Strattera, czyli na jakim poziomie są badania nad nią w zespole Downa..ale też formoterol!
kwiecień 10, 2014 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Atomoksetyna bo tak nazywa się substancja czynna tego leku jest w badaniu nad ZD od 2011 roku. Dzięki Gosi temat stał się bardziej interesujący dla Was. Pytacie się na jakim etapie badań ten produkt jest. Oto krótka informacja na ten temat.
Badania nad atomoksetyną są związane z jej funkcją czyli stymulacji neuroprzekaźnictwa. Jak czytamy w ulotce: “Lek działa jako inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny, a minimalnie także serotoniny”. Prace nad nim prowadzone są w Stanford i weszły obecnie w fazę badań przedklinicznych. Bardzo ciekawy opis działania leku opublikowano pod koniec ubiegłego roku tutaj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3857115/
które wskazują, na potencjalne bardzo pozytywne wykorzystanie go w przypadkach stymulacji np.: procesów (sygnalizacji) synaptycznych jak u nas.
Wracając do Stanford, ciekawym wątkiem jest fakt podawania atomoksetyny z innym lekiem formoterolem. Tak opisany jest ten lek w wikipedii:
Formoterol (łac. Formoterolum) – organiczny związek chemiczny, lek rozszerzający oskrzela będący długodziałającym (>12 h) β2-mimetykiem. Podawany drogą wziewną zapobiega skurczowi oskrzeli. Stosowany w terapii astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc dwa razy na dobę. W Polsce występuje pod nazwami handlowymi: Atimos, Diffumax Easyhaler, Foradil, Forastmin, Oxis Turbuhaler, Oxodil, Zafiron jako preparat prosty oraz jako preparat złożony – Symbicort Turbuhaler z budezonidem, oraz Fostex z beklometazonem.
A tak w bazie dla lekarzy:
http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=338
Z pewnością jest to zaskoczenie, gdyż jest to powszechnie stosowany lek w przypadku astmy, ale jak wyjaśnia to doktor Salehi:
“…strengthened nerve connections in the hippocampus, a brain center used for spatial navigation, paying attention and forming new memories, … It also improved contextual learning, in which the brain integrates spatial and sensory information.”
wzmacnia połączenia nerwowe w hipokampie, centrum mózgu wykorzystywane do koncentracji, kształtowaniu pamięci i poruszaniu się w przestrzeni…poprawia uczenie kontekstowe, w ramach którego mózg łączy informację przestrzenną i sensoryczną.
Bardzo ciekawe.