Oto jak można odtworzyć funkcje w móżdżku…a jeszcze wczoraj było to niemożliwe
wrzesień 6, 2013 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Po pierwsze dziękuję Darkowi za wsparcie, bo jak się nie ma komputera, to takie wsparcie jest potrzebne, by śledzić Świat. Po drugie znów jesteśmy zaskakiwani, gdyż to co nasi lekarze mówili wczoraj, dzisiaj już przestaje być aktualne.
Zacznę od tego, że badanie które opiszę zostało opublikowane 5 września i jest skutkiem wsparcia programu badań nad zespołem Downa przez Research Down Syndrome.
Badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa od lat zajmujący się badaniem zespołu Downa, pod przewodnictwem Rogera Reevesa dokonali przełomu w postaci doprowadzenia u myszy z zespołem Downa Ts65Dn, do rozwoju móżdżka do poziomu typowego dla myszy dorosłych. Jakie to ma odniesienie do osób z ZD?
Osoby z ZD w wyniku negatywnego oddziaływania wywołanego ZD nie są w stanie przekroczyć objętości 50-60% mózgu osoby bez ZD, a jak naukowcy tutaj piszą w przypadku móżdżka ta proporcja także oscyluje w okolicy 60%.
Zatem podanie SAG jako składnika terapeutycznego pozwoliło na odbudowanie objętości i funkcjonalności móżdżka, co jest niezwykle istotne.
Szczegółowy opis i to po polsku, dzisiaj znalazł się tutaj i polecam jego przeczytanie:
http://kopalniawiedzy.pl/zespol-Downa-szlak-sygnalowy-jezy-agonista-mozdzek-dr-Roger-Reeves,18776
http://wyborcza.pl/1,75476,14589635,Pierwszy_krok_do_wyleczenia_zespolu_Downa_.html
Kolejne ciekawe badania, chociaż trochę szkoda, że przeprowadzający je naukowcy nie do końca wiedzą skąd wziął się uzyskany efekt.
A tu trochę odarty z medialnego “wyleczono mysz jednym zastrzykiem” komentarz
io9 dot com/dont-believe-the-hype-we-havent-cured-down-syndrome-1263241671