ProOmega z Koenzymem q10 a Nutrivene D z koenzymem q10
lipiec 23, 2012 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Przychodzi lato i dostaję pytania: dlaczego w lecie nie podajesz Jasiowi Nutrivene D? Dlaczego podajesz ProOmegę z koenzymem zamiast DHA?
Wciąż powtarzam, że pomimo istotnych błędów metabolicznych w ZD, lato jest szczególnie łaskawym okresem, gdzie słońce z owocami i warzywami może być “bombą mikroelementową” dla naszych dzieci. Jest to okres, gdzie można przerywać podawanie suplementów, a wracać do nich w październiku.
Nutrivene D jest takim produktem, z którego zawsze rezygnuję na lato. Ponieważ nie chcę w tym okresie odrzucać wszystkie suplementy, a w szczególności omegi, to po prostu przy rezygnacji z DHA i Nutrivene D podaję Jasiowi preparat zawierający całe spektrum omeg w połączeniu z koenzymem q10, który jest niezwykle ważny dla mitochondriów.
Pomimo tego, że pisałem o tym już wielokrotnie przypomnę, że mitochondria to takie “elektrownie” dla komórki. Ich funkcje to wytwarzanie ATP (nośników energii) , produkcja ROS (reaktywne formy tlenu http://pl.wikipedia.org/wiki/Reaktywne_formy_tlenu-) oraz inicjacja apopteozy (obumierania komórek). Bez prawidłowo funkcjonujących mitochondriów zatem nie będzie właściwie funkcjonującej komórki.
Jak to jest w ZD?
Całkiem obszernie opisuje to ten raport: http://www.hindawi.com/journals/cggr/2012/383170/
Wskazuje on na kilka “ścieżek” problemów mitochondriów w ZD. Pierwszy związany jest ze stresem tlenowym. Zwiększony stres tlenowy, a taki występuje w ZD, powoduje spadek istotnych składników mitochondriów, co skutkuje złym ich funkcjonowaniem, czyli mniejszą liczbą energii.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20463402/
Kolejna “ścieżka” wskazuje na degeneracje typu alzheimerowego.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3267988/
Kolejna wiąże poziom produkcji ROS z efektywnością działania mitochondriów na stan całego organizmu, w tym funkcji poznawczych.
Potwierdzeniem tych analiz są wnioski z tegorocznych badań prowadzonych we Włoszech:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22411251/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/17250829/?i=2&from=/21204666/related
jak i w badaniach egipskich:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21204666/
Konkluzją dla tych raportów jest zatem informacja mówiąca, że “…leczenie koenzymem q10 w ZD, nie tylko wpływa na zwiększenie efektywności procesów antyutleniających, ale wspiera także proces naprawy DNA”. Stąd moje przekonanie, że istnieje konieczność ciągłego wspierania koenzymem q10 komórki, gdyż zapewnia to lepsze funkcjonowania mitochondriów, a co za tym idzie całego organizmu.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/biof.184/abstract
Co rozumiesz pod pojęciem “wspiera także proces naprawy DNA”? Jak wspiera? Co konkretnie naprawia, jaki fragment?