Profesor Mara Dierssen “Badania nad Zespołem Downa”
styczeń 9, 2012 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Długo oczekiwana relacja w końcu nadeszła. Dziękuję przyjaciołom z Hiszpanii, Beatrix za linka. Z drugiej strony krótka prezentacja: profesor Dierssen z Barcelony jest kluczową osobą w Europie zajmującą się badaniem nad ZD.
Kim jest możecie znaleźć więcej tutaj:
http://www.zespoldowna.info/mara-dierssen.html
Dzisiaj mogę jedynie poprosić chętnych do przesłania krótkiego podsumowania jej wykładu i wstawienia go do komentarza do tego artykułu. A teraz jej już bardzo słynne wystąpienie mówiące o leczeniu ZD.
Moje podsumowanie jest następujące:
W próbie 30 osób biorących udział w teście prowadzonym w Barcelonie stwierdzono:
1.Wyraźną odbudowę struktur hipokampa dzięki EGCG
2.Trwanie efektów podawania EGCG przez 3 miesiące. Po 6 miesięcznej przerwie efekt EGCG zanikał w kontekście funkcji poznawczych.
Przede wszystkim szkoda, że nie widać wielu szczegółów na slajdach. Pani profesor potwierdziła wiele z tego, co już wiemy. Z elementów prezentacji, które mnie zaciekawiły zanotowałem takie:
1. Mysz z modelem ZD uczy się wolniej, ale ćwicząc dochodzi prawie do rezultatów zdrowych myszy.
2. Odpowiednik wczesnej interwencji u myszy daje wyraźne rezultaty. Usprawnienia trwają nawet kilka miesięcy po zaprzestaniu, ale w końcu zanikają. Terapia, ćwiczenia i stymulacja muszą więc na stałe zagościć u osób z ZD.
3. O dziwo u myszy do hamowania DYRK1A użyto harminy. Może ma bardziej efektywne działanie od ECGC? Nikt jednak chyba nie zastosuje tego u ludzi, bo to substancja psychodeliczna :-).
4. Potwierdzono, że EGCG działa hamująco na DYRK1A, a przez to zmniejsza neurodegradację.
5. Terapia, ćwiczenia i stymulacja + ECGC doskonale się uzupełniają i współgrają ze sobą.
6. W próbie, o której piszesz ogromna większość rodziców odnotowała nastepujące usprawnienia – język, uwaga i koncentracja, motoryka, niezależność, utrata wagi.
Dziękuję Piotrze i dziękuję Monice za wsparcie