Rola tłuszczy w zespole Downa, …a zaczęło się od pytania ile DHA należy podawać 2 letniemu dziecku z zespołem Downa.
grudzień 20, 2016 by Jarek
Kategoria: Metabolizm
Pamiętam jak zaczynałem pisać dla Was artykuły na temat leczenia osób z zespołem Downa, pierwszym tematem który wydawał się być oczywisty to była kwestia tłuszczy (lipidów), cholesterolu, HDL i LDL. Pierwsza moja obserwacja pokazywała wtedy, że o ile dziecko z ZD w tym względzie utrzymywało harmonię na mleku matki, to dodanie jakiegokolwiek pokarmu totalnie zmieniało strukturę tłuszczy i to bardzo znacząco.
Zespół Downa jest problemem genetycznym. Zespół Downa jest neuroinflamacją, czyli stanem zapalnym układu nerwowego. Zespół Downa jest błędną metylacją i acetylacją. Zespół Downa jest błędnym metabolizmem lipidów (tłuszczy). Wszystkie te 4 procesy łączy choroba Alzheimera, która jest chorobą:
-genetyczną wynikającą z nadmiernej ilości i aktywności genów APP, RCAN1, BACE1, S100B, GATA 1, IL-6, LXR
http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-co-to-jest-bez-rcan-1-a-nie-bylaby-tak-grozna.html
http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-ma-scisle-neurozapalny-charakter-w-zespole-downa.html
-metylacyjną/acetylacyjną gdyż produkcja S-adenozylohomocysteiny, głównego dostawcy grup metylowych w wyniku tych źle działających procesów jest za niska, a to z kolei powoduje zwiększenie produkcji amyloidu beta
http://www.zespoldowna.info/czy-amyloid-beta-jest-po-prostu-naturalnym-antybiotykiem.html
http://www.zespoldowna.info/jak-sam-czysci-amyloid-beta.html
http://www.zespoldowna.info/egcg-reguluje-funkcjonowanie-genow-z-rodziny-dnmt.html
-zespół Downa a potem choroba Alzheimera jest po prostu chorobą zapalną układu nerwowego i jego złej reakcji na wiele czynników, często jednak inicjowaną przez geny nie znajdujące się na 21 chromosomie jak Il-6, IL-1b, TNF, MTHFR
http://www.zespoldowna.info/neuroinflamacja-w-zespole-downa.html
-zespół Downa a potem choroba Alzheimera jest chorobą złego metabolizmu tłuszczy
http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-biala.html
http://www.zespoldowna.info/substancja-biala-a-funkcje-poznawcze.html
http://www.zespoldowna.info/cholina-dha-czyli-nie-tylko-co-wazne-tez-w-jakiej-postaci.html
http://www.zespoldowna.info/dha-i-cholina-suplementy-ktore-wspomagaja-formowanie-sie-synaps.html
Jak widać jest to proces skomplikowany i postawienie pytania przez jednego z rodziców:” Ile mam podać DHA 2 latkowi z zespołem Downa?”, jest wbrew pozorom skomplikowanym faktem, który postaram się dla Was uporządkować i zaprezentować.
WPROWADZENIE:
Metabolizm tłuszczy w zespole Downa jest istotnie odmienny niż u osób bez trisomii 21. Wynika to z kilku powodów, które wytłumaczę w dalszej części. Poniżej podstawa naukowa, w tym polskich lekarzy mówiąca o wadliwym wzorcu metabolizmu tłuszczu w ZD w stosunku do ich rówieśników bez ZD oraz o konieczności badania lipidów w ZD.
http://abstracts.eurospe.org/hrp/0082/hrp0082p3-d1-772.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3362900/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/17243916/
1.Tłuszcze to metylacja,, tak te procesy się łączą! Im wyższa homocysteina tym niższy poziom cholesterolu o nazwie HDL, który uznawany jest za ten zdrowszy. Im wyższa homocysteina tym mamy bardziej zaburzoną gospodarkę tłuszczową i bardziej obtłuszczoną wątrobę. Słaba metylacja prowadzi do akumulacji tłuszczy z jednej strony, z drugiej prowadzi do obniżenia poziomu fosfolipidów, głównego tłuszczu o czym pisałem przy okazji genu PEMT.
