Olimpiady Specjalne dla taty Kuby
luty 23, 2010 by Jarek
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja
W Polsce życie Olimpiad Specjalnych jest nieznane nawet ich uczestnikom, nie tak jak w Europie Zachodniej. Jednak są i stanowią niezwykle ważny element życia osób niepełnosprawnych. Dla mojego Kamila, a już niedługo dla mojego Jasia z pewnością też.
Zacznijmy od adresu strony: http://www.olimpiadyspecjalne.pl/
Dyscypliny, które są zaliczane do Letnich Special Olimpics:
Pływanie (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Lekkoatletyka (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Gimnastyka (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Koszykówka (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Badminton (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Bocce (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Bowling (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Kolarstwo (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Jazda konna (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Piłka nożna (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Golf (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych , chociaż w roku 2008 zyskuje coraz większą popularność i rozpoczęto treningi w tej dyscyplinie w Polsce)
Judo (dyscyplina ubiegająca się o włączenie do Olimpiad Specjalnych Polska)
Gimnastyka artystyczna (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych)
Podnoszenie ciężarów [trójbój i dwubój siłowy] (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Jazda szybka na wrotkach (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Żeglarstwo (oficjalnie włączona dyscyplina do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Softball (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych )
Tenis stołowy (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Piłka ręczna (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych )
Tenis ziemny ( dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Siatkówka (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych , chociaż w roku 2008 zyskuje coraz większą popularność i rozpoczęto treningi w tej dyscyplinie w Polsce)
Zimowe Oficjalne Dyscypliny Special Olympics:
Narciarstwo zjazdowe (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Narciarstwo biegowe (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Łyżwiarstwo figurowe (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych )
Hokej halowy (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Snowboard (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych)
Bieg na rakietach śnieżnych (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych, chociaż w roku 2008 zyskuje coraz większą popularność i rozpoczęto treningi w tej dyscyplinie w Polsce)
Łyżwiarstwo szybkie (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Dyscypliny uznane Special Olympics:
Krykiet (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych )
Kajakarstwo (dyscyplina oficjalnie włączona do programu Olimpiad Specjalnych Polska)
Unihokej (dyscyplina nie uprawiana w polskim programie Olimpiad Specjalnych , chociaż w roku 2008 zyskuje coraz większą popularność i rozpoczęto treningi w tej dyscyplinie w Polsce)
Dyscypliny Popularne Lokalnie:
Są to dyscypliny, które są popularne na danym kraju, w danym regionie, a które nie są w grupie dyscyplin oficjalnych lub uznanych, pod warunkiem, że nie są to dyscypliny zabronione. Są to np.: La Cross i Curling w Kanadzie, Hurling w Irlandii itp.)
Jak uprawiać sporty uznane przez Special Olimpics? Najlepiej skontaktować się z oddziałem regionalnym i tam uzyskać informację, jak wygląda rywalizacja i program uczestnictwa.
W roku 2009 Olimpiady Specjalne miały swoje Igrzyska w Kielcach. Dużo o tej imprezie słyszałem od Barta z ZD, który startował tam w pływaniu w tak trudnym stylu jak delfin. Więcej można zobaczyć na ten temat tutaj:
http://igrzyska2009.olimpiadyspecjalne.pl/
W 2010 roku w Polsce będzie miała miejsce szczególna impreza ELIOS, czyli Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj:
http://www.olimpiadyspecjalne.pl/ELIOS-Warszawa-2010,48,j,1.html
oraz oczywiście tutaj:http://www.warsaw2010.eu/pages/intro.php
Niezwykłą stroną jest strona http://www.specialolympicsee.eu/ . Tam można uzyskać wszystkie kompetentne informacje na temat sportu osób niepełnosprawnych.
Polecam też światową stronę tutaj: http://www.specialolympics.org/
Zgadzam się z oboma zdaniami. Nie znamy Olimpiad i nie potrafimy korzystać z ich ogromnych możliwości, chociaż jesteśmy ich uczestnikami.Olimpiady w zyciu naszych dzieci spełnieją już wiele dobrych funkcji. Sądzę jednak, że to ,życie olimpijskie jest znacznie uboższe, niż w Europie. Proszę zauważyć, że liczba zawodów w poszczególnych regionach jest niewielka. W poszczególnych dyscyplinach odbywają się raz, lub dwa razy w roku. Aby wystartować w zawodach trzeba odbyć osiem treningów, czyli osiem treningów na rok. Bardzo mało jest imprez poza zawodami kwlifikacyjnymi.Jeżeli treningi mają spełniać funkcję rehabilitacyjną to musi to byc trening najlepiej codzienny. .Jak to zrobić? Sądzę, że muszą się włączyć do pomocy rodziny. Można przyjąć model, że trener w ramach swojej pracy jest koordynatorem i opracowuje ćwiczenia, wykonywane potem systematycznie przez zawodnika z rodziną. Te uwagi dotyczą oczywiście zawodników o znacznym stopniu niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej.
Sadzę, że brak dobrych wzorców systematycznej pracy z zawodnikami zawdzięczamy krótkiemu okresowi funkcjonowania olimpiad w Polsce. Wszystko zatem przed nami.
