Prekursor NAD+ dla zespołu Downa, autyzmu i dobrej ciąży.
sierpień 11, 2017 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Na pytanie Joli dotyczące prekursorów NAD+ odpowiadam krótko i zwięźle: rybozyd nikotynamidu jest tym produktem, który jest bezpośrednim prekursorem NAD+. Jest to zupełnie nowo odkryta forma witaminy B3, której badania w istocie dopiero zaczęły się w 2015 roku.
“Rybozyd nikotynamidu (NR) to naturalny związek występujący w nielicznych produktach, głównie mleku, stanowiący prekursor dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD) oraz źródło witaminy B3 (niacyny).
Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NAD) – organiczny związek chemiczny stanowiący zestawienie adenozyno-5′-monofosforanu z nukleotydem nikotynamidowym połączonych wiązaniem bezwodnikowym. Występując w formie utlenionej NAD+ i zredukowanej NADH oraz w postaci zawierających reszty fosforanowe przy węglu 2′ rybozy nukleotydu adeninowego: utlenionej NADP+ i zredukowanej NADPH; odgrywa ważną rolę akceptora, bądź dawcy elektronów i protonów w różnych procesach biochemicznych. NAD+ i NADH utożsamiane są przede wszystkim z oddychaniem komórkowym, a tym samym produkcją energii przenoszonej i magazynowanej pod postacią trifosforanu adenozyny (ATP). Uznaje się, że NAD+ wpływa na przebieg licznych procesów biologicznych, głównie metabolizm energetyczny, pracę mitochondriów, homeostazę wapnia, regulację apoptozy i starzenia różnego rodzaju komórek ustroju, pracę mózgu, sprawność procesów uczenia się i zapamiętywania. NADP+ i NADPH kojarzone są natomiast z reakcjami, umożliwiającymi syntezę licznych związków m.in. kwasów tłuszczowych i cholesterolu.”
http://jn.nutrition.org/content/146/5/957.full
https://www.youtube.com/watch?v=loBAdwgtiIE
https://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150212122342.htm
http://www.cell.com/trends/neurosciences/abstract/S0166-2236(17)30005-X
Nas NAD interesuje głównie w kontekście jego roli w procesie starzenia (SIRT), wspomagania metabolizmów energetycznych, metylacji i oczyszczania amyloidów beta z organizmu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21349442
NAD jest kluczową substancją przy cyklu kobalaminy, który na poziomie genu MTRR, obok FAD, zdecydowanie wspomaga przyłączanie grup metylowych do kobalaminy tworzącej wtedy metylokobalaminę. Jest także niezwykle istotny przy transmetylacji SAM i oddzielaniu grup adenozylowych od S-adenozylohomocysteiny,w którym to procesie bierze udział gen AHCY. NAD pojawia się także przy cyklu Krebsa jako istotny czynnik.
Dla dzieci z ZD i autystów najbardziej istotnym elementem z pewnością jest udział NAD w metabolizmie neuroprzekaźników, a w szczególności dopaminy i serotoniny (5-HIAA) wspomagając funkcjonowanie genów MAO, ALDH2, ALDH3A2.
Ale to nie wszystko. NAD z kolei jest bezpośrednim prekursorem NADH, który jest najbardziej aktywnym koenzymem witaminy B3. NADH jest kluczowym transporterem elektronów odgrywającym kluczową rolę w magazynowaniu cząstek energii komórkowej ATP, które są siłą napędową mitochondriów. NADH jest kluczowy dla metylacji, jako antyutleniacz chroniący przed wolnymi rodnikami ale także jako “element systemu” naprawiającego uszkodzenia DNA, czy samej komórki. Z tej perspektywy jest kluczowy w chorobie Alzheimera, w ZD, w autyzmie i oczywiście przy ciąży. NADH w samej ciąży jest kluczowym elementem poprawiającym produkcję NO tlenku azotu zwiększając przepływ krwi w mózgu chociażby.
Dla ZD i autyzmu kluczowym elementem jest stymulacja produkcji dopaminy, noradrenaliny i serotoniny a przez to poprawa pamięci, uczenia się, nastrojów, funkcji poznawczych.
Dla osób mających problem z cząsteczką BH4 ta forma może być kluczowa, gdyż ona aktywuje ten enzym i pomaga produkować ją! Z tej perspektywy zdecydowanie poprawia poziom serotoniny i przede wszystkim dopaminy via aktywność genu TH i produkcję l-dopy.
http://nootropicsexpert.com/nadh/
Wracamy do NAD+. Wiadomo, że długotrwałe podawanie niacyny (witaminy B3) “wypłukuje” dostępne grupy metylowe w organizmie, ale z drugiej strony jej działanie uważane jest za protekcyjne np. w chorobie Alzheimera.
https://news.uci.edu/2008/11/05/vitamin-b3-reduces-alzheimers-symptoms-lesions/
Wiemy, że przekraczanie dawek niacyny, może w układzie długoterminowym prowadzić do istotnego wzrostu serotoniny i histaminy, co może być pozytywne…ale też i negatywne. Czytając różne opracowania dotyczące niacyny czyli podstawowej postaci witaminy B3, wiemy że jej brak i nadmiar może powodować istotne problemy…których sami jeszcze nie umiemy definiować precyzyjnie…ale wiemy że NAD+ jest kluczowym elementem. Zatem w tej dyskusji wskazuje się, że NAD+ jest czymś lepszym i pewniejszym od czystej niacyny, tak samo jak jej forma nikotynowa.
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161010135418.htm
Z pewnością zaraz padnie pytanie, a dlaczego nie wspomagać się tryptofanem. I tutaj mamy też wiele wątpliwości. W ZD metabolizm tryptofanu jest przynajmniej uznany za wątpliwy jakościowo. Stan zapalny wywołany nadmierną ilością kwasu kynureninowego czy kwasu cholinowego powinna być wystarczającym argumentem by tego nie próbować…podobnie w autyzmie.
NAD w ciąży też jest najważniejszym wskazaniem, co pokazują najnowsze australijskie dane, które wręcz mówią, że NAD zapobiega utracie ciąży…ale o tym napiszę osobno, by wszyscy zainteresowani mogli do tego dotrzeć.