Niski poziom homocysteiny to także ryzyko choroby Alzheimera
lipiec 12, 2021 by Jarek
Kategoria: Metabolizm
No tutaj dostałem kopa na myślenie. Po raz pierwszy pojawiają się takie badania wskazujące, że posiadanie niskiej homocysteiny to też nie jest tak dobrze i stanowi to ryzyko dla wystąpienia choroby Alzheimera.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34229262/
Z tego raportu wynika, że najbardziej bezpieczny poziom homocysteiny to ten między 8,9 μmol/L a 10.6 μmol/L dla populacji bez ZD. Jest to o tyle ciekawe, że jednoznacznie definiuje w ten sposób osoby z istotnymi polimorfizmami w układzie metylacyjnym, które bez odpowiedniego wsparcia dietetycznego i suplementacyjnego natychmiast “wyskakują” dokładnie w te przedziały. Co jest ciekawe po raz pierwszy wskazuje się na efekt niskiej homocysteiny, która może być efektem polimorfizmów genów: AHCY, CBS. W ZD mamy metylację istotnie zaburzoną i w efekcie stale niską homocysteinę, bo gen CBS oraz prawie populacyjnie występującą chorobę Alzheimera.
To się tutaj składa do kupy, tak by można powiedzieć, choć trzeba pamiętać, że istotny wpływ na to mogą mieć stany zapalne. To jest ten efekt głównie w ZD, gdzie choroba Alzheimera jest typologią immunologiczną i metaboliczną tytułem dokładnie tego.