Marek-tata Kuby
Marku, tato Kuby to szukajmy rozwiązań razem, może coś się zmieni w nas wszystkich :)
Witam,
Sadzę, że wielu rodziców ma w swoich głowach dużo dobrych rozwiązań. Na stronie Olimpiad- programu rodzinnego jest zapisana myśl o ogromnym potencjale tkwiącym w rodzinach zawodników. Dla mnie jest to prawda, której nie trzeba tłumaczyć. Uważam, ze rodzice mogą być bardzo dobrymi terapeutami, rehabilitantami i nauczycielami swojego dziecka. Moim zdaniem, nie należy się przejmować, jeżeli ktoś mówi o nadopiekuńczości, przecinaniu pępowiny i tym podobnych nieprawdziwych przeważnie teoriach bez znajomości konkretnej sytuacji. Każde dziecko jest inne i nie wszystkie będą samodzielne. Ci ludzie nie rozróżniają przeważnie nadopiekuńczości od “specjalnej troski”, którą upośledzone dzieci muszą mieć zapewnioną, aby dobrze funkcjonować.
Uważam, że wiele można zrobić korzystając właśnie z programu rodzinnego. ja jednak chciałbym, aby zmiany nastąpiły w innych obszarach, bo nie bardzo wierzę w szybko następujące zmiany w nas wszystkich.
Marek tata Kuby
witam,mam do Ciebie pytanie, jeśli można. Ile treningów odbywa Twój syn Kamil w swojej sekcji? W ilu zawodach w skali roku bierze udział Twój syn? Pytam, bo wczoraj dowiedziałem się, że nie mozemy liczyć nawet na jeden start w roku.Może raz na dwa, trzy lata.
Zastanawiam się, co zrobić aby w tym zakresie doprowadzic do poważnych zmian w organizacji Olimpiad Specjalnych.
Marek- tata Kuby
Marku, Kamil ma 3 zajęcia w tygodniu. Zawody lokalne są organizowane bardzo często dzięki wspaniałym Paniom ze szkoły. Olimpiady są tutaj bardzo słabym organizatorem same w sobie. W Niemczech 2 razy w roku są organizowane OLIMPIADY tylko dla osób ZD. Na wiosnę we Frankfurcie i na jesieni w Magdeburgu. We Frankfurcie był ostatnio rekord 2 500 osób z ZD brało udział w zawodach a było blisko 8 000 ludzi z całej Europy. U nas jeżeli my nie utworzymy w Polsce porozumienia całościowo i ogólnokrajowo nas reprezentującego będziemy mieli zawsze problemy w tego typu przedssięwzięciach. pozostanie zawsze uczestnictwo w zawodach w Niemczech i w OLIMPIADACH KRAJÓW KORONY BRYTYJSKIEJ, które są co roku.
Witam,
Czy masz na myśli porozumienie dla organizowania zawodów dla sportowców z ZD?
Myślę, że to dobra inicjatywa i można spróbować.Oglądałem strony niemieckie Olimiad. Może zacząć od uczestnictwa w zawodach we Frankfurcie, lub Magdeburgu grupy sportowców z ZD.
Tata Kuby
Marku, cześć z samego rana. ja mogę załatwić obie olipiady w Niemczech o kórych piszesz. Jest jednak problem ile z nas tam pojedzie? Ile osób o sporcie osób z ZD w ogóle wie. Gdy 2 lata temu mówiłem o karate dla Jaśka ludzie śmiali mi się w twarz. Później spotkałem Pawła, Irka i …co niektórzy patrzą na to już inaczej. Musimy zebrać grupkę, pokazać filmy i będziemy szli do przodu. W następnym tygodniu powiem co już zalatwiłem, a Ty proszę poszukaj ten film :)
100 zawodników wzięło udział w ogólnopolskim Turnieju Hokeja halowego w Sztumie, jednym z czterech Ogólnopolskich Turniejów Olimpiad w roku 2010.
17190 sportowców Olimpiad Specjalnych jest zarejestrowanych w Polsce.
Większość zawodników jest uczestnikami kilku dyscyplin.
Liczba miejsc w zawodach regionalnych jest ograniczona i nie wszyscy chętni biorą udział w zawodach.
Gdzie i jak często zatem startują polscy zawodnicy?
Aby na to odpowiedzieć nie można sugerować się podawanymi danymi: liczby zawodników, czy liczby sekcji w Polsce, lecz spojrzeć do książeczki zawodnika najlepiej niepełnosprawnego w stopniu znacznym.
Kiedy podejmowałem próby zorganizowania sekcji lekkoatletycznej w swoim mieście i na zadane pytanie odpowiadałem, że na zawody pojedziemy raz na trzy lata to czar Olimpiad pryskał, po czym usłyszałem : dobrze to my do Pana zatelefonujemy.
Organizacja zawodów w Polsce, równomierność organizowania zawodów we wszystkich dyscyplinach, powszechne uczestnictwo w nich osób z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną to najważniejsze i pierwszoplanowe problemy Olimpiad w Polsce.
Na razie jednak oczekując na zmiany poszukujemy zawodów na własną rękę poza Stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne Polska , aby nie zapomnieć, że sport to też zawody.
Gratulacje dla komitetu organizacyjnego i wolontariuszy w Sztumie- młodzieży sztumskich szkół.
Tato Kuby