Pamięć, liczenie i funkcje poznawcze u osób z zespołem Downa cz.2 numeryczność

październik 10, 2013 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Pamięć robocza determinuje wiele aktywności. Jedną z nich jest postrzeganie ilości, czucie wielości, którą można by też nazwać numerycznością. Na czym to polega? Cóż na odebraniu bodźca wzrokowego, który mówi nam czy czegoś jest dużo, czy też mało. O tym dzisiaj.

O precyzyjnym liczeniu mówi się, gdy liczymy do 4. Powyżej tej cyfry to już występują “przybliżone wyniki”. Z tego wynika, że każdy proces wymagający liczenia powyżej 4 wymaga dużej zdolności koordynacji i umiejętności przybliżania wartości. Od wielu lat zastanawiano się, czy osoby z ZD są w stanie funkcjonować w tej drugiej grupie liczb i czy ich sens “numeryczności” w ogóle działa. Jedno z ostatnich badań wskazuje na następujący fakt:

“…uczestnicy z ZD funkcjonują tak jakby były zdolne do śledzenia jedynie pojedynczego obiektu w czasie  bez względu na to jaką ilość celów muszą śledzić…”

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23627962/

Numeryczność jest zadaniem, które wymaga uwagi na wielu obiektach. Czy zatem ograniczony sens numeryczności wynika z ograniczeń pamięci roboczej, czy też z innych deficytów? Jak to jest, że dzieci z ZD uczą się liczyć korzystając z metod wspomagających, często obrazowych, gdy mają ograniczenia przy normalnie stosowanych w szkołach?

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24025435/

Co jest ciekawe, patrząc chociażby na powyższe badanie, dzieci z ZD rozumieją porządek wynikający z konsekwencji liczb. Zaburzony, specyficzny deficyt, rozumienia małych liczb poprzez ich szybkie “odczuwanie” (numeryczność) powoduje ograniczenia w możliwości rozwoju możliwości umiejętności liczenia. Zatem obrazowanie matematyki, choć spowalnia proces edukacji jest kluczowy dla zrozumienia przez dziecko z ZD systemu w jakim liczby funkcjonują, ich wielość i różnorodność.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...