http://www.zespoldowna.info/gen-pemt-w-zespole-downa.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/19324042/
http://www.zespoldowna.info/czy-homocysteina-zawsze-jest-wysoka-w-chorobie-alzheimera.html
W ZD wydaje się być stale podwyższony poziom fosfolipidów w przypadku pełnej trisomii bez polimorfizmów genu MTHFR i BHMT. Jest to specyficzny układ powodujący, że naturalnie wyższy poziom fosfolipidów rozpuszcza nadmierną ilość cholesterolu będąc mechanizmem obronnym. Zatem w ZD, głównym problemem w pierwszej kolejności jest stabilizacja metylacji poprzez redukcję poziomu homocysteiny do poziomu poniżej 7. W drugiej kolejności jest ograniczenie przyjmowania tłuszczy. DHA to tłuszcz głównie rybi. Bez tego nie jesteśmy w stanie wpływać na geny i stan zapalny, w szczególności gdy weźmiemy pod uwagę gen RCAN1, którego nadmierna aktywność jest wyhamowywana przez tłuszcz/olej rybi.
2.Gospodarkę tłuszczową możemy regulować poprzez podawanie suplementów takich jak kurkuma, która reguluje zarówno gen APP (bez którego potrojenia nie ma demencji i choroby Alzheimera w ZD http://www.zespoldowna.info/bez-genu-app-nie-ma-w-zespole-demencji-i-typologii-choroby-alzheimera.html) ale i przede wszystkim gen ABCG1, główny potrojony gen lipidowy w zespole Downa. Jego zadaniem podstawowym jest transport i wsparcie funkcjonowania cholesterolu HDL w mózgu.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/ABCG1
https://www.wikigenes.org/e/gene/e/9619.html
https://www.hindawi.com/journals/cholesterol/2015/682904/
Gen ABCG 1 jest genem aktywnym, zdecydowanie bardziej niż DYRK 1 A w profilach badawczych aktywności genów na dodatkowym chromosomie 21 w ZD, co widać chociażby poniżej.
Z tej perspektywy wynika, że dysfunkcja lipidów na tej także genetycznej (ABCG1) ścieżce może mieć kolosalne i istotne znaczenie, w szczególności w rozwoju choroby Alzheimera jako choroby związanej ze stanem zapalnym wynikającym ze złej metylacji w ramach metabolizmów tłuszczowych, które w sposób istotny zmniejszają reaktywność limfocytów T w wyniku nadmiernej akumulacji cholesterolu… strasznie trudne. Mówiąc prościej zmiana funkcjonowania tłuszczy prowadzi do zmiany w funkcjonowaniu limfocytów T, przez co reakcja immunologiczna jest z pewnością inna niż zazwyczaj.
http://atlasofscience.org/lipids-are-major-players-in-alzheimers-disease/
http://www.nature.com/articles/ncomms7354
https://www.jci.org/articles/view/83136
Ale to nie wszystko. Okazuje się, że gen ABCG1 moduluje ilość HDL w mózgu, a poprzez swoje potrojenie wpływa na zwiększenie aktywności genu APP, co przyspiesza neuropatologię choroby Alzheimera w ZD. Z naszej perspektywy może to oznaczać stale brak odpowiedniej ilości HDL, który mógłby obniżyć przyspieszoną patologię lipidów typową dla ZD.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/17293612/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25523424/
3.Nasze panele powszechnie obok polimorfizmów genów typowych dla choroby Alzheimera w ZD pokazuje polimorfizm genu LXR i APOE.
