Tarczyca a trzustka. Choroba Hashimoto a cukrzyca typu 1 praktyka
Ten wpis podzieliłem nietypowo. Dzisiaj praktyka, jutro teoria.
W moim wpisie nie będę odnosił się do tego, co dzisiaj lekarze wiedzą. To jest instrukcja, co powinno być robione i w jakiej kolejności.
1.Jeżeli dziecko z ZD ma robione wyniki tak jak to określiłem w mojej tabelce badania okresowe to:
*gdy ma złe wyniki ft3
*gdy ft4 nie podnosi się mimo suplementacji
*gdy LDL rośnie
*gdy przy tym ferrytyna jest niska
to mamy alarm najwyższego rzędu!
https://www.zespoldowna.info/badania-okresowe-to.html
2.Nie słuchamy wtedy lekarzy i ich teorii na temat TSH tylko robimy następujące badania:
3.Są one ze sobą ściśle powiązane. Ci którzy rozumieją organizm zauważą, że badania tarczycowe jak ft3, ft4, anty TPO, anty TG są ściśle powiązane z badaniami trzustki jak anty-GAD65, ICA oraz wymiarem glikemii w organizmie jak hemoglobina glikowana, glukoza, insulina. Pozostałe badania są biomarkerami określającymi stan parametrów bazowych i tak np.: homocysteina, witamina B9, witamina B12, witamina D3,cynk, ferrytyna pokazują wpływ stanu zapalnego na poszczególne metabolizmy, a cholesterol na efektywność pracy tarczycy w tych warunkach (w szczególności LDL).
4.Popatrzmy na tą sytuację poniżej.
Dziecko od ponad roku było pod obserwacją lekarza, który ograniczał się do TSH i ft4. Nie oceniam, ale gdy mama usłyszała, że lekarz nie wie co dziecku jest po tym czasie, to po rozmowie z nią od razu zaproponowałem zrobienie wspomnianych wyżej badań i mamy tutaj efekty.
Patrzymy w pierwszej kolejności na ft3. Wynik jest niski. Dziecko nie jest suplementowane w kierunku mitochondriów, więc ma prawo ft3 być niskie, ale sprawdzamy ft4 i tutaj wynik jest też niski pomimo suplementacji lekiem. Biorąc ten wynik sprawdzamy od razu anty TPO i anty TG. Wynik anty TPO jest wysoki oraz anty TG jest poza normą. Biorąc pod uwagę wcześniejsze dane dotyczące ft3, ft4 trzeba wskazać, że dziecko ma prawdopodobnie chorobę Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy.
Sprawdzamy pozostałe badania:
*sprawdzamy LDL i tutaj mamy wysoki co oznacza, że tarczyca nie daje radę rozkładać LDL w sposób efektywny
*ferrytyna jest raczej niska
*witamina D3 jest niska podobnie jak B12, ale homocysteiny i B9 wciąż wyniku nie ma
Korelujemy to z badaniami z metabolizmu insuliny:
*hemoglobina glikowana jest niska co może świadczyć o diecie niskowęglowodanowej
*jednak poziom insuliny jest niski
*nie ma jednak glukozy, ale mama mówi, że jest ona właściwa
WNIOSKI:
1.Dziecko ma chorobę Hashimoto czyli ostry stan zapalny tarczycy.
2.Tarczyca, jej funkcjonowanie jest ściśle związane z funkcjonowaniem trzustki i nie mamy tutaj wyników w tym kierunku a powinny być pilnie zrobione!
3.Hormony tarczycy są w złym stanie, co potwierdza też glikemia. Poziom insuliny na tak niskim poziomie wskazuje, że współwystępuje tutaj prawdopodobnie autoimmunologiczna wersja cukrzycy typu 1, co jest typologią przy występującej chorobie Hashimoto.
4.Konieczne jest zrobienie brakujących badań by móc postawić odpowiednią, całościową diagnozę.
5.W tym momencie dziecko powinno mieć:
*zmianę leczenia tarczycy i powinno mieć podawane hormony tarczycy letrox (T4) i thybon (T3) w mechanizmie konwersji 13:1
*powinna być włączona dieta bezglutenowa
*powinna być włączona dieta niskowęglowodanowa
*powinny zostać włączone suplementy obniżające aktywność cytokin zapalnych: witamina C, resweratrol trans, kurkuma longvida obok EGCG
*powinniśmy skupić się na mitochondriach i metylacji, ale po otrzymaniu podstawowych pełnych danych.
Tyle praktyka, ale przede wszystkim powinniśmy mieć całościowy obraz stworzony na bazie wyników. Zatem czekamy na komplet, choć w dzisiejszej Polsce za to się płaci i lekarze ich nie chcą interpretować. Dodatkowo nie są one w wielu miejscach dostępne w tym kraju.