Selen. Czy w zespole Downa mamy jego braki?
listopad 13, 2017 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Selen jest “zapomniany” w zespole Downa. Wszyscy skupiają się na metylacji, na witaminach z grupy B, a o tak istotnym minerale jak selen zapomina się, szczególnie w kontekście tarczycy.
Zacząłbym może mentorsko tak:
jeżeli Twoje dziecko, Ty sama, masz problemy ze zmęczeniem, paznokcie źle wyglądają, nie możesz się skoncentrować…to spróbuj w pierwszej kolejności selen. Gdy masz dziecko z zespołem Downa, to zdecydowanie popatrz na selen obok cynku i witaminy D3, bo tego może być po prostu za mało dla tarczycy!
Selen jest absorbowany w jelitach, dzięki transporterom LDL. Typowy poziom selenu to 55-72 ug/l, jednakże osoby z chorobami autoimmunologicznymi, z błędami genetycznymi powodującymi większy stres tlenowy, tak jak to ma miejsce w ZD, mają te poziomy niższe. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na selen to wartości między 50-200 ug/dzień. W ZD potrzebujemy więcej, gdyż potrzebujemy selen jako antyutleniacza, jako minerał biorący udział w powstawaniu glutationu i przede wszystkim jako istotny element w funkcjonowaniu hormonu tarczycy T3.
Popatrzmy na glutationy w pierwszej kolejności. Tytułem potrojenia genu CBS, SOD1 i niestabilności metylacji mamy w ZD problem z utrzymaniem równowagi między ilością wolnych rodników i antyutleniaczy. “W związku z nadekspresją genu SOD (na dole po lewej stronie Superoxide Dismutase) mamy do czynienia z nadmierną ilością “wody utlenionej” w komórkach, która normalnie jest oczyszczana przez glutationy. Tutaj widzimy, że przy wzroście “wody utlenionej” maleje nam liczba czynników mogących oczyścić komórkę z niej. Zatem mamy nasilony stres tlenowy w komórce.”
Poprawienie metylacji, tak ja to sugeruje dr.Jill James buduje względną równowagę
http://www.zespoldowna.info/konferencja-na-malcie-wystapienie-profesor-jill-james-cz-1.html
Okazuje się jednak, by zrealizować te założenia osoby z ZD potrzebują większego poziomu selenu. Badania prowadzone w tym kierunku prezentują dane potwierdzające niski poziom selenu we krwi obok cynku chociażby.
Czy jest to efekt, tego procesu, gdzie bez selenu glutationy nie funkcjonują właściwie, czy też może zaburzonego działania tarczycy gdzie selen jest potrzebny do konwersji T4 do T3, dzisiaj nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Wiemy jednak, że w ZD mamy go za mało a normy nie są odpowiednie dla ZD.
Przejdźmy teraz do tarczycy i roli selenu tam.
Czytając ten wpis dowiadujemy się, że hormon T3 obniża ekspresję genu SOD1, DYRK 1 A, APP:
T 3 REGULUJE EKSPRESJĘ GENU APP, OBNIŻAJĄC JEGO AKTYWNOŚĆ
T 3 REGULUJĘ EKSPRESJĘ GENU SOD 1, OBNIŻAJĄC JEGO EKSPRESJĘ
T 3 POŚREDNIO REGULUJE EKSPRESJĘ GENU DYRK 1 A
JEDYNIE POSIADANIE WYSOKIEGO POZIOMU HORMONU T 3 GWARANTUJE REGULACJĘ OBU GENÓW, ZATEM T 3 POWINNO BYĆ ZAWSZE POWYŻEJ 75% NORMY STANOWIONEJ PRZEZ DANE BADANIE!
…ale dowiadujemy się także, że absorpcja selenu w jelitach “niezdrowych” tak jak w ZD może być problematyczna i może go po prostu nie być dzięki jelitom. Dzięki temu, tarczyca nie musi dobrze pracować na poziomie aktywizującym hormon T3 do działania.
Z perspektywy ostatnich analiz dotyczących leczenia tarczycy w ZD, doszedłem także do tego wniosku:
TERAPIA TARCZYCY W ZD NA POZIOMIE PODSTAWOWYM TO PROTOKOŁ UWZGLĘDNIAJĄCY:
-ODPOWIEDNIĄ METYLACJĘ I OBECNOŚĆ WITAMIN Z GRUPY B: B2, B9,B12
-ODPOWIEDNIĄ PRODUKCJĘ ENERGII WYMAGAJĄCĄ WSPARCIA: WITAMINĄ B12, UBIQUINOLEM I PQQ, A W NIEKÓRYCH WYPADKACH JESZCZE KARNOZYNĄ, SERYNĄ
-OCHRONĘ TARCZYCY PRZED WOLNYMI RODNIKAMI W POSTACI ZASTOSOWANIA WITAMIN: E I C
-ALE PRZEDE WSZYSTKIM OBECNOŚĆ CYNKU I SELENU
http://www.zespoldowna.info/dlaczego-tsh-nie.html
Potwierdzeniem, że to jest właściwe przypuszczenie, jest fakt podawania selenu i inositolu w leczeniu równowagi funkcjonowania tarczycy przy chorobie Hashimoto. Stale podniesione TSH w ZD funkcjonuje podobnie do TSH w chorobie Hashimoto. Dzięki selenowi reguluje się.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28724185/
Podobny efekt zapobiegający niedoczynności tarczycy uzyskuje się przy stanach zapalnych samej tarczycy.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28724175/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28042649/
Można powiedzieć nawet więcej, gdyż przy łączonej terapii selenem i tyroksyną uzyskuje się lepsze efekty leczenia, niż samym hormonem….i tutaj od razu zastanawiam się nad naszymi dziećmi:
który z lekarzy zwrócił na te elementy uwagę?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28534148/
Podsumowując uważam, że mamy go za mało co podpieram Waszymi badaniami. Konieczność jego zastosowania dla tylu istotnych, zmienionych w ZD metabolizmów, powoduje że wg. mnie staje się jednym z kluczowych elementów koniecznych do wsparcia za pomocą odpowiednich suplementów.