“Stałe orzeczenie o niepełnosprawności. Komu przysługuje?”

kwiecień 1, 2025 by
Kategoria: Orzecznictwo

Szukałem informacji na temat nowych rekomendacji rządu w zakresie orzecznictwa. Szczerze mówiąc nie znalazłem takiego, które byłoby proste. Pojawił się jednak artykuł w gazecie.pl, który jednak definiuje problem chyba najłatwiej ze wszystkich.

https://g.pl/news/7,187450,31805275,rzad-mowi-dosc-absurdalnym-procedurom-te-osoby-dostana-orzeczenie.html#do_w=440&do_v=1346&do_st=RS&do_sid=2221&do_a=2221&s=BoxFinLink

Zatem wnioski w postaci cytatów z tego artykułu:

1.”Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń, wydał zalecenia ułatwiające uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności osobom z zespołem Downa oraz diagnozami genetycznych chorób rzadkich. Dzięki nowym wytycznym ci, których stan zdrowia nie rokuje poprawy, mogą otrzymać orzeczenie na stałe – bez konieczności ponownego udowadniania oczywistego faktu, że wrodzona choroba nie znika z czasem.”

2.”Nowe zalecenia wydane przez Łukasza Krasonia obowiązują od 21 marca i dotyczą zarówno dzieci (do 16. roku życia), jak i dorosłych”

3.”Zespoły orzecznicze muszą teraz brać pod uwagę opinię specjalistów genetyków i realny wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie danej osoby.”

4.”Osoby chorujące na blisko 150 chorób rzadkich w wypadku zwrócenia się do tych zespołów i udokumentowania swojego schorzenia, otrzymają orzeczenia o niepełnosprawności na stałe (a w wypadku dzieci obowiązujące zgodnie z prawem do ukończenia 16 lat) z uwzględnieniem punktów 7 i 8 orzeczenia  ”

5.”Punkt 7. oznacza potrzebę stałej lub długotrwałej opieki ze względu na znaczne ograniczenia w samodzielnej egzystencji, a punkt 8 – konieczność codziennego współudziału opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.”

6.”Stałe orzeczenie otwiera drogę do szeregu ulg i świadczeń – między innymi zasiłku pielęgnacyjnego, wsparcia edukacyjnego czy pierwszeństwa w dostępie do usług medycznych. Umożliwia też korzystanie z Karty Parkingowej i zapewnia nauczyciela wspomagającego dla dziecka w szkole.”

Mam nadzieję, że staje się to bardziej czytelne. Źródło rządowe tej informacji znajduje się tutaj:

https://www.gov.pl/web/rodzina/swiatowy-dzien-zespolu-downa-wazne-wytyczne-pelnomocnika-rzadu-ws-orzeczen

Tam znajdziecie taką wykładnię tych zaleceń:

“Przyznanie orzeczenia danej osobie z wyżej wymienionymi wskazaniami wiąże się z zagwarantowaniem następującego wsparcia:

  • Świadczenie pielęgnacyjne (w wypadku osób z punktem 7 i 8 orzeczenia łącznie) – dla opiekunów osób niepełnosprawnych, jeśli nie mogą podjąć pracy z powodu konieczności sprawowania opieki.
  • Zasiłek pielęgnacyjny – wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnością wymagających opieki.
  • Ulgi podatkowe – np. możliwość odliczenia wydatków na opiekę w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
  • Pierwszeństwo w dostępie do usług społecznych i opiekuńczych;
  • Udogodnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych – np. rehabilitacji, leczenia sanatoryjnego.
  • Prawo do Karty Parkingowej – dla osób, które mają również znaczne ograniczenia w poruszaniu się.
  • Dodatkowe wsparcie w edukacji – możliwość uzyskania asystenta w szkole czy indywidualnego toku nauczania.”

 

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...