Noradrenalina cz.1
grudzień 21, 2009 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
W ostatnich doniesieniach medycznych na temat zespołu Downa dominował temat NORADRENALINY, jako potencjalnej “drogi” dla ZD. Obiecałem Albertowi, że zajmę się tematem i zaczynamy od tego co to jest?
Na początek polecam ten artykuł:
http://www.zespoldowna.info/podstawy-biologii-komrki-dla-rodzicw-dziecka-z-zespolem-downa/
i ten:
http://www.zespoldowna.info/2009-11-23-leczenie-zespolu-downa/
Przy pracy nad tym artykułem jak zwykle wspomagam się Wikipedią:
Wzór strukturalny noradrenaliny
Noradrenalina (norepinefryna, nazwa systematyczna: 4-(2-amino-1-hydroksyetylobenzeno-1,2-diol lub 3,4,β-trihydroksyfenyloetyloamina, ATC: C 01 CA 04) – hormon, neuroprzekaźnik wydzielany w części rdzeniowej nadnerczy, zwykle razem z adrenaliną w sytuacjach powodujących stres.
Wyrzut noradrenaliny do krwi powoduje, że szybko dociera ona do mózgu, który na jej obecność reaguje przyspieszeniem rytmu serca, przemianą glikogenu w glukozę, napięciem mięśni oraz poszerzeniem źrenic (co jest skutkiem ubocznym). Noradrenalina wpływa dwojako na układ krążenia: zwęża naczynia obwodowe, natomiast rozszerza naczynia wieńcowe w sercu. Działa trochę słabiej niż adrenalina.
Noradrenalina jest wykorzystywane także jako neuroprzekaźnik przez niektóre neurony pnia mózgu i układu współczulnego. Wewnątrz pnia mózgu noradrenalina produkowania jest w miejscu sinawym, miejsce to reguluje stopień pobudzenia mózgu jak i funkcje automatyczne takie jak termoregulacja. Silny stres zaburza działanie miejsca sinawego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Noradrenalina
Po przeczytaniu definicji powyżej, powstaje pytanie czy noradrenalina jest jako lek już osiągalna? Jak się okazuje Noradrenalina jest składnikiem leków przeciwdepresyjnych zalecanych tylko i wyłącznie przez lekarzy!
Jakie leki, czym one są:
Leki przeciwdepresyjne stosowane w farmakoterapii zaburzeń depresyjnych modulują transmisję neuronalną pomiędzy poszczególnymi strukturami mózgu. Obecnie uważa się, że za zaburzenia nastroju o typie depresji odpowiadają głównie niedobory serotoniny i noradrenaliny oraz pewne związane z tym zmiany strukturalne (na poziomie gęstości i pobudliwości receptorów dla neurotransmiterów) mózgu.
Stosuje się kilka grup leków antydepresyjnych:
1. Trójpierścieniowe antydepresanty – klasyczne leki, nieselektywnie wpływające na przewodnictwo związane nie tylko z noradrenalina i serotoniną, ale także innymi neurotransmiterami (np. dopaminą, GABA, acetylocholiną itd.) Nieselektywność tych leków wiąże się z licznymi działaniami niepożądanymi.
2. Inhibitory monoaminooksydazy (inh. MAO-A lub MAO-B). Są to substancję hamujące aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie neurotransmiterów. Pośrednio prowadzą więc do wzrostu ich stężenia. Tą grupę leków należy stosować wyjątkowo ostrożnie, wywołują liczne interakcje z innymi substancjami.
3. Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – obecnie chyba najczęściej stosowana grupa. Działanie tych leków skupia sie na hamowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny w szczelinie synaptycznej.
4. Czteropierścieniowe leki antydepresyjne. Nowoczesne leki modulujące przewodnictwo serotoninergiczne i noradrenergiczne poprzez receptor alfa2.
5. SNRI – inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny. Wykazują działanie podobne do SSRI, rozszerzone na noradrenalinę.
Wymienione grupy są najczęściej stosowane w leczeniu depresji lub ich mechanizmy są najlepiej poznane. Obecnie prowadzone są badania nad nowymi, alternatywnymi preparatami leczniczymi.
Jarek dzięki za rozpoczęcie dyskusji na ten temat.
Noradrenalina nie jest składnikiem leków p.depresyjnych ;). Leki te jedynie wpływają na przewodnictwo tej substancji. Jeśli już mowa o noradrenalinie to warto wspomnieć o leku Wellbutrin, który jest silnym inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy oraz Edronax, który działa wyłącznie na noradrenalinę. Minusem jest cena.