Rybozyd nikotynamidu cz.5 jak stosować.
kwiecień 5, 2019 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Po całej lekturze dotyczącej NAD+, rybozydu i resweratrolu stanąłem jak zwykle wobec problemu: jak stosować i czy nie jest to zbyt dużo dla Jaśka…kolejne pigułki.
http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-1.html
http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-2-podstawowa-wiedza.html
http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-3-o-metylacji.html
www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-4-resweratrol-stabilnosc-dna-i-chromosomow.html
http://www.zespoldowna.info/jak-wspierac-mitochondria-w-zespole-downa.html
1.Dawkowanie
Po pierwsze nigdy i nigdzie nie znalazłem informacji o dawkowaniu rybozydu dla dzieci. Poniższe kluczowe dla dawkowania, farmokinetyki, dane odnoszą się do dorosłych. Oznacza to, że mowa wciąż o osobach średnio powyżej 75 kg.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5718430/
Jeżeli dla 75 kg optymalna dawka jest między 250-300 mg dziennie i dawka ta działa tak samo jak dawki wyższe jak 1 000 mg dziennie…wciąż u dorosłych.
Trwanie w stanie aktywności przez NAD+, po podaniu rybozydu, jest zauważane przez 24 h…ale przy dawkach mniejszych poniżej 250-300 mg pik aktywności osiąga po 4 h i następnie spada powoli w ciągu kolejnych 8 h.
Gdy przeliczymy dawki do przeciętnej wagi powinniśmy przyjąć proporcje wagowe około mnożnika razy 4, co oznacza że dla dziecka o wadze 30 kg dawka powinna być na poziomie ok. 120 mg by uzyskać efekt max. określony dla dorosłego. Jest to uproszczenie oczywiście.
Teraz dodajmy do tego ZD. W ZD deficyt niacyny, rybozydu jest stały, a metylacja i mitochondria w istotnej destabilizacji. Czy to oznacza, że powinniśmy dać więcej, większą dawkę?
2.Tutaj musimy zadać sobie kilka pytań i wyjaśnić wątpliwości:
-wszystkie parametry jakie były analizowane w raportach medycznych przeliczane były na dawkowanie w okresie 4 tygodni. Jak to odnieść do protokołu suplemntacyjnego na cały rok?
-w raportach analizujących suplementację rybozydem nie było badań łączących jego podawanie z witaminą C, E, kurkumą i resweratrolem chociażby. Jeżeli my stale coś podajemy to jak to wpływa na efektywność metabolizmu energetycznego komórki?
-kiedy podawać rybozyd?
3.To co jest łatwe, czyli kiedy podawać: rybozyd powinien być podawany raz dziennie rano…gdy jest to maksymalna dawka w przeliczeniu.
4.Gdy dochodzą flawony, metylacja, witaminy to być może powinna być to dawka mniejsza…ale nie umiem powiedzieć jaka. Nie było badań i logika podpowiada, że powinna być mniejsza.
5.Gdy dochodzimy z tymi rozważaniami jeszcze do czasu podawania dłuższego niż 8 tygodni to dawka musi być zdecydowanie mniejsza…ale być może jednak w dwóch dawkach: rano i w południe.
Nie jest to proste. Analizując dane, które posiadam widzę że dawki 250 mg i większe nie powinny być podawane dzieciom. Odbija się to od razu na poziomie homocysteiny. Pojawiają się też skutki uboczne w postaci “powrotu zmęczenia” dziecka.
Zatem jednak wybrałbym następujący protokół:
1.Dawki proporcjonalne do referowanych, ale obniżone w zalęzności jako boostery są podawane.
2.Podawanie w okresie nie dłuższym niż 8 tygodni.
3.W okresie między, wciąż możemy to utrzymywać suplementami, metylacją.
4.W przypadku planowanego dużego wysiłku podawałbym dłużej, ale w mniejszych dawkach.