“Niepełnosprawne dziecko kiedyś dorośnie. Jaki los czeka je w Polsce?”

kwiecień 27, 2018 by
Kategoria: Po prostu życie

Jaki jest stan wsparcia dla osób niepełnosprawnych w Polsce? Przy okazji całej dyskusji pojawiają się informacje, które precyzują te mechanizmy. Warto sprawdzić czy o wszystkim wiecie.

Oto co mówi Rzecznik i warto o tym pamiętać i nie dać zmanipulować…to tak na start:

image

http://www.medexpress.pl/panstwo-ma-obowiazek-udzielania-pomocy/70221

“- Moje zaniepokojenie budzą kontrowersje, jakie pojawiły się w związku ze sposobem wypracowania „porozumienia” pomiędzy Radą Ministrów a przedstawicielami środowiska osób z niepełnosprawnościami, określającego priorytetowe kierunki działań państwa w celu ochrony praw osób z niepełnosprawnościami – napisał RPO. Ujęte w „porozumieniu” rozwiązania należy ocenić jako krok naprzód w zapewnieniu osobom z niepełnosprawnościami niezbędnego wsparcia. Wydają się one jednak być niewystarczające – w szczególności w obliczu faktu, że zostały wypracowane bez udziału przedstawicieli osób protestujących w Sejmie.

Według Rzecznika pozostaje to w sprzeczności z zaleceniem Konwencji zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami możliwości aktywnego udziału w procesie decyzyjnym, zwłaszcza kwestii dotyczących ich bezpośrednio. W związku z tym istniała potrzeba przeprowadzenia szerszych konsultacji treści projektowanych uzgodnień niż to zostało w praktyce zrealizowane. RPO podziela także zastrzeżenia co do czasu opracowania i przyjęcia wyżej wskazanych postulatów – w momencie trwającego w Sejmie protestu.

Adam Bodnar zwraca uwagę, że 24 kwietnia 2018 r., podczas posiedzenia Krajowej Rady Konsultacyjnej – będącej organem opiniodawczo-doradczym Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – została podjęta także uchwała w sprawie systemowych rozwiązań na rzecz prowadzenia przez osoby z niepełnosprawnościami niezależnego życia. Wskazuje ona cele i odnoszące się do nich działania, które mają zapewnić tym osobom godne i niezależne życie, przy adekwatnym wsparciu ze strony władzy publicznej.

Za bardzo istotne Rzecznik uznaje stanowisko członków Rady, że oba te dokumenty, tj. uchwałę i „porozumienie”, należy traktować łącznie jako wzajemnie uzupełniające się. Rzecznik od dawna wskazuje bowiem na konieczność przyjęcia całościowej polityki publicznej dotyczącej wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Pozytywnie ocenia, że wiele z niezbędnych jej elementów uwzględniono w tej uchwale, przyjętej z udziałem przedstawicieli rządu. RPO wyraża nadzieję, że organy państwa podejmą dalsze działania w celu ich urzeczywistnienia.

Rzecznik przypomina swe rekomendacje w tej sprawie. Zawarte były m. in. w sprawozdaniach RPO dla Komitetu Praw Osób z Niepełnosprawnościami, licznych wystąpieniach generalnych i raportach. Przywołał też apel RPO i 54 organizacji społecznych w sprawie deinstytucjonalizacji systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami z 20 listopada 2017 r. czy apel RPO i 170 organizacji społecznych ws. ratyfikacji Protokołu fakultatywnego do Konwencji z 21 stycznia 2016 r.

Jednocześnie RPO wyraża zaniepokojenie, że przyjęty przez Radę Ministrów sposób komunikacji, tj. z pominięciem informacji o podjęciu powyższej uchwały, wprowadza w błąd opinię publiczną. Wydawać się bowiem może, że jedynym efektem posiedzenia Krajowej Rady Konsultacyjnej było podpisanie „porozumienia”, co może ograniczyć zakres realizowanych przez Radę Ministrów zobowiązań jedynie do tych zawartych w „porozumieniu”.”

http://wyborcza.pl/7,75398,23321983,nie-wiem-dlaczego-akurat-teraz-poslowie-odkurza-projekt.html

image

http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,niepelnosprawne-dziecko-kiedys-dorosnie–jaki-los-czeka-je-w-polsce-,artykul,1721420.html

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jakie-kwoty-trafiaja-do-osob-niepelnosprawnych-dr-rafal-bakalarczyk-tlumaczy/tt3dwel

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1073600,swiadczenia-dla-niepelnosprawnego-2017-swiadczenie-pielegnacyjne-renta.html

http://www.rp.pl/Niepelnosprawni/304269959-Jakie-wsparcie-dla-niepelnosprawnych.html

http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/mrpips-oto-wszystkie-formy-wsparcia-dla-niepelnosprawnych,107227.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...