Oba geny są genami “tłuszczowymi”, “zapalnymi”, które w zasadniczy sposób powiązane są z funkcjonowaniem genu ABCG1.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16024918
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19217108
Niestety nie ma w ZD badań przeprowadzonych w tym kierunku, ale na to wynika, że potrojenie genu ABCG1 ma istotny wpływ na gen APOE, który przyspiesza rozwój typologii choroby Alzheimera w ZD, a gen LXR ma istotny wpływ na funkcjonowanie tarczycy i może być obok genu MTHFR istotnym czynnikiem dysfunkcji tarczycy w ZD, ale i w chorobie Alzheimera!!! To są typologie.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291017/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23359226
WNIOSKI:
1.”Im wyższa homocysteina tym niższy poziom cholesterolu o nazwie HDL… “, “Im wyższa homocysteina tym mamy bardziej zaburzoną gospodarkę tłuszczową…” Oczywiście na tak postawione tezy nie mamy nic innego jak kontynuować to co do tej pory robimy na poziomie metylacji, cyklu kwasu foliowego, cyklu cysteiny gdzie podstawowe mechanizmy obejmują witaminy z grupy B, cholinę, cynk, magnez i żelazo.
2.”Jeżeli DHA to tylko rybie” i tutaj mamy jednoznaczną odpowiedź, że nie powinniśmy używać DHA z alg, albo estrów czy też EPA, tranu itp, gdyż tego typu tłuszcz nam jest niepotrzebny.
3.”Jak najmniej tłuszczu w diecie” to wydaje się być kolejną przesłanką do tego, by dieta była jak najmniej tłuszczowa i węglowodanowa, a jak najbardziej warzywna, rybna z dodatkiem ODPOWIEDNICH TŁUSZCZY, jak olej z oliwek, olej lniany, naturalne oleje z ryb.
4.Potrojenie genu ABCG 1 a wyższa podaż HDL wydaje się być racjonalnym wnioskiem z tej analizy, gdyż przyspieszona aktywność transportera cholesterolu, jakim jest ABCG1 prowadzi albo do większej konwersji tłuszczy do poziomu HDL, tudzież braku HDL do odpowiedniego funkcjonowania przy tak zmienionym metabolizmie. Kurkuma longvida ma zatem kolosalne znaczenie w inhibicji tego genu i normalizowaniu metabolizmu lipidów. Kurkuma to także stymulant pracy genów APOE i LXR.
5.Istnieją pewne substancje, które niejako przez “przypadek” są w stanie pomóc nam stabilizować zarówno poziom homocysteiny jak i metabolizm tłuszczy. Pierwszym jest na pewno witamina D 3, tylko jej poziom musi być istotnie wysoki nawet na poziomie 80 ng/ml.
http://www.najms.org/temp/NorthAmJMedSci87284-441767_121616.pdf
Drugim takim produktem o którym mówi literatura naukowa jest sylimaryna, ja jednak nie znalazłem doniesienia do tego czy i ile podawać dzieciom/osobom z ZD
http://phypha.ir/ppj/article-1-1086-en.pdf
Sylimaryna – wykorzystywany w lecznictwie kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z łupin nasiennych ostropestu plamistego. Sylimaryna obejmuje przede wszystkim, flawonoliganów: sylibinę, izosylibinę, sylikrystynę i sylidianinę oraz flawonoidu – taksyfoliny[1]. Zawartość sylimaryny w surowcu roślinnym wynosi 2-3%, z czego ok. 50% stanowi sylibina, a jest zależna od pochodzenia materiału biologicznego i sposobu ekstrakcji. Sylimaryna nie rozpuszcza się w wodzie, za to jest dobrze rozpuszczalna w octanie etylu i acetonie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylimaryna
Zostaje nam zatem odpowiedź na pytanie: ile podać 2 letniemu dziecku z ZD DHA, biorąc pod uwagę następujące parametry:
-witaminę D 3 powyżej min .50 ng/ml
-witaminę B9 w górnej granicy normy
-witaminę B 12 w górnej granicy normy
-homocysteinę zdecydowanie poniżej 7 umol/l
a HDL w okolicach 35 mg/dl co jest typologią dla ZD przy standardowej diecie.
Podawałbym wtedy 2 kapsułki DHA Nordic Naturals dziennie do czasu uzyskania poziomu zdecydowanie powyżej 50 i przy skorygowanej diecie. A potem próbowałbym w układzie dietetycznym utrzymywać ten poziom. Jeżeli to nie pomoże, to znów podać DHA Nordic Naturals z dawką dostosowaną do potrzeb dziecka.