Probiotyki w ciąży.
listopad 20, 2017 by Jarek
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy
Aga zadała pytanie bardzo precyzyjne: co ja myślę o probiotykach w ciąży. Ja postaram się na to odpowiedzieć troszeczkę bardziej “rozwlekle”: czy probiotyki należy przyjmować przed ciążą i w jej trakcie przy występujących polimorfizmach.
MTHFR, DAO, HLA, ACAT1, IL-6, CTLA 4 są to najczęściej dzisiaj analizowane geny. Ja do nich dołączyłbym FUT2 do naszych celów i na tym zakończę.Wszystkie te geny mają jedną wspólną cechę: bardzo silnie modulują stan zapalny i przez to regulują poziom naszej mikrobioty. NIE SPOTKAŁEM KOBIETY CHOĆ Z DWOMA POLIMORFIZMAMI Z POWYŻSZEJ GRUPY, KTÓRA MIAŁABY ODPOWIEDNIĄ WZORCOWĄ MIKROBIOTĘ.
Przerosty Escherichia coli, Candidy, Enterococcusów, za mało Bifidobacterium i Lactobacillusów to norma…a chcemy rodzić dołem i wtedy jeszcze okazuje się, że w waginie nie ma odpowiednich bakterii z rodziny Lactobacillus. Relacje gen-mikrobiota są zbadane i jednoznacznie uznane, że są “całością”, którą należy rozważać i analizować szczególnie w takich przypadkach. Zatem przygotowanie siebie do ciąży musi uwzględniać nie tylko wsparcie prokreacji poprzez metylację, ale także poprzez odpowiednio środowisko. Dysbioza jest wrogiem płodności i ciąży.
Jeżeli w przypadkach takich jak IBD, gdzie równowaga mikrobioty jest bazą dla leczenia stanów zapalnych, probiotyki są kluczowe, tak jak substancje je wspomagające jak resweratrol trans, to dlaczego ich nie podawać? W IBD nie pyta się tylko się “celuje” odpowiednie szczepy i się podaje.
Przygotowanie do ciąży też tego wymaga. Należy poznać swój organizm, dobrać takie probiotyki i takie substancje je wspomagające, by “odbudować” równowagę. Należy przy tym pamiętać, że suplementacją doustną nie zbudujemy równowagi mikrobioty w waginie, więc tutaj jest istotne odmienne podejście.
Jeżeli rodzimy “dołem” ta równowaga na poziomie waginy, może być kluczowa dla dziecka bo otrzyma najlepsze nasze bakterie, które będą stymulowały rozwój dziecka. Gdy rodzimy poprzez cięcie, to ten dobry zestaw może być podany dziecku za pomocą “czystego” przyrządu, zatem spełni wtedy też właściwą rolę.
Teraz mogę odpowiedzieć jednoznacznie Adze:
Aga uważam, że probiotyki należy podawać w ciąży w sposób spersonalizowany, dobierając je tak by wspierały kobietę i dziecko, a że to jest prawdziwe to zamieszczam linki do badań, które to omawiają:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27342046/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27724923/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27255079/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26839074/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16353828/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23205866/
Dziekuje :)