Suple na sen…suplementy najprościej jak można.
luty 11, 2019 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Suplementy o jakich pisałem w ubiegłym tygodniu były z grupy, jak ja to nazywam, obowiązkowych dla wszystkich. W tym tygodniu napiszę o tych, które są konieczne, ale nie muszą być w priorytecie chociażby z powodów finansowych, lub odnoszą się do bardzo specjalnych przypadków. Zaczynamy od snu.
Bardzo duża grupa osób z ZD ma problemy ze snem. Nie zawsze jest to apnea, Często jest to nałożenie się problemów z polimorfizmami dziedziczonymi od rodziców, pogłębionych, zintensyfikowanych przez ZD.
http://www.zespoldowna.info/5-htp-w-leczeniu-poziomu-serotoniny-w-mozgu-na-poziomie-genu-tph2.html
Ja zawsze w leczeniu snu zacząłbym od pierwszego pytania: jak działa metylacja? Jeżeli homocysteina jest powyżej 6 µmol/l to z pewnością jest coś nie tak z podstawowymi witaminami z grupy B i próbowałbym to w pierwszej kolejności wyregulować.
W drugiej kolejności sprawdziłbym jaki poziom mamy witaminy D3, skoro jest kluczowa dla regulacji genu CBS i przez to wpływa na poziom serotoniny i dopaminy. Jeżeli jest jej mniej niż 50 ng/dl to w pierwszej kolejności “podciągnąłbym” wynik dziecka do tego poziomu.
Jeżeli te proste mechanizmy nie działają, a nie mamy zrobionego panelu metylacyjnego to zacząłbym od:
-suplementacji magnezem
-suplementacji enzymem na noc
Zakładam, że dziecko dostaje herbatę zieloną jako suplement.
http://www.zespoldowna.info/egcg-acetylocholina-i-sen.html
http://www.zespoldowna.info/dlaczego-witamina-b12-jest-polecana-na-sen.html
Jeżeli to nie pomaga to warto zrobić panel metylacyjny, by uzyskać informację co jest przyczyną dysfunkcji snu.
Zazwyczaj ustala się taki protokół po analizie polimorfizmów z paneli, gdy one występują, gdzie znów zakładam że dziecko dostaje “herbatę zieloną”, Nutrivene D, TMG, witaminę D3.
1.Podajemy do godziny 16.00 acetylocholinę.
2.Podajemy do godziny, dwóch przed snem 5-HTP.
3.Przed snem podajemy magnez rozpuszczony w wodzie, czym popijamy melatoninę.
Stosujemy takie podejście przez spersonalizowany czas by uzyskać odpoczynek organizmu i “nauczyć” go spania. Potem powoli albo redukujemy dawki, albo odstawiamy suple i to też w mocno spersonalizowany sposób.
Często problem snu leży w depresji, dysbiozie. W takich przypadkach inaczej podchodzimy do protokołu na sen uwzględniając leczenie probiotykami lub środkami wspomagającymi “uspokojenie” jak chociażby teanina.