Podawanie prenatalne kurkumy, kwasu oleinowego oraz kwasu α-linolenowego wpływa na rozwój mózgu.

sierpień 5, 2020 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pojawiają się właśnie ciekawe raporty dotyczące wpływu kurkumy ale kwasów tłuszczowych na rozwój mózgu w ZD na podstawie modelu myszy Ts65Dn i to zaskoczyło mnie.

Zacznę jednak od tego zdania. Większość ekspertów, artykułów na temat zastosowania kurkumy w ciąży zgadza się, że kobiety w ciąży powinny unikać spożywania leczniczych ilości kurkuminy zawartych w suplementach. Chociaż naukowcy nie mogą potwierdzić rzeczywistego ryzyka związanego ze spożywaniem dużych ilości kurkuminy przez kobiety w ciąży, istnieje możliwość, że może to wywołać wczesny poród lub poronienie tytułem obkurczania się macicy.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32729926/

Wracamy do naszego badania i zaczynamy od hipotezy tego badania:

“Dysfunkcja poznawcza w zespole Downa (ZD) jest częściowo spowodowana nieprawidłową neurogenezą na etapie płodowym. Kurkumina wzmacnia neurogenezę oraz uczenie się i pamięć.”

Bazując na tym założeniu podano myszy z ZD kurkumę w różnych etapach rozwoju płodu. Podawana kurkuma podczas ciąży zwiększyła wagę mózgu, przez co rozumie się jego lepszy rozwój, co potwierdzono analizą ilości i budowy komórki jak i potwierdzeniem funkcji poznawczych.

Postnatalnie kurkuma nie przyniosła takich efektów.

Podobny efekt uzyskano podając kwas oleinowy i kwas alfa linolenowy popularnie określany jako ALA.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_%CE%B1-linolenowy

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32243527/

W przypadku obu tłuszczy prenatalne ich podawanie zwiększa wagę mózgu u myszy z ZD, poprawia ilość komórek jak i funkcje poznawcze jak donoszą autorzy tego raportu.W ich przypadku nie ma zagrożenia utraty ciąży tak jak to jest w przypadku podawania kurkumy.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...