Niski poziom wazopresyny może być informacją o ryzyku wystąpienia autyzmu u dziecka
maj 20, 2020 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Wazopresyna od kilku lat jest w topie biomarkerów autyzmu u dzieci. W najnowszym badaniu mówi się wprost o tym, że analiza poziomu tego hormonu w okresie po porodowym jest wskaźnikiem ryzyka wystąpienia autyzmu u dziecka później.
https://www.spectrumnews.org/news/hormone-level-in-infants-may-predict-autism-diagnosis/
Badanie opiera się na wcześniejszych badaniach potwierdzających, że dzieci z autyzmem mają średnio 66% mniej tego hormonu w płynie mózgowo-rdzeniowym. To z kolei pozytywnie koreluje z ich zaburzeniami społecznymi. Ten sam schemat naukowcy zauważyli u niemowlaków poniżej 3 miesiąca życia.
Można zarzucić temu badaniu, że jest oparte na małej próbie dzieci, ale jest to pierwsze badanie, które łączy tak precyzyjnie autyzm u dzieci między 2-4 lata a ich okresem noworodkowym. Zrobiło to na mnie wrażenie, gdyż próbuje się obecnie już leczyć tą dysfunkcje w autyzmie. Czekam na wnioski połączone, gdyż jest to niezwykle połączone i potencjalnie możliwie skuteczne.
Jarku, a czy w związku z tym istnieje jakiś sposób na zapobieganie temu na etapie ciąży, albo wczesnego okresu noworodkowego?
Wskazuje się na pewno podejście: badanie hormonu przed zajściem w ciążę i w trakcie. Korygowanie tych poziomów u matki. Nie mówi się precyzyjnie co zrobić u dziecka, ale rodzice w USA próbują nawet podawać hormon, bez badań