Starzenie ma wpływ na poziom neuroprzekaźników w zespole Downa, a nie trisomia 21 chromosomu.
czerwiec 20, 2017 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
W kilku badaniach u osób dorosłych stwierdzano fakt istotnej zmiany poziomu neuroprzekaźników w mózgu. Badania te wciąż jednak wymagały dodatkowej walidacji ze względu na bardzo ograniczony poziom danych wyjściowych. W efekcie przeprowadzono badania na myszach Ts65Dn.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28624415/
Badanie to ma o tyle pozytywny wydźwięk, gdyż stara się w sposób maksymalnie zobiektywizowany podejść do kwestii neuroprzekaźnictwa u osób z ZD. Z mojej strony jest to pewnego rodzaj u pułapka, która nie uwzględnia typowych dla ZD u ludzi, uwarunkowań w postaci polimorfizmów, funkcjonowania metabolizmów odpowiedzialnych za produkcję i funkcjonowanie neuroprzekaźników.
jednakże w tych badaniach pada pewien wniosek i należy go w tym momencie jednoznacznie określić: z perspektywy modelu zwierzęcego ilość neuroprzekaźników zmienia się w układzie proporcjonalnym do procesu starzenia się. Geny z trisomii 21 nie mają istotnego wpływu na ich ilość. Prawidłowości są pewną typologią gdzie poziom noradrenaliny/adrenaliny spadał, serotoniny rósł, a dopamina była niestabilna w ilości względem starzenia się.