Światowy Dzień Zespołu Downa u Jasia w szkole – widziany oczami nauczycieli.
Przybij piątkę, to była akcja “Świąteczna”…która dzisiaj też trwała na basenie, jak Janek spotkał się ze starszym kolegą.
http://www.zespoldowna.info/swiatowy-dzien-zespolu-downa-u-jasia-w-szkole.html
Oto relacja nauczycieli, tak jak oni widzieli całą akcję. Fajnie, że tacy wciąż się znajdują Dziękuję jeszcze raz wszystkim Nauczycielom i Dyrekcji, całej Szkole z Wrocławia przy ulicy Nyskiej za tą akcję.
“21.03 to dzień szczególny. Trisomia chromosomu 21 to zespół cech szczególnych… oto myśl jednego z rodziców zaangażowanych w akcję związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa.
Dzień Skarpetki Nie do Pary- pod taką oficjalną nazwą przeprowadzono szereg działań aktywizujących całą społeczność szkolną- uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Nasz cel? Poszerzenie społecznej świadomości, przełamanie tabu, rozbudzanie więzi.
Wszyscy uczniowie mieli możliwość uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. Akcja przebiegła anonimowo- poruszono wiele tematów, które dotychczas nurtowały dzieci i młodzież. O odpowiedzi poprosiliśmy ekspertów od sytuacji trudnych- Rodziców dzieci z Zespołem Downa. Prezentacja została wyświetlona we wszystkich klasach. To wszystko co chcielibyście wiedzieć o Zespole Downa, a o co boicie się zapytać….
Przez kilka dni przy wejściu do szkoły wystawiona była tablica ze zdjęciem dzieci z Zespołem Downa wraz z ich przyjaciółmi. Przybij piątaka pozwoliło na przybicie symbolicznej piątki poprzez odciśnięcie na plakacie dłoni zamoczonej w farbie. Integrujemy się i jesteśmy razem:)
Szkolne korytarze wypełnione zostały skarpetkami różnymi- kolorowymi. Jedne wykonane były z papieru , inne wyeksponowane były na naszych nogach. To co odmienne, nie jest nam straszne.
Dzięki dobrym sercom udało się pozyskać środki na koszulki dla uczniów i nauczycieli z symbolicznym logo promującym Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
Dzieciaki z Zespołem Downa wzięły udział we wspólnych zajęciach. Krótkie spotkanie z zastosowaniem metody Ruchu Rozwijającego i Integracji Sensorycznej zaowocowało sporą ilością zróżnicowanych przeżyć. Zaktywizowaliśmy nasze ciała, popracowaliśmy nad lateralizacją i ruchami naprzemiennymi. Wspólnie bawiliśmy się doskonaląc ruch, pracując nad świadomością ciała. Dzieciaki wychodząc z zajęć pytały kiedy znów się widzimy:)
W społeczności szkolnej było widać żywe i autentyczne zainteresowanie tematem. Dzieci dopytują co mają zrobić, jak pomóc. A przede wszystkim wiedzą już, jakie to szczególne cechy związane są z Zespołem Downa. I że to wcale nie przeszkadza, we wspólnym spędzaniu czasu:)
O”rganizacją WDSD zajęła się p. A. Żerebecka i J. Gruchalska. Zajęcia przebiegały pod okiem p. T. Bulzackiej. “
Bardzo dziękuję jeszcze raz.