Pętla druga: ferrytyna
sierpień 5, 2015 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Druga pętla to ferrytyna. Z pewnością pamiętacie ten czas gdy poszukiwaliśmy przyczyn: dlaczego ferrytyna jest na niskim poziomie u naszych dzieci.
Zazwyczaj dziecko z ZD ma poziom ferrytyny na poziomie niższym niż 25 ng/ml.
http://www.zespoldowna.info/ferrytyna-kolejne-podsumowanie.html
Po poszukiwaniach dowiedzieliśmy się, że tak niski poziom ferrytyny jest związany z fatalnym funkcjonowaniem tarczycy. Niski poziom T3, T4, TSH i TPO to efekt niskiego poziomu ferrytyny.
Dla mnie JEST TO SYGNAŁ ZŁEGO FUNKCJONOWANIA TARCZYCY, ale także złej absorpcji żelaza w jelitach. Może to być także informacja o źle działających jelitach i rozwijających się chorobach autoimmunologicznych np. celiaki albo nietolerancji glutenu
http://www.tiredthyroid.com/cofactors.html
http://www.hindawi.com/journals/ijpedi/2011/813541/
Niski poziom ferrytyny to także sygnał, że dziecko może być zmęczone. Niski jej poziom to sygnał dotyczący anemii ale i braku energii typowej dla CFS.
Gdy osoby z ZD stają się dorosłe mamy do czynienia z innym problemem: NADMIAREM ŻELAZA W RÓŻNYCH POSTACIACH.
http://www.nature.com/ncomms/2015/150519/ncomms7760/full/ncomms7760.html
Powyższy artykuł wskazuje na fakt, że w chorobie Alzheimera poziom ferrytyny jest bardzo wysoki i z pewnością jest wskaźnikiem jej rozwoju.
Po pierwsze niska ferrytyna to sygnał złego funkcjonowania metabolizmu wskazującego na niedoczynność tarczycy jako pierwszego typowego obrazu postępującej choroby Alzheimera, która uderza na początku w tarczycę. Suplementacja żelazem jest tutaj nie wskazana.
Na koniec życia, gdy choroba Alzheimera, powinniśmy redukować poziom żelaza chelatami jak kurkuma, gdyż ogranicza to jej negatywne działanie. I “pętla” nam się zamyka.