Po warsztacie.
październik 28, 2019 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Zacznę od tego: wiem, że jest to skomplikowane i obłęd w oczach każdy ma jak to słucha po raz pierwszy…gdyż w dużej mierze jest to matematyka i statystyka. Wiem i zdaję sobie sprawy, że jak ktoś nie czyta strony na bieżąco to nie ma prawa zrozumieć z miejsca tego chaosu, gdyż wiedza na temat zespołu Downa się zmienia i to co było aktualne 10 lat temu, ba nawet odkrywcze, teraz nie ma sensu i jest nieaktualne. Zatem po warsztatach kilka uwag.
1.To że ginkgo było tematem w latach 2006-2009 to nie oznacza, że jest to aktualne wciąż. Powód, badania translacyjne z modeli mysich na ludziach nie potwierdziły tego efektu, który właśnie na modelach mysich był widoczny. Wynikał z błędów naukowców.
2.Drugi przykład o którym osobno napiszę, dotyczy siarkowodoru jako metabolitu procesów związanych z nadmiarem aktywności genu CBS. Jeszcze 3 lata temu wierzono, że jego nadmierna ilość jest korzystna w ZD i wskazywano tutaj protekcyjną rolę w układzie kardiologicznym. Osoby z ZD nie mają problemów z zawałami. Jednakże powrót do niepełnosprawności intelektualnej jako objawu pokazuje, że nadmiar jest tutaj szkodliwy.
3.Widać wyraźnie, że jak nie zrozumiecie holistycznej konieczności analizy biomarerów jakie już 11 lat temu zaproponowałem dla osób z ZD, to nie będziecie mogli samodzielnie ustawić suplementacji. Apeluję: uczcie się tego, bo ktoś będzie musiał od jutra Wam to prowadzić.
4.Wciąż prosta kwestia stresu oksydacyjnego jest jak tabula rasa dla Was…a to jest najprostsze do ustawienia i zbilansowania!!! Czytajcie i zwróćcie na to uwagę, bo jest to proste.
5.Dieta i jeszcze raz dieta. Cieszę się, że to było czytelne, gdyż jeżeli będziemy postępować ślepo, to zaraz dieta składająca się z zaleceń typu:
-bez glutenu
-bez laktozy i kazeiny
-bez cukru
-bez siarki
-bez histaminy
nakaże nam zagłodzić dzieci. Chore…dlatego należy myśleć i szukać zbilansowanych wariantów. Ja jestem za dietą: bez glutenu dla tych, którzy muszą go ograniczyć, bez laktozy ale pozostałe warianty bez połączenia tego z genami mogą być dla mnie pomyłką.
6.Należy pamiętać o biologicznym okresie półtrwania leku. Lekarze nieodpowiedzialni okłamują Was, że coś się nie da. W endokrynologii dużo się da i nie ma tak, że leków nie da się podzielić tudzież różnicować dawki dzienne. Brak wiedzy podstawowej lekarzy, w tym przypadku endokrynologa, możecie skorygować czytając ulotkę leku. I tak odpowiadając na pytanie: czy letrox można dzielić odpowiadam, że tak, co jest wskazane w ulotce leku. Drugie pytanie: czy można dawać różne dawki leku letrox: odpowiadam że tak co wynika z mechanizmu półtrwania leku, który ma zasięg 3-5 dni choć aktywizuje się już po 6h.
http://leki.urpl.gov.pl/files/Letrox50__tabl_50mcg.pdf
7.NIE NALEŻY UZALEŻNIAĆ SIĘ TYLKO OD MONOTERAPII W LECZENIU TARCZYCY! Według mojej oceny jedynie 11% dzieci z ZD odpowiada właściwie na monoterapie. Potem wszystko jest spersonalizowane, gdyż trzeba dodać Nutrivene D, albo ubiquinol, albo cynk, albo rybozyd, albo magnez, albo selen, albo jednak Thybon. Ślepe działanie w tym zakresie, w ZD jest najbardziej krytyczne, gdyż mimo leczenia wyniku fT4, podstawowy parametr fT3 nie ulega zmianie.
8.Tarczycę w ZD leczymy po to by stymulować-obniżać…ekspresję genów, takich jak APP, DYRK1A, RCAN1. Tarczyca na poziomie fT3 powyżej 50% zakresu normy powinna odpowiednio stymulować ten efekt. Tarczyca na tym poziomie to też mniej amyloidu beta, fosforyzowanego białka tau.
ZATEM POWTÓRZĘ: W ZD NIE LECZYMY WYNIKU FT4 JAK TO ZAZWYCZAJ MA MIEJSCE, A WYNIK FT3! W ZD POTRZEBNA JEST TARCZYCA DO REGULACJI EKSPRESJI GENÓW, TERMODYNAMIKI I EFEKTYWNEGO USUWANIA AMYLOIDU BETA, REGULACJI ILOŚCI PROTEINY TAU. W POŁĄCZENIU Z METYLACJĄ MAMY POPRAWE W FUNKCJONOWANIU DZIECKA Z ZD.
9.Nie doprowadzajmy dziecka do Hashimoto, gdyż skoro Pani doktor mówi że nie trzeba leczyć tarczycy dziecka z ZD, to my nie zrobimy badań kontrolnych obejmujących także anty TPO i anty TG.
10. Na koniec: każde dziecko z ZD jest inne i będzie inne jako dorosły. Wynika to nie z 21 chromosomu, a z tej konsekwencji:
jakie geny dziedziczy po rodzicach i co dodatkowy 21 chromosom w ten sposób wzmocni.
Dzieci z ZD u mam młodszych zawsze są inne od tych, które są bardziej dojrzałe.
11.Dzieci z ZD musza mieć rodzeństwo…najlepiej młodsze. Będzie wtedy znów inne, lepsze, sprawniejsze, bardziej komunikatywne.
Dziękuję Wam za Wasz czas i mam nadzieję, że wykorzystacie wszystko, co usłyszeliście na spotkaniu i przepraszam za wszystkie moje niedoskonałości.