Orzeczenie o niepełnosprawności dla dzieci z zespołem Downa (trisomią 21 chromosomu)
styczeń 14, 2013 by Jarek
Kategoria: Orzecznictwo
Otrzymuje ostatnio pytania dotyczące orzecznictwa tzw. medycznego, jak piszecie, dotyczącego niepełnosprawności dzieci z trisomią 21 chromosomu, czyli ZD. Pytacie się, jak mają być opisywane, na co należy się powoływać…i jak zwykle jest problem z kodyfikacją.
Polska w zakresie niepełnosprawności przyjęła kodyfikację międzynarodową tzw. ICD-10 v.2010. W niej to można znaleźć symbol Q 90 , który jest oznaczeniem ZD.
http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2010/en#/Q90
Tak to wygląda w polskiej wersji:
http://srk.csioz.gov.pl/php/index.php?_mod=hcdmod&_op=listall&id=70
Co to oznacza? W przypadku, gdy staracie się o orzeczenie o niepełnosprawności dziecka starajcie się uzyskać w pierwszej kolejności wpis zgodnie z międzynarodową klasyfikacją czyli Q 90 a dopiero później dodatkowe opisy. To pozwoli na systematyzowanie podejścia i uzyskanie właściwego orzeczenia związanego z ZD a nie tarczycą, czy chorobą serca! Jest to o tyle istotne, że choroba serca może być wyleczona, natomiast ZD jest stan trwającym.
Jarku, orzecznictwo o stopniu niepełnosprawności rządzi się swoimi prawami i tam są zupełnie inne symbole.
Symbol przyczyny niepełnosprawności oznacza się następująco:
1) 01-U – upośledzenie umysłowe;
2) 02-P – choroby psychiczne;
3) 03-L – zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
4) 04-O – choroby narządu wzroku;
5) 05-R – upośledzenie narządu ruchu;
6) 06-E – epilepsja;
7) 07-S – choroby układu oddechowego i krążenia;
8) 08-T – choroby układu pokarmowego;
9) 09-M – choroby układu moczowo-płciowego;
10) 10-N – choroby neurologiczne;
11) 11-I – inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.
12.) 12-C – całościowe zaburzenia rozwojowe.
Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.
Symbol o którym wspominasz funkcjonuje, praktykowany jest w wypisach szpitalnych, receptach, kartotekach itd
Komentarz Ali jest super i na temat i zgodnie z prawem, jednakże wracamy do tematu odpowiedniej kodyfikacji okreslającej stan pacjenta. W dyskusji z Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu wskazałem na konieczność stosowania kodu Q.90 jako symbolu medycznego już obowiązującego! tak jak Ala to podkreśliła w systemie szpitalnym czyli też medycznym. Mój główny przyczynek jest taki, że ZD obejmuje tak duże spektrum problemów, że nie można nawet stosować pojedynczych kodów do określenia stanu pacjenta. Pani z Zespołu wskazała, że: zgodnie z prawem może zastosować kod Q.90 ale konieczne jest dodatkowe opisanie szczególnych problemów kodami “kluczami” czyli 05-R, 10-N itp. Tak też zasugerowałem wszystkim. Jak będzie w rzeczywistości dam znać w czwartek po “testach” w Powiatowym Zespole.
Symbol 12 C-całościowe zaburzenia rozwojowe, dotyczy dzieci autystycznych, zespołem Aspergera
Cudownie by było, aby i nasze dzieciaki jak i osoby dorosłe mogły mieć swój indywidualny kod w orzecznictwie.
Może warto Jarku powalczyć?
Będę wspierać! ;)
Alu dziękuję za podpowiedź, jakoś 12C umknęło mojej uwadze i pomyślę jeszcze nad tą drogą.
Witam. Powiedzcie proszę, które punkty z tych wymienionych przez Alę, wpisuje się dzieciom z ZD. I czy w przepisach dotyczących wymagań lokalowych w przedszkolach ZD jest uwzgledniony u dzieci jako niepełnosprawność intelektualna?
Dla przyszłości dziecka, jak myślicie, jaki symbol byłby najkorzystniejszy? Chciałabym, by nie miało zamkniętej drogi do WTZ ale i do pracy.
Spotkałam się z C12 w orzeczeniu dla osoby ZD