Tarczyca jej niedoczynność, mutacja genu MTHFR i niski poziom SAMe

marzec 26, 2015 by
Kategoria: Tarczyca

Zauważyłem, że dzieci z ZD, które maja mutację genu MTHFR mają inny obraz funkcjonowania tarczycy niż pozostałe dzieci. Szukając potwierdzenia moich obserwacji dotarłem do Holly, która podesłała mi informacje na ten temat, za które dziękuję.

1.Funkcją genu MTHFR jest przekształcanie powszechnie występujących form kwasu foliowego (witamina B 9) na taką formę, która jest najlepiej wchłaniana i wykorzystywana w postaci metylofolatu czyli  MTHF.

2.Metylofolat ma dwa istotne zadania:

-wpływa na poziom neuroprzekaźników w naszym mózgu, czyli wpływa na myślenie, spanie, sprawność i reakcję, wspomaga emocje i proces uczenia się.

-pozwala nam na produkowanie krytycznego w procesie metylacji składnika SAMe czyli S-adenozylometionina. SAMe z kolej wpływa na blisko ponad 200 innych enzymów. Uznaje się SAMe za drugi najważniejszy (ATP jest najważniejszy) element naszego metabolizmu, bez którego życie zamiera.

2.Niski poziom SAMe wywołany niskim poziomem metylofolatu to w efekcie stany chorobowe typu: ADHD, autyzm, zespół Downa, wysokie ciśnienie, trombocytoza.

3.MTHFR i jego polimorfizm. W momencie, gdy jeden z odziedziczonych po rodzicach genów MTHFR ma niewłaściwą bazę DNA, następuje zmiana jego funkcjonowania określana polimorfizmem. Enzymy produkowane przez taki gen mają zatem zmieniony kształt, który ogranicza i redukuje jego użyteczność. Ten efekt powoduje spadek poziomu neuroprzekaźników i SAMe.

4.Błędy na tym poziomie wpływają na proces metylacji, czyli mówiąc w skrócie powoduje, że następuje wzrost niepożądanej histaminy. Odpowiednia metylacja to zatem proces niwelowania poziomu histaminy dzięki SAMe.

5.Dlaczego poziom SAMe jest jeszcze istotny? Wpływa na produkcję kluczowego składnika membran komórkowych w postaci fosfatydylocholiny. Uszkodzenia tego procesu prowadzą do raka chociażby.

W ZESPOLE DOWNA MAMY PROBLEM Z TYMI PROCESAMI NA RÓŻNYM POZIOMIE A SĄ ONE KLUCZOWE DLA METABOLIZMÓW NASZYCH DZIECI.

6.Niedoczynność tarczycy oznacza, że płaty tarczycy działają wolniej. Oznacza to jednak także wolniejszą pracę enzymu MTHFR! nawet gdy nie ma się polimorfizmu (mutacji) genu MTHFR!!!

7.Proces wygląda zatem następująco:

-wolno działająca tarczyca, w szczególności T 4 tyroksyna, działają wolniej

-tyroksyna pomaga organizmowi produkować najbardziej aktywną formę witaminy B 2 w postaci FAD (flavin adenine dinucleotide ). Bez tego procesu nasz organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystać witaminę B 2

-FAD jest konieczny w metylacji. Enzym MTHFR musi mieć stałe “dostawy” FAD by móc działać

-jeżeli FAD jest na niskim poziomie tytułem niskiego poziomu tyroksyny, wtedy aktywność MTHFR spada powodując niski poziom metylofolatu, a to powodu niski poziom neuroprzekaźników, SAMe

8.Zatem z tej perspektywy mamy wniosek następujący:

-należy badać poziom ft 3 i ft 4, antyciała i TSH, samo TSH jest bezwartościowe by wspierać tarczycę i jej funkcjonowanie na jak najlepszym, wysokim poziomie.

-konieczne jest kontrolowanie mikroelementów mających wpływ na tarczycę: magnez, jod, selen, cynk i tyrozynę

-powyższe mikroelementy mogą być dostarczane z odpowiednią dietą lub przy pomocy suplementów

9.Należy unikać wszechobecnych:

-fluoru

-bromu

-chloru

gdyż ograniczają dostęp jodu do procesów istotnych w funkcjonowaniu tarczycy

10. Należy unikać toksycznych metali, takich jak miedź która istotnie aktywizuje chorobę Hashimoto.

11. należy unikać alergenów typu gluten, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy.

Dziękuję Holly za przygotowanie tego artykułu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...