Postępy w badaniach nad choroba Alzheimera a zespół Downa
maj 13, 2013 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Tak jak wcześniej pisałem o postępach nad pracami w kierunku stworzenia leków wspierających walkę z amyloidami teraz przychodzi czas na małe podsumowanie.
1.Postępy badań klinicznych.
Gammagard lek firmy Baxter International, którego celem było powstrzymywanie utraty funkcji poznawczych, w dużej próbie klinicznej niestety nie spełnił oczekiwań. Lek obecnie używany w leczeniu problemów z krwioobiegiem, niestety w dużej grupie nie zaprezentował mechanizmów, które wcześniej zaobserwowano u małej grupy pacjentów, którzy otrzymywali wysokie dawki leku. przypomnę że mechanizm działania opierał się o dążeniu do zwiększenia poziomu tlenu w krwi, przez co sądzono będzie można spowolnić degenerację funkcji poznawczych u osób z chorobą Alzheimera.
Na dzień dzisiejszy zatem w badaniach klinicznych stawia się przede wszystkim na solanezumab firmy Eli Lilly, którego wyniki będą publikowane w tym roku na koniec wakacji.
2.Nowe kierunki
Jak donoszą raporty z weekendu pojawia się nowa ścieżka lecznicza w chorobie Alzheimera, która także może mieć zastosowanie w ZD. Polega ona na podaniu leku stosowanego przy leczeniu leukemii (CML), który nazywa się nilotinib.
Podawany w małych dawkach zapobiegał tworzeniu się złogów u myszy. Jak mówi lekarz prowadzący badania Dr. Charbel E-H Moussa z Georgtown University :” W chorobach degeneratywnych akumulacja protein powoduje zabijanie komórek, zatem najlepszą strategią może być oczyszczenie ich z tych złogów”.
Strategia zastosowana w tym projekcie to podanie bardzo małej dawki nilotinib, na poziomie 1% dawki stosowanej przy leczeniu leukemii, po to by “oczyścić” wszystkie “toksyczne śmieci”. W projekcie udało się to uzyskać, gdyż u myszy podanej terapii uzyskano poprawę funkcji poznawczych.
Co jest istotne, lek ma wszystkie badania dotyczące skuteczności i toksyczności i jest zatwierdzony przez FDA, a co oznacza tak jak w przypadku leku powyżej bardzo szybką możliwość przeprowadzenie badań klinicznych które już po 12 miesiącach mogą wskazać na pierwsze efekty i potwierdzić kierunek działań.