Tarczyca a trzustka. Choroba Hashimoto a cukrzyca typu 1 teoria

marzec 14, 2023 by
Kategoria: Tarczyca

Wczoraj była praktyka dzisiaj zaczynamy od teorii…wdrożona szybko dieta bezglutenowa i niskowęglowodanowa już podniosła poziom insuliny. Ciekawe nieprawdaż?

https://www.zespoldowna.info/tarczyca-a-trzustka-choroba-hashimoto-a-cukrzyca-typu-1-praktyka.html

Wczoraj opisywałem wyniki, ich część jaka była osiągalna na daną chwilę i przepis jak postępować, dzisiaj postaram się opisać powody takiego podejścia. Zacznijmy od przeczytania tego artykułu bazowego w tym momencie dla zrozumienia zależności tarczycy i trzustki, hormonów tarczycy i insuliny.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6022313/

image

Postarałem się wybrać z tego obszernego dokumentu kilka kluczowych zdań i będę je starał się podać w krótkiej, zrozumiałej dla wszystkich formie.

1.Hormony tarczycy są włączone w wiele procesów takich jak wzrost, rozwój, reprodukcję, metabolizmy, w funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, cały układ kardiologiczny, budowę szkieletu.

2.Z perspektywy metabolizmów kluczowe powiązania sięgają kwestii:

*otyłości

*glikemii

*hyperlipidemii

3.Z tej perspektywy funkcjonowanie hormonów tarczycy skupia się na:

*budowaniu lepszego metabolizmu energetycznego

*degradacji tłuszczy

*utlenianiu glukozy

*przyspieszeniu fosforylacji oksydacyjnej

4.Ostatnio hormony tarczycy służą głównie do LECZENIA OTYŁOŚCI I CUKRZYCY.

5.Dysfunkcja tarczycy jest określana przede wszystkim jako funkcjonalność hormonów T3 i T4 przede wszystkim.

6.W ZD istotną rolę mogą pełnić dysfunkcje cysteiny i jej transporterów.

7.Hormony tarczycy mają wpływ na różne receptory, w tym na RXR, który ma istotny wpływ na wychwyt witaminy D3.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Receptor_witaminy_D

8.Hormony tarczycy mają wpływ na gruczoły dokrewne. Kluczowym jest trzustka, która bierze udział w wielu problemach/chorobach autoimmunologicznych w tym cukrzycy.

9.”Stąd dysfunkcja tarczycy, w tym autoimmunologiczne choroby tarczycy, niedoczynność i nadczynność tarczycy oraz nieprawidłowy szlak sygnałowy hormonów tarczycy, mogąca powodować dysfunkcje trzustki. Dalej taki stan tarczycy może powodować błędy metabolizmu całego organizmu, co komplikuje diagnozę, a nawet wpływa na późniejsze leczenie. Lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących chorobami metabolicznymi, uwzględniające udział tarczycy i jej hormonów, może zapoczątkować rozwój nowego sposobu śledzenia chorób trzustki.”

10.Hormony tarczycy regulują rozwój trzustki i jej funkcje.

11.”Choroby autoimmunologiczne tarczycy często pojawiają się jednocześnie z cukrzycą typu 1, co sugeruje, że niewydolność tarczycy może być zaangażowana w proces patologii cukrzycy. Autoimmunologiczne choroby tarczycy objawiają się niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, głównie w zależności od różnych typów autoprzeciwciał w osoczu: niedoczynności tarczycy często towarzyszą przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO Abs) lub przeciwciała przeciw tyreoglobulinie (Tg Abs)…”

12.”…pacjent z cukrzycą typu 1 z autoimmunologiczną chorobą tarczycy, miał również wyższe niż normalnie poziomy charakterystycznych markerów chorób autoimmunologicznych, takich jak autoprzeciwciało dekarboksylazy kwasu glutaminowego (GAD Ab) i autoprzeciwciało przeciw białku 2 związanemu z insulinoma (IA-2 Ab).”

13.”Od dawna przyjmuje się, że spadek stężenia hormonów tarczycy i jej funkcji, wiąże się z cukrzycą i towarzyszącymi jej zespołami [73]. Dysfunkcja trzustki jest ważnym markerem cukrzycy, niezależnie od jej rodzaju. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy niższe poziomy hormonów tarczycy spowodowane czymś innym niż dysfunkcja tarczycy, są również przyczyną zaburzeń trzustki. Do tej pory odnotowano tylko kilka przypadków dysfunkcji trzustki u pacjentów z pierwotną niedoczynnością tarczycy bez autoimmunologicznej choroby tarczycy. W tych przypadkach pacjenci często wykazywali liczne zaburzenia endokrynologiczne, takie jak wątroba, śledziona i nadnercza, oprócz nieprawidłowego funkcjonowania trzustki [74].”

14.W takich przypadkach suplementacja hormonem T4 nie jest efektywna i jest związana z “przeładowaniem aktywności” wysepek trzustkowych tytułem niedoborów, niezbilansowanych metabolizmów i czynników autoimmunologicznych.

15.”Zmiany metaboliczne i sekrecyjne oraz modyfikacje ultrastrukturalne były korygowane, gdy poziomy krążących T3 i T4 wracały do ​​wartości prawidłowych po podaniu hormonu tarczycy. Również wydzielanie insuliny z wysp trzustkowych było dodatnio skorelowane ze stężeniami T3 i T4 w surowicy.”

16.Oznacza to, że głównymi mechanizmami terapeutycznymi są podawane hormony T3 i T4, które regulują metabolizm glukozy, insuliny. W badaniach w różnych typach cukrzycy, terapia hormonem T3 dawała lepsze efekty.

17.Głównym czynnikiem oceny ryzyka chorobą autoimmunologiczną tarczycy i trzustki jest poziom GAD, w badaniu nazywany anty-GAD65 oraz polimorfizmy genu CTLA4

Podsumowując:

Dysfunkcja i niedoczynność tarczycy prowadzi do dysfunkcji trzustki i zaburzeń metabolizmów glikemii. W takiej sytuacji należy kompleksowo badać zarówno funkcjonowanie tarczycy (ft3, ft4, antyTPO, antyTG) ale i trzustki (anty-GAD65 i ICA) w połączeniu z hemoglobiną glikowaną, glukozą i insuliną. Kluczowe jest zrozumienie faktu, że choroby autoimmunologiczne działają w sprzężeniu organów, hormonów,metabolizmów, tak jak w tym przypadku. Zatem leczenie musi odbywać się na obu poziomach. Kluczowa jest dieta bezglutenowa, niskowęglowodanowa. Leczenie zaś zaczynamy od wdrożenia do leczenia poziomów hormonów tarczycy T3 obok już podawanego T4. Do tego stymulujemy stany zapalne obniżając je witaminą C, resveratrolem trans, kurkumą i EGCG.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8253084/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25364704/

https://www.hindawi.com/journals/jtr/2011/152850/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...