NRF2 gen w zespole Downa.
lipiec 27, 2018 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Tak ostatnio pisałem o tym genie: “NFR2 gen ma dodatkowe nazwy i głównie znany jest pod kodem NFE2L2. Jest proteiną regulującą ekspresję protein antyutleniajacych chroniących przed stresem tlenowym i wolnymi rodnikami w kontekście wysokich stanów zapalnych i uszkodzeń ciała. Stąd zawsze jego działanie prezentuje się w połączeniu z innymi proteinami antyutleniajacymi jak KEAP1 czy Cullin 3 ale i NADPH, GSH, GST,UGT.”
http://www.zespoldowna.info/nrf2-gen-z-waszych-paneli-i-choroby-alzheimera.html
Dodatkowo wskazywałem na: “…przez przypadek sprawdziłem status witaminy D jako regulatora aktywności genu NRF2. I to był strzał w 10tkę! Okazuje się, że możemy właśnie dodatkowo aktywować funkcjonowanie NRF2 poprzez podawanie witaminy D3…co jest nawet zalecane przy chorobie Alzheimera. Przekonało mnie to zatem po raz kolejny by Jaśkowi wciąż podawać tą witaminę, gdyż zaczyna być kluczową jako mechanizm regulacyjny ograniczający starzenie, demencję i pozwalający na lepsze uczenie się.”
Co jest ciekawe, aż do tej pory nie było artykułów jednoznacznie wiążących funkcjonowanie tego genu z sytuacją w ZD i stresem oksydacyjnym, który w sposób niezbilansowany jest krytyczny dla funkcjonowania mitochondriów w ZD.
http://www.zespoldowna.info/mitoq.html
W końcu pojawił się i jednoznacznie wpisał się w targetowanie go w protokołach leczniczych korygujących stres tlenowy, starzenie się komórki i zapobieganie chorobie Alzheimera. W artykule poniżej wskazuje się precyzyjnie, że mitochondria ‐targeted catalase (mCAT) ma zdolność do utrzymania homeostazy funkcjonowania mitochondriów pomimo wysokiego stresu tlenowego. Czym jest ten bardzo specyficzny i enigmatyczny mCAT. Jest to otrzymany w warunkach laboratoryjny produkt, który modelowo stymuluje stres oksydacyjny. W praktyce, gdy o tym mówimy głównie o MitoQ, ubiquinolu i PQQ plus EGCG z perspektywy ZD.
https://en.wikipedia.org/wiki/MCAT_(gene)