na to ma zmieniona metylacja genów (DNMT3a, MTHFR, MTR, PEMT), “wypychanie” choliny z cyklu produkcji acetylocholiny, tak istotnej dla neurogenezy i prawidłowego rozwoju embrionu.

Zatem NADMIERNE DAWKI KWASU FOLIOWEGO Z TEJ PERSPEKTYWY SĄ SZKODLIWE DLA PŁODU I POTOMSTWA, WIĘC LOGIKA PODAWANIA WYSOKICH DAWEK NIE ZNAJDUJE TUTAJ LOGIKI! “

Odwołam się przy okazji do jeszcze najnowszego raportu na ten temat, który wręcz stwierdza, że nadmierna suplementacja kwasem foliowym prowadzi do problemów rozwojowych płodu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29125540/

image

Przypomnę także raport Rimy Obeidy, która od ponad 10 lat wskazuje, że ze względu na polimorfizmy konieczne jest stosowanie kwasu foliowego odpowiedniego do układu polimorfizmów a nie syntetycznego.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23482308

image

MÓJ WNIOSEK:

Przypomnę jedno: nie ilość a odpowiednia forma kwasu foliowego jest kluczem w procesie prokreacji to raz. Dwa kwas foliowy to za mało, trzeba pamiętać o wszystkich witaminach z gruby B, cholinie, witaminie D3 i minerałach o czym także pisałem tutaj:

http://www.zespoldowna.info/a-jesli-sie-nie-ma-mutacji-mthfr-i-nie-badalo-sie-innych-mutacji-to-jaka-witamine-b-12-brac-przed-ciaza.html

http://www.zespoldowna.info/nie-moge-zajsc-w-ciaze-jakie-geny-to-ograniczaja.html

http://www.zespoldowna.info/nie-moge-zajsc-w-ciaze-jakie-geny-to-ograniczaja.html

http://www.zespoldowna.info/cholina-wspiera-kwas-foliowyoj-to-chyba-nie-jest-tak-do-konca.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...