Tarczyca, jak wspomagać ją witaminami i mikroelementami

kwiecień 27, 2015 by
Kategoria: Tarczyca

Po kilku artykułach w temacie tarczycy otrzymałem pytania, które podnoszą temat witamin i mikroelementów, koniecznych w rozważaniu o dobrze funkcjonującej tarczycy. Postaram się dziś Wam pomóc w tym temacie.

Zaczynam od tych mikroelementów, które ostatnio omawiałem:

1.Magnez jest potrzebny by móc dokonać konwersji T 4 w T 3, zatem u naszych dzieci jest stale potrzebny.

http://www.zespoldowna.info/magnez-cynk-zrozumiec-ich-dzialanie.html

2.Cynk w przypadku niedoczynności tarczycy, tak jak to ma miejsce w przypadku naszych dzieci, jest w dużej mierze w deficycie. Jeżeli dodatkowo mamy do czynienia z nadwagę, słabą odpornością, to tym bardziej jest to stan wyraźnego niedoboru tego mikroelementu. Cynk podobnie jak magnez bierze udział w konwersji T 4 w T 3. Jest potrzebny na etapie wstępnym jak i kończącym ten proces. Cynk także jest sygnalizatorem, konieczności produkowania hormonów tarczycy, zatem brak jego może być istotną przeszkodą w funkcjonowaniu tarczycy. Inną istotną funkcją cynku, jest wsparcie procesu odczytywania instrukcji DNA przez receptory zlokalizowane w obrębie tarczycy. I tutaj przypomnę, że główną funkcją hormonów tarczycy jest właśnie wspomaganie aktywowania działania kodu genetycznego. Zatem znów deficyt cynku, to źle działająca tarczyca i cały organizm.

http://www.zespoldowna.info/magnez-cynk-zrozumiec-ich-dzialanie-cz-2.html

3.Jod jest kluczowy dla funkcjonowania tarczycy i produkcji jej hormonów. Nie masz jodu, nie masz odpowiedniej ilości hormonów. Konieczne zatem jest stałe, dietetyczne, dbanie o odpowiedni poziom jodu w organizmie. Jeżeli to zawodzi, konieczna jest suplementacja… ale to jest bardzo trudne, często przynosi skutki uboczne.

http://www.thyroid.org/iodine-deficiency/

http://www.thyroid.org/what-is-hypothyroidism/

4.Selen jest kluczowy dla produkcji T 4, ale i konwersji T 4 w T 3. Bez jego obecności nie ma szans na odpowiednią ilość T 3. Selen w ZD występuje często w deficycie, pomimo tego że w badaniu z krwi prezentuje on poziom zgodny z występującymi normami.

Jak widzicie dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy najbardziej istotne są mikroelementy, one decydują o jej efektywności, o ilości hormonów. Witaminy, choć nie spełniają takiej roli, są istotne by korygować procesy, które łączą tarczycę z jakimś cyklem metaboliczny.

1.Witamina D jest potrzebna do produkcji hormonów tarczycy, w szczególności w początkowych etapach tworzenia T 3.

2.Witamina E wspomaga proces dejonizacji T 4 do poziomu T 3. Brak jej pozwala płatom tarczycy na większe uwalnianie hormonów, ale powoduje  także zbyt niskie TSH.

http://www.thyroid-info.com/articles/topsupplements.htm

3.Witamina A…ale nie w postaci karotenów. Źle funkcjonująca tarczyca, nie może efektywnie przekształcić karotenów do postaci wykorzystywanej przez organizm. Stąd witaminie A musi towarzyszyć duża ilość protein, które wspierają jej poziom. Nisko proteinowa dieta prowadzi do deficytów witaminy A a przez to do ograniczenia produkcji TSH. Witamina A także wpływa na proces przekształcenia T 4 w T 3. W ZD w nielicznych badaniach odnotowano raczej niskie poziomy witaminy A.

4.Witamina B 1 jest potrzebna gdy mamy do czynienia z nadaktywną tarczycą. Reguluje jej działanie, co w ZD ma też w niektórych przypadkach istotne znaczenie.

5.Witamina B 2 ma złożone znaczenie. FAD biorący udział w metylacji wpływa na funkcjonowanie tarczycy i wydzielanie hormonów. Zazwyczaj poziom pracy i poziom hormonów jest zdecydowanie niższy przy jej deficytach.

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jej-niedoczynnosc-a-mutacja-genu-mthfr-same.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-a-mthfr-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-ft-4-a-suplementowanie-kwasem-folinowym.html

6.Witamina B 3 jest potrzebna wszystkim komórkom do efektywnego funkcjonowania. Tarczycy też. My na szczęście mamy jej dużo.
7.Witamina B 6 jest kluczowa dla tarczycy ze względu na występowanie w jednym, jedynym procesie. BEZ NIEJ NIE MOŻNA WYKORZYSTAĆ EFEKTYWNIE JODU DO PRODUKCJI HORMONÓW. W przypadku nadaktywnej tarczycy, witamina B 6 wspiera niskie napięcie mięśniowe.
8.Witamina B 12, jej poziom w organizmie, jest zależny od tego jak pracuje tarczyca. Osoby z niedoczynnością tarczycy (osoby z ZD w dużej mierze mają ten problem) nie absorbują tej witaminy należycie. Często znajdujemy jej duże ilości we krwi, ale organizm nie jest wstanie jej wykorzystać. Taki stan z pewnością powoduje ograniczenia w rozwoju intelektualnym takiej osoby.

9.Witamina C jest potrzebna tarczycy, by była zdrowa. Deficyty witaminy C, długoterminowe powodują, że płaty uwalniają zbyt duże ilości hormonów. Ci, którzy znów mają nadczynność tarczycy potrzebują jej stałego uzupełniania.

 

WNIOSKI:

Analiza funkcjonowania tarczycy nie może istnieć w oderwaniu od poziomu powyższych mikroelementów, witamin oraz mutacji MTHFR u naszych dzieci. Im większe deficyty mamy na poziomie powyższych składników, tym gorzej funkcjonować będzie tarczyca. Pamiętajcie o tym robiąc badania.

Komentarze

1 Komentarz do “Tarczyca, jak wspomagać ją witaminami i mikroelementami”
  1. Michał N pisze:

    Jarek jakie są skutki uboczne suplementacji jodem?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...