Rybozyd nikotynamidu cz.2 podstawowa wiedza

kwiecień 3, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Niacyna, czyli witamina B3 jest krytyczna jako koenzym dla tak wielu procesów, że nikt nie próbuje tego precyzyjnie określić. Choć w metylacji kluczowe są inne witaminy, to rola niacyny tutaj jest także krytyczna. Ma jednak jedną wadę: musi przyjąć postać odpowiedniego metabolitu by być efektywna i skuteczna, stąd tak naprawdę często nie wiemy, że mamy do czynienia z niacyną i jej metabolitami.

Rybozyd nikotynamidu, czy też witamina NR, czy też NAD jest takim produktem, który jako suplement może “zaoszczędzić”, wzmocnić metabolizm energetyczny komórki. Z tej perspektywy może być krytyczny dla funkcjonowania osób z ZD.

 

Czym jest rybozyd nikotynamidu?

Cóż tak jak to mówi sama nazwa jest to połączenie rybozy i amidu kwasu nikotynowego, czyli pewnej formy niacyny (witaminy B3).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryboza

https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B3

Historia.

Odkrycie witaminy NR wiąże się z badaniami nad bakteriami występującymi we krwi o nazwie haemophilus influenzae i było to w roku 1944. Wtedy odkryto “efekt NR”, czyli  promowania ich rozwoju. Stanowiło to podstawy do rozwoju suplementu, który w 2015 roku oficjalnie został zarejestrowany przez FDA.

Czym jest rybozyd nikotynamidu?

Na pewno jest metabolitem niacyny, który służy jako prekursor dla NAD czyli dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego, który występuje w postaci zredukowanej jako NADH i utlenionej NAD+. “NAD+ i NADH utożsamiane są przede wszystkim z oddychaniem komórkowym, a tym samym produkcją energii przenoszonej i magazynowanej pod postacią trifosforanu adenozyny (ATP). Uznaje się, że NAD+ wpływa na przebieg licznych procesów biologicznych, głównie metabolizm energetyczny, pracę mitochondriów, homeostazę wapnia, regulację apoptozy i starzenia różnego rodzaju komórek ustroju, pracę mózgu, sprawność procesów uczenia się i zapamiętywania. NADP+ i NADPH kojarzone są natomiast z reakcjami, umożliwiającymi syntezę licznych związków m.in. kwasów tłuszczowych i cholesterolu.”

http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-1.html

Jak działa?

Absorpcja jest procesem skomplikowanym.Rybozyd musi ulec konwersji z NAD do NAD+ przez enzymy aby mógł być wykorzystany przez komórkę. Dopiero wtedy jako NAD+ wspomaga mitochondria, pozwalając im na aktywność i naładowanie, co zwiększa ich indywidualną wydajność . Mówiąc prościej NAD+ jest potrzebny do produkcji energii.

Inna bardzo istotna funkcja to aktywowanie Sirt1 a dzięki niemu PGC-1α, co znów przekłada się w ZD na potencjalnie, krytycznie pozytywną istotnie funkcję.

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-cwiczenia-chronia-mozg.html

http://www.zespoldowna.info/rcan-1-jest-genem-odpowiedzialnym-za-koordynacje-metabolizmu-i-termogenezy-w-calym-ciele-czyli-zespol-downa-jest-choroba-metaboliczna.html

Wspomniane wyżej funkcje przekładają się na:

-wsparcie dla funkcjonowania mięśni w tym serca

-reguluje też układ immunologiczny, gdyż niski poziom NAD+ powoduje uszkodzenie DNA

-reguluje tolerancję glukozy, wspiera leczenie cukrzycy

-reguluje wagę, zbija ją

-w kontekście choroby Alzheimera nie tylko wspiera mitochondria ale pomaga w funkcjonowaniu komórek i zapobiega ich uszkodzeniom

Gen w polimorfizmie jaki ogranicza jego wchłanianie to NAMPT

https://www.selfdecode.com/snp/rs1319501/

Jak wygląda jego bezpieczeństwo?

Badania jakie są prezentowane wskazują na max. dawki na poziomie  300 mg/kg/dzień jakie nie dają skutków ubocznych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26791540

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5718430/

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5876407/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29184669/

Jak dawkować?

Badania wskazują, że podstawowa dawka dla osoby dorosłej to 250 mg dziennie rano na okres 4 tygodni jest wystarczająca. Daje to efekt wzrostu obecności NAD+ do 50%, a podwójna dawka dzienna 500 mg daje wzrost do 90%.

Badania z mniejszymi dawkami z 2015 roku pokazują wzrost NAD+ o 30% w trakcie 4 tygodniowego podawania u osób dorosłych przy zastosowanej dawce 125 mg.

Z perspektywy używania rybozydu u dzieci ta dawka jest na pewno za wysoka. Jaka? Nie ma badań które by coś podpowiadały. Do niedawna była możliwość kupienia go w kapsułkach 125 mg, dzisiaj najmniejsza kapsułka to 250 mg.

Połowiczny czas rozkładu to 4 h, po którym aktywność rybozydu maleje. Stąd podawanie rano jest bardzo istotnym elementem protokołu, by wesprzeć mitochodndria najbardziej efektywnie w produkcji energii. Dla dorosłych zatem dawka między 250 a 300 mg jest dawką optymalną.

Jakie suplementy kupować?

Poniżej w linku znajdziecie wybór produktów. Polecam ten, który będzie w proszku i łatwy do elastycznego dawkowania.

https://www.biohackerslab.com/reviews/best-nicotinamide-riboside-supplement/

Komentarze

1 Komentarz do “Rybozyd nikotynamidu cz.2 podstawowa wiedza”
  1. Lul pisze:

    NAMD też mam homozygote niekorzystna..
    Nie myślałam, ze aż tyle problemów mi się nakłada.
    Nos3, cbs, namd, mthfr c677t, ścieżka kobalaminy, DAT.
    Chyba muszę zacząć od wyprostowania poziomów witamin z gr b.
    Welbox dowalił mi tylko. Chyba nasil mi stres oksydacyjny nitrozacyjny..?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...